Кафедра іноземних мов

Своєю чергою, ще один підрозділ ФІФ – кафедра іноземних мов – забезпечує

викладання іноземних мов (англійської, німецької, французької)  на немовних гуманітарних і природничих факультетах університету. 

Кафедра іноземних мов була заснована в 1945 році і за цей час пройшла складний шлях становлення й розвитку. До вересня 1974 року вона мала статус загально-університетського навчально-методичного підрозділу. На різних етапах  розвитку кафедри її очолювали В.І.Сулінчак, Г.Ю.Іванова, О.М.Рот, Л.А.Владимир, Й.Й.Шрамл, Б.М.Гавришків, С.С.Бобинець, М.І.Зимомря, М.М.Полюжин, І.І.Чолос, М.П.Фабіан, О.П.Бартош.  Вагомий внесок у процес вдосконалення викладацької школи зробили такі досвідчені викладачі кафедри: О.О.Прокопчук, І.Г.Уварова, М.І.Шевкун, І.Е.Буката, М.А.Батяла,  В.В.Сімех, І.Й.Біров, С.П.Ващук, Є.Ф.Палінчак, О.Ф.Андрєєва, С.В.Білоусова, С.М.Товт, В.М.Сімех, О.Б.Казновська.  З  2017 року кафедру очолює кандидат педагогічних наук, доцент Канюк Олександра Любомирівна. Нині на кафедрі на постійній основі працює 19 науково  - педагогічних працівників, серед яких 7 кандидатів наук, доцентів та 2 аспіранти. 

Серед знаних в Україні та поза її межами науковців, що тут працювали, - літературознавці та перекладачі: Микола Іванович Зимомря,  Степан Степанович Бобинець, Віктор Петрович Мотрук;  мовознавці: Артур Грантович Гудманян, Михайло Михайлович Полюжин, Оксана Ярославівна Добровольська, Мирослава Петрівна Фабіан.  Одним із важливих напрямів наукових інтересів членів кафедри тепер є педагогіка, а саме питання, що стосуються актуальних проблем теорії та практики викладання іноземних мов   (О.О.Байбакова, Н.І.Годованець, О.Л.Канюк, О.С.Канюк, Н,В,Кіш,  В.П.Леган, Д.І.Смужаниця, О.Я.Стойка, І.В.Чейпеш, С.З.Шпеник), а також літературознавство ( І.О.Бура, М.В.Козак).

Результати наукових досліджень викладачів кафедри узагальнені в монографіях, науково методичних посібниках, статтях, доповідях на наукових конференціях різних рівнів. У колі наукових інтересів викладачів кафедри – найбільш актуальні напрями теорії та методики викладання іноземних мов,  мовознавства та літературознавства. Результатами наукової діяльності за останні п’ять років  є 3 монографії у співавторстві, одна з яких видана за кордоном; 10 наукових статей  у  виданнях, які включені до міжнародних наукометричних баз даних (Web of Science, Scopus); та цілий ряд наукових статей в збірниках наукових праць, що індексуються в Copernicus, RSCI-РІНЦ, Polish Scholarly Bibliography, Info Base Index, Research Bible, Open Academic Journals Index, Scientific Indexing Services, ORCID, Inno Space, Cite Factor). 

У рамках співпраці кафедра іноземних мов має тісні й плідні зв’язки із зарубіжними університетами. Відтак, за ініціативи кафедри міжнародних комунікацій викладачі кафедри іноземних мов долучилися до проекту Британської Ради «Англійська мова для університетів»,  головний меседж якого: сприяння процесу нарощення сталого потенціалу у галузі викладання англійської мови, для підвищення рівня володіння англійською мовою до В2/С1. В проекті  зосереджувалася увага на трьох фокус-групах:

  • Викладачі англійської мови професійного спрямування та англійської мови для академічних цілей;
  • Викладачі фахових дисциплін, що викладають англійською мовою, використовують англійську мову для досліджень чи міжнародної діяльності;
  • Студенти, для яких знання англійської мови є частиною вимог курсу чи окремого завдання університету (не враховуючи студентів, які вивчають англійську як спеціальність)

 З метою реалізації проекту в УжНУ більшістю викладачами пройдено стажування за програмами: «British Council Ukraine – IATEFL Ukraine. Teacher Professional Development Summer School»; «British Council−English for Universities project »; «British Council English for Universities project» (CIVELT II, CIVELT III) – доц. О.Я.Стойка, доц. С.З.Шпеник, ст.викл. Л.І.Богдан, О.В. Кравець, Н.В.Осадча, Н,Т.Сливка; викл. І.О.Бура;   участь у майстер-класах із підготовки різнорівневих іспитів відповідною мовою  в Institut Français при Посольстві Франції в Україні (доц. Д.І. Смужаниця); стажування в Університеті Данубіус ( м. Сладковічево, Словацька Республіка) – доц. О.Л.Канюк, доц. Н.В.Кіш; онлайн-стажування  з отриманням міжнародного сертифікату участі у міжнародній науковій програмі (м. Дубай, Нью Йорк, Рим, Єрусвлим, Пекін) – доц.Чейпеш І.В.; майже всі викладачі кафедри підтвердили свій фаховий рівень знань, пройшовши  тестування  Aptis – 11 викл. Із нещодавніх (2019р.) – здобуття викл. Вікторією Леган  престижного міжнародного сертифікату CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults), який  видається Кембриджським університетом та визнається освітніми організаціями в більшості країн (кваліфікація дозволяє викладати англійську в будь-якому куточку світу). 

 У жовтні 2018 професор, незалежний експерт з моніторингу викладання англійської мови від Британської Ради Саймон Борг  та координатор  проекту Британської Ради «Англійська мова для університетів» Жанна Севастьянова відвідали практичні заняття викладачів кафедри на медичному, стоматологічному факультетах та  провели зустрічі з викладачами і студентами. 

Доц. С.З.Шпеник та викл. І.О.Бура пройшли теоретичну та практичну підготовку й одержали Сертифікати міжнародного центру ECL, які дають право на проведення іспитів на базі УУННІ «УжНУ» для громадян України та іноземців з метою визначення рівня володіння іноземною (англійською) мовою (за шкалою від А1 до С1).

 

 

Відповідальний за інформацію: Канюк Олександра Любомирівна
Дата оновлення сторінки: 30.04.2024