Кафедра фізичного виховання

Кафедра фізичного виховання була створена навесні 1948 року як самостійний структурний підрозділ Ужгородського державного університету і на сьогодні є однією з найстаріших кафедр в університеті. Кафедра розташована в приміщені спортивно-оздоровчого комплексу ДВНЗ «УжНУ» поряд з сучасними спортивними залами, плавальним басейном, просторими аудиторіями, спортивними майданчиками, футбольним полем. 

Це дає змогу якісно проводити заняття з фізичного виховання зі студентами ЗВО, забезпечувати на високому рівні проведення спортивних тренувань та змагань з багатьох популярних на Закарпатті видів спорту.Наявність у спортивно-оздоровчому комплексі навчальних аудиторій, оснащених мультимедійною технікою, дозволяє на професійному рівні проводити лекційні і семінарські заняття з студентами.

Для студентів, які мають бажання та відповідну спортивну підготовку, працюють секції з 13 видів спорту, серед яких найбільшою популярністю користуються футбол, волейбол, баскетбол, плавання, пауерліфтинг, настільний теніс, ритмічна гімнастика, легка атлетика, бокс, фехтування  та інші. Студенти з вадами здоров'я мають змогу займатися лікувальною фізичною культурою в спеціальних медичних групах. Збірні команди вишу щорічно приймають участь в універсіадах серед вищих навчальних закладів, а студенти, які досягли найвищих показників у спорті, виборюють призові місця у змаганнях на першість України та міжнародних змаганнях. 

На кафедрі працюють досвідчені науково-педагогічні працівники, серед яких є доктори наук, професори кандидати наук, доценти, майстри спорту, Заслужені тренери України та Заслужені працівники фізичної культури і спорту. Вони підготували не одне покоління висококласних спортсменів, імена яких назавжди залишаться в історії розвитку кафедри фізичного виховання. За останні 5 років четверо викладачів кафедри захистили кандидатські дисертації.Серед спортсменів, які навчалися на факультеті фізичного виховання і спорту та в УжНУ, всім відомі імена  Енвера Аблаєва, Станіслава Кравчука, Івана Скрябіна, Йосипа Пеняка, Вероніки Мишко, Володимира Лятова, Габріели Знік, Михайла Плавайко, Наталії Скунзяк, Марини Плавайко, Анети Ленарт, Ігоря Коневича, Юліани Герей, Катерини Кравцової, Ольи Коцурової, Вікторії Гордієнко, Беати Смереки, Марини Бовкун, Юлії Бахірєвої, Надії Назаренко, Василя Потокі, Анна-Марі Чундак, Олександра Гашпаровича, Єлізавети Бан, Євгенія Сіротова, Георгія Фечо, Олександра Кукушкіна та багатьох інших.

Особливими успіхами відзначаються вихованці Заслуженого працівника фізичної культури і спорту України старшого викладача кафедри Андрія Федорішко. Він підготував багатьох іменитих спортсменів, чемпіонів та призерів Всеукраїнських і міжнародних змагань, Майстрів спорту міжнародного класу.

У 2019 році Валентина Семаль, магістр факультету здоров'я та фізичного виховання УжНУ, виборола "золото" на Чемпіонаті Світу ММА у Сингапурі; Максим Магула виборов два призових місця на Чемпіонаті Світу серед юнаків до 23 років із фехтування на візках.За ініціативою завідувача кафедри Маріонди І.І. у 2016 році підписано Меморандум порозуміння між факультетом спорту університету Порту (Португальська Республіка) та кафедрою фізичного виховання ДВНЗ «УжНУ» (Україна). У межах взаємно узгоджених галузей досліджень домовилися про загальні форми співпраці: модернізація та поширення нових навчальних програм, методів викладання; участь у методичних семінарах, наукових конференціях; обмін професорсько-викладацьким складом; обмін студентами; спільна організація курсів, стажувань, конференцій та семінарів; організація спільних магістерських та аспірантських програм; спільні дослідницькі проекти, що включає можливість участі в державних і недержавних програмах; організація обмінів у сфері спорту; розвиток популярних видів рухової активності; проведення спільних спортивних змагань; інші форми співпраці між університетами з урахуванням взаємних інтересів.


Uzhnu_logo

МЕМОРАНДУМ ПОРОЗУМІННЯ

між 

Університетом Порту (Португальська Республіка) та ДВНЗ “Ужгородський національний університет” (Україна)

 

UP

MEMORANDUM OF UNDERSTANDING

BETWEEN

University of Porto (Portuguese Republic) and  SU “Uzhhorod National University” (Ukraine)

Історія підготовки кафедрою фахівців за спеціальністю 017 Фізична культура і спорт розпочинається 02 липня 1998 року. Цього року ЗВО отримало ліцензію на провадження освітньої діяльності з підготовки викладачів фізичного виховання, реабілітологів за спеціальністю – Фізична реабілітація. При цьому, акценти випусковою кафедрою фізичного виховання були зроблені саме на забезпечення Закарпатської області вчителями фізичної культури, викладачами фізичного виховання та тренерами з провідних для нашої області видів спорту. Підготовка саме за цією професійною кваліфікацією була зумовлена тим, що в Закарпатській області жоден вищий навчальний заклад, крім УжНУ, не готував фахівців з даного напряму. 

В 1999 році був проведений перший набір студентів на денну форму навчання. 

В 2002 році створено факультет фізичної культури і спорту до складу якого увійшла кафедра фізичного виховання. 

У зв’язку зі змінами у переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015р. № 266, в ЗВО в 2015 році було ліцензовано напрям підготовки бакалаврів з галузі знань 0102 - «Фізичне виховання, спорт і здоров'я людини» за напрямом 6.010201 - «Фізичне виховання*». 

В 2016 році отримано ліцензію на підготовку фахівців з спеціальності 017 Фізична культура і спорт, а в 2017 році - на підготовку фахівців з спеціальності 014 Середня освіта (фізична культура). 

Таким чином розробка та впровадження освітньої програми з підготовки фахівців за спеціальності 017 Фізична культура і спорт за другим (магістерським) рівнем вищої освіти стала логічним продовженням освітньої стратегії випускової кафедри фізичного виховання. Ця спеціальність була ліцензована в 2017 році (Наказ МОН № 512-л від 28.12.2017 р.) Програма передбачає підготовку магістрів з широким доступом до працевлаштування у вищих навчальних закладах, спортивних школах, клубах, центрах фізичного здоров’я «Спорт для всіх», структурах управління фізичною культурою і спортом.

 

Після закінчення навчання випускник може займати наступні посади:

 

 • Викладач професійного навчально-виховного закладу;
 • Викладач (методи навчання);
 • Головний тренер команди (збірної, клубної);
 • Директор школи (вищої спортивної майстерності, спеціалізованої дитячо-юнацької, спортивно-технічної тощо);
 • Директор навчального (навчально-тренувального) центру;
 • Директор (інший керівник) підприємства, закладу, організації фізкультурно-спортивної спрямованості;
 • Директор комплексу (оздоровчого, спортивного, туристського);
 • Віце-президент федерації виду спорту;
 • Виконавчий директор федерації виду спорту;
 • Президент федерації виду спорту;
 • Голова спортивного клубу
 • Начальник навчального (навчально-тренувального) комплексу;
 • Інструктор-методист з фізичної культури та спорту;
 • Інструктор – методист спортивної школи;
 • Інші.

 

Відповідальний за інформацію: Маріонда Іван Іванович
Дата оновлення сторінки: 26.11.2020