Кафедра романських мов та зарубіжної літератури

Кафедра романських мов та зарубіжної літератури утворена на базі кафедр французької мови та зарубіжної літератури і класичної та румунської філології у вересні 2020 року. Відповідно, кафедра романських мов та зарубіжної літератури об`єднала яскраві історичні сторінки та надбання високопрофесійних фахівців, які працювали в університеті з часів його заснування (доц. М.Симулик, доц. Ю.Сак, доц. Й.Баглай, доц. М.Орос, доц. К.Тімофеєва, доц. Б.Бендзар, доц. С.Бобинець, доц. С.Парамонова).

Також протягом кількох десятиліть викладачі саме нашої кафедри (доц. К.Тімофеєва, доц. С.Бобинець,) працювали на посаді декана факультету іноземної філології. І зараз цю традицію продовжує доцент нашої кафедри 

М. Рошко. 

Нині  кафедру очолює її випускниця, кандидат філологічних наук, доцент Д.Смужаниця. 

Кафедра здійснює підготовку бакалаврів за трьома освітніми програмами: 

«Філологія: Французька мова та література. Переклад»;

«Середня освіта: Французька мова і література. Зарубіжна література»; 

«Середня освіта: Румунська мова і література. Зарубіжна література».

На кафедрі працюють три секції: французької та румунської мови і літератури, зарубіжної літератури та секція латинської мови.

Науково-дослідна робота здійснюються за кількома науковими темами: лінгво-методичними дослідженнями французької мови (доц. Смужаниця Д.І., доц. Кікало А.В., ст.викл. Кузьма А.І., ст.викл. Неймет О.І) та науковими розвідками зарубіжної літератури (доц.Рошко М.М, ст. викл. Славич Т.Я., ст.викл. Гаврило І.В., ст. викл. Йовдій В.Я.), науковий проект з укладання словника новолатинської мови на матеріалі праць М.Лучкая, І.Базиловича, В.Довговича (доц. Швед Е.В., ст.викл. Барбіл О.В., ст.викл Дацьо О.Г., ст.викл Дацьо Т.О., ст.викл. Шепа Н.С., ст.викл. Яцків О.М.). Викладачі кафедри представляють результати своїх досліджень у доповідях на наукових форумах та публікаціях в Україні й закордоном.

Поряд із забезпеченням навчального процесу та науковими напрацюваннями, колектив кафедри організовує зустрічі із високопоставленими представниками Франції задля розширення можливостей вдосконалення практичних умінь та навичок наших студентів. Зокрема, у 2018 р. кафедру відвідав Перший радник Посольства Франції в Україні пан Крістоф ле  Ріголер; у 2019 р. пан Фабріс Пето, аташе Посольства Франції в Україні з питань співробітництва в галузі французької мови; у 2020 р. пан Ніколя Фасіно, директор Альянс Франсез м.Львів).

Завдяки викладачам секції французької мови було встановлено контакти та підписано угоди про співпрацю з Вищою школою ім.Робера Шумана (Королівство Бельгія) у 2019 році та Університетом д’Артуа (Франція) у 2020 році. Це дає змогу кращим студентам відділення французької філології проходити лінгвістичне стажування у франкомовних вишах Бельгії та Франції.

Викладачі кафедри також систематично проходять франкомовні стажування наукового та методичного спрямування у різних форматах (у Вищій школі ім.Робера Шумана (Бельгія) – очно, в університеті д’Артуа (Франція) – очно, в Університеті Франкофонія (Ніцца, Франція) – онлайн і т.п.), беруть участь у міжнародних науково-практичних конференціях,  вебінарах.

 Студенти французького відділення достойно представляють УжНУ у більшості франкомовних заходів, що організовуються в Україні за сприяння Посольства Франції: марафони до Міжнародного дня Франкофонії, Всеукраїнський конкурс ім.Г.Гамова молодих франкомовних науковців, літературні майстер-класи з художнього перекладу. 

Викладачі секції латинської мови забезпечують викладання курсу «Латинська мова» на факультетах іноземної філології, філологічному, гуманітарно-природничому, історичному, біологічному, а також на всіх спеціальностях медичного спрямування (лікувальна справа, фармація, стоматологія, фізична терапія, ерготерапія, сестринська справа, екстрена), а також між кафедрою та університетами і науковими бібліотеками Румунії також підписано ряд договорів про співпрацю. Результатом цих перемовин стало забезпечення кафедри найновішою навчальною, методичною та художньою літературою, виданою в Румунії. 

 

 Старший викладач кафедри Дацьо Т.О. кілька років поспіль у рамках програми Erasmus + ( 2020, 2021, 2022 рр.) читає лекції для студентів румунської філології університету м.Пітешть (Румунія). Згідно з договором про співробітництво з філологічним факультетом Північного університетського центру м.Байя Маре Технічного університету Клуж Напока (Румунія) студенти факультету іноземної філології УжНУ протягом останніх років мали змогу брати участь у Міжнародній студентській науковій конференції.

Активною є також співпраця кафедри із Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти. Викладачі кафедри є постійними членами журі обласних учнівських олімпіад з французької та румунської мови та літератури, Малої академії наук (секції «Зарубіжна література», «Французька мова»), читають лекції та проводять практичні заняття на обласних курсах післядипломної педагогічної освіти і семінарах вчителів французької та румунської мов.

Також кращі студенти працюють перекладачами Благодійного фонду «Військової солідарності Франція-Україна», Гуманітарної асоціації Комітету медичної допомоги «Опіка без кордонів» Європейського Союзу, що здійснює в Закарпатті важливі програми медико-санітарного й соціально-карітативного характеру. Усі ці види діяльності підвищують конкурентноспроможність наших випускників на ринку праці.

 

Відповідальний за інформацію: Д.І. Смужаниця
Дата оновлення сторінки: 25.11.2022