Кафедра стоматології післядипломної освіти

Кафедра стоматології післядипломної освіти була створена на базі факультету післядипломної освіти  29 серпня 2008 року.  Згідно наказу ДВНЗ “УжНУ” 14.12.2012 р №257/01-03 переведена  у склад стоматологічного факультету та наказу № 297/01-03 від 5 липня 2013 року кафедра була реформована з утворенням кафедри стоматології післядипломної освіти з курсом терапевтичної та ортопедичної стоматології (завідувач, проф. Потапчук А.М.) та кафедри стоматології дитячого віку (завідувачка, проф. Клітинська О.В.). З метою оптимізації навчального процесу стоматологічного факультету наказ №652/06-03 від 08.11.2022, відбулася реорганізація в кафедру стоматології післядипломної освіти (завідувач проф. Потапчук А.М.), яка забезпечує навчання в інтернатурі, клінічній ординатурі, аспірантурі та лікарів – стоматологів на курсах підвищення кваліфікації, спеціалізації,стажування, тематичного удосконалення, тренінгів та майстер класів з терапевтичної, хірургічної, ортопедичної, дитячої стоматології, пародонтології, ортодонтії та щелепно-лицевої хірургії.

З метою оптимізації проведення вступної кампанії на навчання в інтернатурі та курсах підвищення кваліфікації за спеціальністю «Стоматологія» вперше з 2021 навчального року на кафедрі стоматології післядипломної освіти проводиться електронна онлайн реєстрація, а інформація про порядок і умови подачі відповідних документів та процедури її проведення висвітлено на сайті університету. Такий електронний формат програмного реєстру дає змогу підтримувати постійний зв’язок з випускниками інтернатури та лікарями-стоматологами, які були вже курсантами для координації їх подальшого безперервного професійного розвитку у нас на кафедрі.

Навчальний процес лікарів-інтернів та курсантів проводиться за силабусом робочих навчальних програми, які розроблені на кафедрі відповідно до вимог стандарту вищої освіти за спеціальністю 221 Стоматологія. Силабус – це персоніфікована програма з кожної дисципліни післядипломної освіти, яка пояснює суть і формат навчання та надає у доступній формі повну інформації про специфіку вивчення дисципліни, яка висвітлена на сайті стоматологічного факультету у розділі «Інфоцентр».

Для покращення якості підготовки інтернів і лікарів практичної стоматології та перепідготовки лікаря-спеціаліста з нових спеціальностей і подальшого підвищення професійних знань та навичок з окремих розділів стоматології, сучасних методів діагностики і протоколів лікування з використанням новітніх технологій, на кафедрі застосовуються новітні мультимедійні електронні засоби – повний методичний комплекс текстової, графічної, звукової та відео інформації для проведення лекцій та конференцій з поєднанням елементів дистанційної форми та онлайн навчання в режимі реального часу.

З метою підтримання сучасного рівня підготовки лікарів-інтернів та лікарів практичної стоматології, тематичного удосконалення з окремих розділів стоматології та впровадження доказового скринінгу в їх практику, згідно принципів доказової медицини а також в рамках міждисциплінарної інтеграції та безперервної післядипломної освіти на кафедрі введені нові елективні навчальні програми з погодинною формою оплати для викладачів:

  1. ««Цифрова стоматолологія» 
  2. «Сучасний погляд на проблеми антибіотикотерапії в стоматології»
  3. «Ризики в стоматології. ВІЛ інфекція, вірусні гепатити В,С. Коронавірусна хвороба (COVID-19): нові виклики для стоматологічної практики» 
  4.  «Судова стоматологія» 

З метою підвищення рівня практичної підготовки лікарів-інтернів базисні клінічні бази стажування доповнились авторитетними приватними стоматологічними медичними закладами, згідно вимог паспорту до баз стажування: ТзОВ «Університетська стоматологічна поліклініка» (головний лікар Ляхіна М.В.), медичний центр «VITRUS» (керівник доц. Русин В.В.), ТОВ «ДЕНС»(керівник Рогач Р.В.), стоматологія «White» (керівник доктор філософії Костенко О.Є), стоматологічна клініка «Д/М» (керівник Мельничук Н.І.), стоматологічна клініка «Дентал Класік» (керівник доц. Криванич В.М.), «Ортодонтична клініка» (керівник Рівіс М.В.),, стоматологічний центр (керівник доктор філософії Цуперяк С.С.), стоматологічний центр (керівник Маруха Р.Ю.), стоматологічний центр (керівник Шеверя С.М.). Керівники цих закладів є штатними працівниками кафедри.

Навчальний процес на кафедрі забезпечують висококваліфіковані науковці і лікарі-практики з відповідною освітою викладання дисципліни, які пройшли відповідну підготовку на факультетах підвищення кваліфікації викладачів. 

Сьогодні наша кафедра це базовий консолідований науково-педагогічний колектив, який успішно проводить навчально-методичну програму споріднених навчальних дисциплін за спеціальністю «стоматологія» з використанням цифрової трансформації організації навчального процесу, що особливо важливо в період карантинного періоду та військового стану.

 

Викладачі кафедри  беруть участь в організації міжнародних наукових конференцій з проблем стоматології.

V український міжнародний конгрес «Стоматологічна імплантація. Остеоінтеграція» проф. Суров О.М. (Литва), проф. Варес Е.Я., проф. Політун А.М., член кор. АМНУ Маланчук В.О., проф. Маєвський Я.К. (Польща), проф. Потапчук А.М., проф. Вовк Ю.В., проф. Заблотський Я.В., проф. Дробишев О.Ю. (Москва) та ін.

На кафедрі з ініціативи проф. Потапчук А.М. у 2002 році вперше в Закарпатті були проведені базисні курси із дентальної імплантології, спільно із Сегедським медичним університетом проф. Іштван Вайдович та фірмою “Денті-Систем” (Угорщина). Знаковою подією для стоматологічної спільноти краю стало проведення ювілейної науково-практичної конференції із міжнародною участю “Сучасна стоматологія та перспективні напрями розвитку” присвячена пам’яті проф. І.П. Горзова – засновнику наукової стоматології Закарпаття.

Наш лікар-інтерн Михайло Тодавчич, став переможцем міжнародного змагання "Призма-чемпіонат", яке проводить відома німецька фірма "Денсплай", з питань практичних навичок естетичної реставрації зубів.

Вручення нагороди переможцю міжнародного змагання "Призма-чемпіонат 2012"

Згідно підписаних договорів про співпрацю, проводиться міжнародне співробітництво із стоматологічним факультетом Дебреценського медичного університету (Угорщина) та Кошицького медичного університету (Словаччина).

Підписання договору про співпрацю із стоматологічним факультетом Дебреценського медичного університету (Угорщина) (2010 р.), і його пролонгація в 2019 році

У 2010 р. в ДВНЗ «Ужгородський національний університет» відкрита постійно діюча аспірантура зі спеціальності 14.01.22 – “Стоматологія”, яка пройшла акредитацію у 2020 році.

Основні напрямки наукових досліджень пов’язані з комплексною науковою тематикою кафедри: «Клініко-експериментальний аналіз біологічного впливу йод-фторного дефіциту та забруднення екосистеми в навколишньому середовищі на інтенсивність змін перебігу патологій зубо-щелепно-лицевої системи. Експертиза ефективності новітніх технологій клінічних протоколів стоматологічної реабілітації пацієнтів.». 

Спільно з кафедрою твердотільної електроніки з/с Інформаційної безпеки ДВНЗ «Ужгородський національний університет»  виконувались і виконуються фундаментальні наукові теми з державним б’юджетним фінансуванням №реєстрації 0103U001705 “Особливості одержання та властивості нано- та мікроструктурованої кальцій-фосфатними сполуками поверхні титану” (співкерівник – д.мед.н., проф. Потапчук А.М.). Кафедра стоматології є співвиконавцем держбюджетних науково-дослідних пошуково-прикладних розробок з пріоритетними напрямками: нові речовини і матеріали “Фізико-технологічні основи одержання біореактивних неорганічних матеріалів із заданими фізичними властивостями” (№ 0198003104, шифр – ДБ-311), “Особливості одержання та властивості біокерамічних градієнтних структур” та гранту за програмою міждержавного науково-технічного співробітництва України (2М/172-99) – Угорщина (НК-7/99) “Нанокомпозитні матеріали для біомедицини”. Спільний українсько-угорський науково-дослідний проект «Чутливі елементи біосенсорів на основі нанокомпозитних оптичних структур з фотохромними біомолекулами та кальцій-фосфатних біосумісних матеріалів» (керівник – доц. Шаркань Йосип Петрович – Monofibre optical meter for chemical measurement. Y.P. Sharkan, S.O. Korposh, M.Y. Sichka, N.B. Zhitov, J.J. Ramsden. UK Patent Application GB 2428290 A,24.01.2007 Код КПКВ 2201040 – «Прикладні дослідження та розробки за напрямами науково-технічної діяльності вищих навчальних закладів та наукових установ». Спільний українсько-угорський проект науково-технічного співробітництва на 2009–2010 роки “Дослідження та розробка оптичних матеріалів і структур для біосенсорів”. “Біосенсори анестетиків з чутливим елементом на основі фотохромних біомолекулярних нанокомпозитних оптичних структур” на 2011 – 2012рр. “Розробка нанокомпозитних чутливих елементів біосенсорів на основі бактеріородопсину з використанням золь-гельних матриць та квантових точок “ на 2013 – 2014 рр. 

Для методичного забезпечення навчальних дисциплін та вдосконалення навчального процесу колективом кафедри надруковані: монографія Екологічні аспекти карієсу зубів та хвороб пародонту / Потапчук А.М., Горзов І.П. – 1998., навчальні посібники: Основи стоматології . / Потапчук А.М. – 2006,  Сучасна фізіотерапія та діагностика в стоматології. / Потапчук А.М., Добра П.П., Русин В.В., Рівіс О.Ю. - 2012. с. з грифом МОН від 28.05.2012 р., Алгоритми надання невідкладної медичної допомоги в стоматологічній практиці: навчальний посібник // Жеро Н.І., Маляр-Газда Н.М., Криванич В.М.// 2018,   підручник для лікарів-інтернів: Стоматологія у 2 кн. / М.М.Рожко, З.Б. Попович, В.Д. Куроєдова, А.М. Потапчук та ін.. 2013, Савичук НО, Клітинська ОВ, Мочалов ЮО, 
Джупа Петер.  Будова та функція жувального апарату людини. Навчальний посібник. Ужгород: ПРАТ «Видавництво «Закарпаття», 2014.112 с. Гасюк НВ, Клітинська ОВ, Криничко Ф. Гематологічна абетка стоматолога. Методичні рекомендації, Тернопіль - Ужгород, 2017. 32с. Гасюк НВ, Клітинська ОВ, Черняк ВВ, Бородач ВО, Криванич ВМ. Додаткові методи обстеження в стоматології. Начальний посібник. Тернопіль 2017.120с Клітинська ОВ, Костенко ЄЯ, Бородач ВО (разом 13 авторів). Курс лекцій. Ортодонтія. Частина 1. Начальний посібник., Ужгород, 2017. 80 Клітинська ОВ, Костенко ЄЯ, Бородач ВО (разом 13 авторів). Курс лекцій. Ортодонтія. Частина 2 Начальний посібник. Ужгород, 2017. 75с. Клітинська ОВ, Костенко ЄЯ, Бородач ВО (разом 13 авторів) Курс лекцій. Ортодонтія. Частина 3. Начальний посібник. Ужгород, 2017. 29с Hasyk NV, Klitynska OV,Chernyak VV, Kostenko YeYa, Mochalov YuO, Savchuk OV, Maistruk PO. Additional methods of examination in dentistrya manual for self-training for practical classes. Tutorial.Ternopil, 2018. 114 p. Клітинська ОВ, Костенко Є.Я., Фера М.О., Гончарук – Хомин М.Ю Алгоритм ортопедичної реабілітації стоматологічних пацієнтів з використанням дентальних імплантатів. Навчальний посібник Ужгород, 2018. 56 с Клітинська ОВ, Костенко ЄЯ, Гасюк НВ (разом 15 авторів) Профілактика стоматологічних захворювань Начальний посібник. Ужгород, 2019. – 87с Гасюк НВ, Клітинська ОВ, Радчук ВБ. На допомогу студенту та лікарю-інтерну підготовка до «Крок». Шинування. Начальний посібник. Тернопіль - Ужгород, 2021.  63с. Фізіотерапевтичні технології в стоматології. Навчальний посібник /Потапчук А.М., Русин В.В., Рівіс О.Ю.// Ужгород, 2022. – 377 с. 

Наукове впровадження кафедри: З метою спрямування реалізації державної політики у сфері питань збереження здоров’я людини, розроблений і впроваджений в виробництво німецької фірми “HIPP” функціональний харчовий продукт - фіточай загальнозміцнюючий "Дентесвіта" збагачений йодом та фтором. 

Цей функціональний харчовий продукт є джерелом природних вітамінів, мінералів, біоактивних речовин, макро-, мікроелементів йоду та фтору, що створює оптимальні дієтологічні умови для загального зміцнення організму та профілактики основних стоматологічних та йоддефіцитних захворювань, який включений в регіональну програму профілактики  “Здорові зуби, міцне здоров’я – вища якість життя”.

Адреса кафедри:88000, м. Ужгород, вул. Університетська 16а, каб. 220; kaf-stomat-po@uzhnu.edu.uastomatkafedra@gmail.com

 

 

 

 

Відповідальний за інформацію: Потапчук Анатолій Мефодійович
Дата оновлення сторінки: 27.11.2024