Кафедра квантової електроніки

Наукові дослідження на кафедрі квантової електроніки та Проблемної науково-дослідної лабораторії фізичної електроніки УжНУ проводяться в трьох наукових напрямках:

1) напрямок – взаємодія заряджених частинок з атомами і молекулами в різних фазових станах (керівник проф. Шафраньош І.І.);

2) напрямок – квантової електроніки (керівники проф. Шуаібов О.К.);

3) напрямок –  багатофотонна іонізація (керівник проф. Суран В.В.).

В межах першого наукового напрямку проводяться оригінальні дослідження процесів непружного та надпружного розсіювання електронів на метастабільних атомах; дослідження процесів збудження, іонізації та фрагментації електронами біомолекул азотних основ нуклеїнових кислот в газовій фазі; дослідження явища фотолюмінесценції біомолекул. Вказані дослідження є фундаментальними за змістом і носять пріоритетний характер як в нашій країні, так і за її межами. Зокрема, за останні роки встановлені основні механізми та закономірності перебігу процесів збудження та іонізації із метастабільних станів атомів електронним ударом; вперше зроблений важливий висновок про роль вторинних електронів при радіаційному ураженні біосистем; виконані мас-спектрометричні дослідження процесів іонізації біомолекул; отримано нові дані про утворення позитивних та негативних іонів складових нуклеїнових кислот (НК). Вперше отримано спектри електрон - фотонної емісії (ЕФЕ) молекул азотистих основ 9НК0, впроваджених в керамічну підкладку, при використанні електронів з енергією 600 еВ в умовах надвисокого вакууму Р ≤ 5 × 10-9 Па. В УФ і видимій області спектра виявлені широкі безструктурні смуги з максимумами при λ = 335 нм, λ = 435 нм і λ = 495 нм. Природа цих смуг пов'язують із збудженням π-електронів молекули урацилу з основного синглетного стану S0 в збудженні синглетні стану Sn і збудженні триплетні стану Tn, з подальшою їх дезактивацією в стани S1 і T1. Радіаційний розпад нижнього синглетного стану в основний стан формує смугу флуоресценції з максимумом при λ = 335 нм, яка є домінуючою в спектрі ЕФЕ молекул урацилу, впроваджених в твердотільну матрицю. Молекулярна смуга з максимумом при λ = 435 нм є смугою фосфоресценції і обумовлена ​​радіаційним переходом T1 → S0. Фрагментація молекул урацилу, іммобілізованих в твердотільну матрицю, під дією електронного бомбардування (Е = 600-800 еВ) пнехтовно мала. Отже, адсорбція біомолекул в пористі поверхні твердого тіла може захистити їх від деградації в навколишньому середовищі. Апробований в роботі метод електрон-фотонної спектроскопії виявляється плідним для дослідження властивостей біологічних молекул оскільки він, крім дозволених переходів, дозволяє спостерігати прояв смуг, обумовлених інтеркомбінаційними переходами, забороненими правилами відбору по спіну електрона.

Напрямок із квантової електроніки (керівник проф..Шуаібов О.К.) інтенсивного розвитку набув на основі виконання госпдоговірних робіт по створенню і дослідженню в 1972–1974 роках лазерів на парах міді та інших високотемпературних металів, а в 1977 році – лазерів на ексимерних молекулах моногалогенідів інертних газів. Ініціатором цих робіт був професор Запісочний І.П., а безпосереднім організатором і ведучим виконавцем – доцент Шевера В.С., якого по праву слід вважати першим дослідником з лазерної тематики на Закарпатті. Роботи по мідному і ексимерному лазерах стали базисними для подальшого розгортання наукових досліджень газорозрядних модулів електричного прокачування агресивних газових середовищ на основі багатоелектродного коронного розряду високого тиску в імпульсно-періодичних ексиплексних випромінювачах та розробки, оптимізації і дослідження вихідних характеристик УФ-ВУФ джерел некогерентного випромінювання з різними типами газорозрядного накачування. Результати цих досліджень підсумовані в монографіях: Шуаібов О.К. «Багатоелектродний коронний розряд в газах високого тиску». 2015. Видавництво «Говерла», 136 стр.; Шуаібов О.К., Грицак Р.В. «Ультрафіолетові лампи на радикалах гідроксилу та ексиплексних молекулах з накачуванням бар’єрним наносекундним розрядом». 2018. Ужгород: ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Видавництво «Говерла» ISBN: 978-617-7333-63.  – 114 с.; Шуаібов О.К., Грабова І.А., Шевера І.В «Газорозрядні УФ–ВУФ ексиплексні і галогенні лампи низького тиску. 2018. ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Видавництво «Говерла» ISBN: 978-617-7333-63-9.  – 260 с. і представлені в навчальному посібнику: О.К. Шуаібов, І.В. Шевера, А.О. Малініна, О.М. Малінін   «Низьковольтна імпульсна електроніка». 2018. Видавництво «Говерла», «Ужгородський національний університет» -238 с.

Особливістю розвитку квантової електроніки в УжДУ був і є комплексний підхід до організації фундаментальних (теоретичних і експериментальних) досліджень газових лазерів і розробки базових моделей лазерних приладів. В результаті за час існування відділу квантової електроніки ПНДЛ ФЕ (керівник групи дослідників Шуаібов О.К.) досліджені: фізичні процеси і механізми генерації газорозрядних ексимерних лазерів; фізика утворення ексимерних молекул на моногалогенідах інертних газів в неперервному плазмодинамічному потоці; створено лабораторний прилад - лазерний проекційний мікроскоп на основі активного середовища на міді, що представляє інтерес для біології, медицини і мікротехнології; декілька варіантів імпульсно-періодичних лазерів з енергією випромінювання 10-200 мДж і частотою генерації 1-100 Гц, а також  газорозрядних УФ-ВУФ ламп з середньою потужністю випромінювання 0.1-40 Вт.

Встановлено, що перенапружений наносекундний розряд в повітрі між електродами з цинку, міді і заліза є селективним джерелом УФ-випромінювання в спектральному інтервалі 200-300 нм; досягнуто максимальний імпульсний енергетичний внесок в плазму – 4 МВт, а енергія, що вносилась в розряд за один імпульс досягала 0,1 Дж. Дослідження характеристик і параметрів плазми на основі халькопіритів показало: в міжелектродному проміжку формується просторово однорідне плазмоутворення в формі близькій до кулеподібної; в спектрах випромінювання плазми переважає випромінювання атомів міді, індію і сурми, а плазма повітря представлена інтенсивною спектральною лінією 500.5 нм NII; амплітуда струму перенапруженого наносекундного розряду досягала 100 А, а максимальний енергетичний внесок складав 1 МВт; установлено, що при розпорошенні халькопіритів в перенапруженому наносекундному розряді концентрації розпорошених компонентів відповідають їх стехіометричному співвідношенню в електродах, що може бути використано для синтезу наноструктур халькопіриту і напилення тонких плівок для використання в сонячних батареях.

Синтезовано тонкі плівки на основі наноструктур оксидів міді, цинку і заліза з розмірами 2-40 нм та виявлено, що при асистуванні напилення цих плівок УФ- випромінюванням плазми в спектральному діапазоні 200-250 нм утворюються вузькі смуги просвітлення наноструктурованих плівок в синьо-голубій ділянці спектру, що може бути зумовлено утворенням радіаційних дефектів в цих плівках. На основі дослідження характеристик і параметрів тліючого та імпульсно-періодичного наносекундного розрядів в повітрі атмосферного тиску з електродом на основі розчинів солей перехідних металів в дистильованій воді показано, що в середовищі рідинного електрода в результаті плазмохімічних реакцій в рідині утворюються колоїдні розчини наноструктур оксидів металів в значній кількості представляють інтерес для застосування в мікро-наноелектроніці, медицині і біології.  

Встановлено, що перенапружений наносекундний (ПНР) розряд в газах між електродами з перехідних металів, халькопіритів, агеродитів, сульфіду і селеніду срібла є селективним джерелом УФ-випромінювання в спектральному інтервалі 200-300 нм; досягнуто максимальний імпульсний енергетичний внесок в плазму – 4 МВт, а енергія, що вносилась в розряд за один імпульс досягала 0,1 Дж. Дослідження характеристик і параметрів плазми на основі металів, напівпровідників і суперіонних провідників показало: в міжелектродному проміжку формується просторово однорідне плазмоутворення в формі близькій до кулеподібної; в спектрах випромінювання плазми переважає випромінювання атомів металів; амплітуда струму перенапруженого наносекундного розряду досягала 100 А, а максимальний енергетичний внесок складав 1 МВт; установлено, що при розпорошенні матеріалу електродів   в   ПНР концентрації розпорошених компонентів відповідають їх стехіометричному співвідношенню в електродах, що може бути використано для синтезу відповідних мікро-наноструктур   і напиленню тонких плівок для використання в сонячних батареях. твердотільних літій – іонних батареях і суперконденсаторах.

На основі дослідження характеристик і параметрів тліючого та імпульсно-періодичного наносекундного розрядів в повітрі атмосферного тиску з електродом на основі розчинів солей перехідних металів в дистильованій воді показано, що в середовищі рідинного електрода в результаті плазмохімічних реакцій в рідині утворюються колоїдні розчини наноструктур оксидів металів в значній кількості представляють інтерес для застосування в мікро-наноелектроніці, медицині і біології.   

При нерівноважному випаровуванні розчинів солей металів в полі лазерного випромінювання синтезовано структуровані тонкі плівки на основі оксидів міді і вольфраму

 Вагомими досягненнями у цьому напрямку є дослідження групи співробітників під керівництвом професора Малініна О.М. Вони присвячені встановленню ефективності ряду фізико-хімічних процесів, що впливають на кінетику утворення верхнього лазерного рівня ексиплексних молекул моногалогенідів ртуті та хлористого ксенону в плазмі газового розряду на сумішах галогеномісних молекул, азоту, елегазу  та атомів інертних газів. Ним встановлено механізм дисоціативного збудження енергетичних станів бромистої ртуті електронами з переважним утворенням атома брому і електрона, з'ясовано ефективність процесів збудження та гасіння цих станів, а також утворення від'ємних іонів у газорозрядній плазмі на робочих сумішах, які використовуються в активних елементах ексиплексних ХеСl- і НgВr-лазерів та електророзрядних ексиплексно-галогенних лампах. Запропоновано спосіб оптимального використання активного елемента лазера на моногалогенідах ртуті, який розширює діапазон довжин хвиль генерації і підвищує енергію випромінювання, та способи покращення інших характеристик ХеСl-лазера. Встановлено механізм зменшення енергії генерації і обмеження ресурсу роботи  XeCl – лазера. Створено новий клас економічних спектральних ламп з підвищеною яскравістю у видимому діапазоні довжин хвиль, з широкими функціональними можливостями застосування, а саме для практичного використання у біотехнології, агрофізиці, для більш ефективного управління фотосинтезом, ростом, розвитком рослин та водорослей, при проведенні наукових досліджень з квантової електроніки, для накачки твердотільних і рідинних лазерів та в медицині. Співробітниками групи здійснювалось наукове стажування: на кафедрі фізичної електроніки університету Масаріка, м. Брно, Чехія в лабораторії фізики плазми, Еколь Політекнік, м.Палезо, Франція; в національному центрі наукових досліджень, університет де Лоран, інститут Жан Лямур, м.Нансі, Франція; в університеті науки та технології ім. Короля Абдулаха, м.Тувал, Саудовська Аравія. За результатами наукових досягнень професор Малінін О.М. був обраний членом Нью-Йорської Академії наук, йому бібліографічним центром в Кембріджі (Англія) присвоєно нагороди “Міжнародний науковець 2004 року” та «Живої науки». Наукова група має більше ніж 300 наукових праць, 16 патентів на винаходи і корисні моделі  та 15 навчальних і методичних посібників. З 2017 року почато проведення розробки нових газорозрядних джерел світла для технологічного оновлення та розвитку парникового господарства, на основі якої встановлено позитивний вплив додаткового штучного освітлення джерел світла з спектральними смугами фотосинтетичної активної радіації (ФАР) на початкові етапи росту та розвитку розсади овочевих культур.

Дослідження процесів багатофотонного збудження та іонізації атомів як наслідок взаємодії лазерного випромінювання з атомами у вільному стані були започаткованими в 1970 році (керівник проф. Суран В.В.). Вперше був виявлений ефект утворення двозарядних іонів при багатофотонній іонізації атомів. Цей ефект в подальшому був підтверджений у різних лабораторіях світу (Франції, Німеччині, США, Канаді, Узбекистані). Інтенсивно ведеться дослідження закономірностей та особливостей утворення однозарядних іонів в полі випромінювання одного та двох лазерів та механізму утворення двозарядних іонів в видимій та інфрачервоній ділянках спектру.

Основні публікації  за період 2019-2023 рр.

 

Монографії.

  1. Молекулярні механізми впливу низькоенергетичних факторів довкілля на біологічні структури (монографія). Шафраньош М.І., Суховія М.І., Шафраньош І.І. Ужгород: Видавництво УжНУ, «Говерла», 2022. –338 с. ISBN 978-617-7825-74-5
  2. Alexander Shuaibov, Antonina Malinina, Alexander Malinin Overstressed nanosecond discharge in gases at atmospheric pressure and its application for the synthesis of nanostructures based on transition metals // Monograph. – Lap. Lambert Academic Publishing. Beau Bassin, Mauritius.  2021. 77 p. –  ISBN: 978-620-3-47251-6
  3. Шуаібов О.К.,  Малініна А.О., Малінін О.М. Нові газорозрядні методи одержання селективного ультрафіолетового і видимого випромінювання та синтезу наноструктур оксидів перехідних металів: монографія. Ужгород. Видавництво УжНУ «Говерла», 2019. 188 c. ISBN 978-617-7333-80-6.  
  4. О.К. Шуаібов, А.О. Малініна,О.М. Малінін Характеристики і параметри перенапруженого наносекундного розряду в паро-газових сумішах та розробка нових газорозрядних ламп : монографія. Ужгород. Видавництво «Говерла»  ДВНЗ «Ужгородський національний університет», 2021. 290 c. ISBN 978-617-7825-32-5. 

 

Перелік статей у журналах, що індексуються в наукометричних базах даних WoS та/або Scopus

 

  1. Шпеник В. Ю., Шафраньош М. І., Молнар Ш.Б., Шпеник О.О., Суховія М. І., Шафраньош І. І. Особливості фотолюмінесценції водного розчину цитозину Журнал фізичних досліджень, Т. 26, № 4 (2022) , 8. С
  2. Shafranyosh M.I., Zapotokova M., Sukhoviya, M.I. Шафраньош І.І. Electronic Ionization of Cytosine Molecules // Surf. Engin. Appl.Electrochem. – 2022 .–58. – P. 82–86
  3. Shafranyosh,, M. Zapatokova,b M. I. Sukhoviya,a I. Shafranyosh,a and Yu. Yu. Svida. Luminescence of cytosine vapor in an electric dischargem//. Journal of Applied Spectroscopy, - 2020/ -  Vol. 87, No. 2, - P. 256 – 259.
  4. М.І. Суховія, С.Е. Бірдус., М.І. Шафраньош, Ю.Ю. Свида, І.І. Шафраньош /Молекулярні механізми впливу повільних електронів на біологічні структури // Бiофiзичний вісник №42. – 2019. – С.66 - 72.
  5. Шпеник В.Ю., Шафраньош І.І., Шпеник О.О., Барчій І.Є., Вивчення зонної структури цитозину. Наук. вісник Ужгород. ун-ту (Сер. Хімія), 2022, № 1 (47), с. 38-45.
  1. Bondar I.I., Suran V.V., Minya O.Y., Shuaibov O.K., Bilak Yu.Yu.,. Shevera I.V, Malinina A.O., Krasilinets V.N. Synthesis of surface structures during laser-stimulated evaporation of a copper sulfate solution in distilled water // Ukr. J. Phys. – 2023. – Vol. 68, № 2. – Pp.137-143. 
  2. Shuaibov A.K., Gritsak R.V., Minya A.I., Gomoki Z.T., Malinina, A.A., Malinin A.N., Vatrala M.I. Gas Discharge Point Source of UV Radiation Based on Argon– Copper Gas–Vapor Mixture // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. – 2023. – Vol. 59, № 3. – Pp. 362–367. 
  3. Shuaibov O.K., Mynia O.Y., Hrytsak R.V., Malinina A.O., Malinin O.M., Homoki Z.T., Vatrala M.I., Suran V.V. Conditions for the synthesis of zinc oxide nanostructures from the destruction products of overvoltage nanosecond discharge between zinc electrodes in oxygen under ultraviolet irradiation of the substrate // Nanosistemi, Nanomateriali, Nanotehnologii. – 2023. – Vol. 21, №1. – Pp. 73-86. 
  4. Shuaibov О.К., Mynia O.Y., Malinin O.M., Hrytsak R.V., Malinina A.O., Pogodin A.I., Homoki Z.T. Synthesis of Thin Films Based on Silver Sulfide in Air at Atmospheric Pressure in a Gas Discharge // Journal of Nano- and Elecronic Physics. – 2023. – Vol. 15, №1. – Pp. 01010 (6pp). 
  5. Bondar’ I.I., Suran V.V., Minya A.I., Shuaibov A.K., Krasilinets V.N. Obtaining Films by Irradiation of an Aqueous Solution of Copper Sulfate by Infrared Laser Radiation // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. – 2022. – Vol. 58, № 6. – Pp.574–579. 
  6. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Malinina A.O., Malinin O.M., Hrytsak R.V., Gomoki Z.T., Vatrala M.I. Characteristics and Parameters of Plasma of a High-Voltage Nanosecond Discharge in Argon at Atmospheric Pressure with an Ectonic Mechanism of Copper Vapor Introduction into Plasma // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. – 2022. – Vol. 58, №5, Pp. 465 – 477. 
  7. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Malinina A.O., Grytsak R.V., Malinin O.M.Optical characteristics and parameters of overstressed nanosecond discharge plasma in argon between aluminum and chalcopyrite // Ukrainian Journal of Physics. –2022. – Vol.67, №4. – Pp. 240–254.
  8. Shuaibov O.K., Hrytsak R.V., Minya O.I., Gomoki Z.T., Vatrala M.I.Conditions for the Deposition of Surface Micro-Nanostructures of Silver and Zinc from the Plasma of an Overvoltage Nanosecond Discharge in Argon // Metallofizika i Noveishie Tekhnologii. – 2022. –Vol. 44, №11. – Pp. 1509–1521. 
  9. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Hrytsak R.V., Malinina A.O., Homoki Z.T.Investigation of conditions of synthesis of thin films of silver nitride (AgNO3) in a high-frequency low-pressure discharge // Physics and Chemistry of Solid State. – 2022. – Vol.23, №3. – Pp. 491–496.
  10. Shuaibov O.K., Hrytsak R.V., Minya O.I., Malinina A.A., Bilak, Yu. Yu., Gomoki Z.T. Spectroscopic diagnostics of overstressed nanosecond discharge plasma between zinc electrodes in air and nitrogen // Journal of Physical Studies. – 2022. – Vol.26, №2.– Pp.2501-2506. 
  11. Shuaibov O.K., Malinina A.O., Hrytsak R.V., Malinin O.M., Bilak, Yu. Yu., Gomoki Z.T., Vatrala M.I. Characteristics and Parameters of Overstressed Nanosecond Discharge Plasma Between Copper Electrodes in Argon // Metallofizika i Noveishie Tekhnologii. – 2021. – Vol.43, №12. – Pp. 1683–1706. 
  12. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Hrytsak R.V., Malinina A.O., Vatrala M.I.Study of conditions of gas- discharge synthesis of Zinc oxide nanostructures under automatic UV-irradiation of the substrate by plasma // Physics and Chemistry of Solid State – 2021. – Vol. 22, №4. – Pp. 717–723.
  13. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Malinina A.O., Hrytsak R.V., Malinin O.M., Chuchman M.P., Gomoki Z.T. // Characteristics and Parameters of Overvoltage Nanosecond Discharge Between an Electrode Made of Aluminium and an Electrode Made of Chalcopyrite in Nitrogen and Its Application for The Synthesis of Thin Films. // Nanosistemi, Nanomateriali, Nanotehnologii .– 2021. – Vol.19, №3. – Pp. 513–535.
  14. Bondar I.I., Suran V.V., Minya O.Y., Shuaibov A.K., Krasylynets V.M., Solomon A.M. Preparation of Films with Ordered Structure During Laser-Stimulated Evaporation of Water Solution of Copper Sulphate. // Nanosistemi, Nanomateriali, Nanotehnologii – 2021. – Vol.19, №3. – Pp. 537–546
  15. Shuaibov O.K., Mynia O.Y., Chyhin V.I., Hrytsak R.V., Malinina A.O., Vatrala M.I., Homoki Z.T. Investigation of Deposition Conditions of Thin Copper Films from Electrode Destruction Products of Overvoltage High-voltage Discharge in High Pressure Argon //  Journal of Nano- and Electronic Physics – 2021. –  Vol.13, №5. –  Pp. 1–7. 
  16. Malinina A.A., Shuaibov A.K., Malinin A.N. Optical Characteristics and Plasma Parameters of Gas-Discharge Radiation based on a Mixture of Cadmium Diiodide Vapor and Helium // Ukr. J. Phys. – 2021. – Vol. 66, № 2. – Pp. 141-150.  
  17. Shuaibov O. K., Minya O. Y., Malinina A. O., Malinin O. M., Shevera I.V. Electroluminescence of Aluminium-Oxides Nanoparticles in Overstressed Nanosecond Discharge Plasma in High-Pressure Air // Nanosystems, Nanomaterials, Nanotechnologies. –  2021. –  Vol.19, № 1.– Pp. 189–200. 
  18. Malinina A.A., Malinіn A.N. Emission characteristics of gas discharge plasma on mixtures of cadmium diodide vapor, helium and xenon // Problems of atomic science and technology. Series: Plasma Physics –  2020. – Vol.130, № 6. – Pp. 140-145.
  19. Шуаiбов О.К., Миня О.Й., Малiнiна А.О., Грицак Р.В., Малiнiн О.М. Характеристики перенапруженого наносекундного розряду мiж електродами з халькопiриту (CuInSe2) в безкисневих газових середовищах // Укр. фiз. журн. – 2020. – Т. 65, № 5. – С.398-409. 
  20. Shuaibov A.K., Minya A.Y., Gomoki Z.T., Hrytsak R.V., Malinina, A. A., Malinin A. N., Krasilinets V.M., Solomon V.M. Characteristics and Parameters of Overstressed Nanosecond-Pulse Discharge Plasma between Chalcopyrite (CuInSe2) Electrodes in Argon // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. – 2020. –  Vol.56, № 4. –  Pp.474-483. 
  21. Shuaibov A.K., Minya A.Y., Gomoki Z.T., Malinina A.A., Malinin A.N. Study into Synchronous Flows of Bactericidal Ultraviolet Radiation  and Transition Oxides Metals (Zn, Cu, Fe) in a Pulsed Gas Discharge  Overvoltage Reactor Nanosecond Discharge in the Air // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. –  2020. –  Vol.56, №4. –  Pp.  510-516. 
  22. Малініна А.О., Шуаібов О.К. Випромінювальні характеристики та параметри  газорозрядної плазми на суміші парів дихлориду ртуті з азотом // Журнал фізичних досліджень. –  2020. – Т. 24, № 1. –  C. 1401-1-1401-9.  
  23. Шуаібов О.К., Миня О.Й., Грицак Р.В., Малініна А.О., Шевера І.В., Ватрала М.І., Гомокі З.Т. Дослідження умов синтезу металевих і халькопіритових плівок з продуктів деструкції електродів перенапруженого наносекундного розряду в аргоні і повітрі // Фізика і хімія твердого тіла. –   2020. – Т.21, № 4. – С.669-679.
  24. Маlinina A.A., Gritsak R.V. Optical characteristics and parameters of gas-discharge plasma on mixtures of mercury dichloride vapor and neon // Problems of Atomic Science and Technology. – 2019. – Vol. 122, №4. – Рp.124-129.
  25. Shuaibov A.K., Minya A.I., Gomoki Z.T., Danylo V.V., Pinzenik P.V. Characteristics of a High-Current Pulse Discharge in Air with Ectonic Mechanism of Copper Vapor Injection into a Discharge Gap // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. – 2019. – Vol.55, №1. – Pp.65-70. 
  26. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Hrytsak R.V., Bilak Yu.Yu., Malinina A.O., Homoki Z.T., Pop M.M., Konoplyov O.M. Gas Discharge Source of Synchronous Flows of UV Radiation and Silver Sulphide Microstructures // Physics and chemistry of solid state. – 2023. –  Vol.24, № 3. – Pp. 417-421.
  27. Bondar I.I., Suran V.V., Minya O.Y.,Shuaibov O.K., Shevera І.V., Malinina A.O., Krasilinets V.N. Synthesis of Surface Structures at Laser-Stimulated Evaporation of a Copper Sulfate Solution in Distilled Water // Journal of Nano- and Elecronic Physics. – 2023. – Vol. 15, № 4. – Pp. 04002 (7pp). 
  28.    Перелік опублікованих статей у наукових фахових журналах України, що відносяться до категорії «Б» і  статті у закордонних наукових виданнях. 
  29. Shuaibov A.K., Minya A.I., Gritsak R.V., Malinin A.N., Malinina A.A., Golomb R.M., Gomoki Z.T. Study of the Characteristics and Parameters of Plasma of Overvoltage Nanosecond Discharge in Krypton between the Electrodes of a Superionic Conductor—Silver Sulphide // Surface Engineering and Applied Electrochemistry. – 2023. – Vol. 59, № 5. – Pp. 649–660.
  30. Shuaibov A., Minya A., Hrytsak R., Malinina A., Malinin A., Zhiguts Y., Shevera I. Conditions For "Cold" Gas-Discharge Synthesis of Zinc Oxide And Silver Sulfide Nanostructures Under Automatic Assisting With Ultraviolet Radiation // Biomedical & Translational Science. – 2022. – Vol.2, №1. – Pp.1-8. 
  31. Shuaibov O.K., Minya O.Y., Hrytsak R.V., Pogodin A.I., Malinin O.M., Malinina A.O., Bilak Yu.Yu., Golomb R.M., Homoki Z.T. Destruction of Polycrystalline Silver Sulphide Electrodes in a High Voltage Nanosecond Discharge at Atmospheric Pressure // Journal of Nanosciences Research & Reports.  – 2023. – Vol. 5, №3. – Pp. 1-8.
  32. Shuaibov A., Malinina A. Optical characteristics of overstressed nanosecond discharge plasma between an electrode of aluminum and chalcopyrite (CuInSe2) in argon, nitrogen and atmospheric pressure air // Biomed Transl Sci. –  2021. – Vol.1, №3. – Pp.1-10. 
  33. Вondar I.I., Suran V.V., Mynya O.Y., Shuaibov O.K., Shevera I.V., Krasilinets V.M. Formation of structured films upon irradiation of an aqueous solution of copper sulphate with high-power laser radiation // Scientific Herald of Uzhhorod University. Series “Physics”.–2021. – №.49. – Pp.43-47. 
  34. Shuaibov A.K., Minya A.Y., Hrytsak R.V., Malinina A.A, Malinin A.N. Characteristics of an Overstressed Discharge of Nanosecond Duration between Electrodes of Chalcopyrite in High Pressure Nitrogen // Advances in Nanoscience and Nanotechnology. – 2020. – Vol. 4, №1. –  Рp.1 - 6. 
  35. Shuaibov A., Minya A., Shevera I., Malinina A., Gritsak R., Malinin A., Gomoki Z., Danilo V. Characteristics of Bipolar Nanosecond Discharges in Air Formed in the Electrode System “BLADE-SURFACE of Nonmetallic Liquid -BLADE” // Highlights in BioScience. –  2020. – Vol.3. – Pp.1-6. 
  36. Mesarosh L., Chuchman M., Shuaibov A. Variation of Temperatures of Discharge with a Liquid Electrode on the Basis of Distilled Water near the Ignition Threshold Mode // Journal of Advances in Applied Physics – 2020. – Vol.2, №2. – Pp.15-19. 
  37. Shuaibov A.K., Minya A.Y., Gomoki Z.T., Malinina A.A., Malinin A.N., Danilo V.V., Bilak Yu., Kolozhvari Ch. Plasma Reactor Generating Synchronous Flows of Bactericidal UV Radiation and Nanostructures of Zinc, Copper, Iron Oxides and Chalcopyrite // HSOA Jounal of Biotech Research & Biochemistry. –  2020. – Volume 3, №1. – 100005. Pp.1-11. 
  38. Shuaibov A., Minya A., Malinina A., Malinin A., Gomoki Z. Synthesis of aluminum oxide nanoparticles in overstressed nanosecond discharge plasma with the ectonic sputtering mechanism of aluminum electrodes // Highlights in BioScience. – 2020. – Vol.3. – Pp.1-9.
  39. Shuaibov A.K.,Minya A.Y.,Malinina A.A., Malinin A.N., Gomoki Z.T., Danilo V.V., Bilak Yu. Yu. Study Of The Formation Conditions of Aluminum Oxide Nanoparticles In An Overstressed Nanosecond Discharge Between Aluminum Electrodes In A Mixture Nitrogen And Oxygen // Journal of Metalic Material Research. –  2020. – Vol.03, №02. – Pp.37-46. 
  40. Шуаібов О.К., Миня О.Й., Грицак Р.В., Малініна А.О., Гомокі З.Т., Малінін О.М., Шевера І.В., Данило В.В., Ватрала М.І. Характеристики перенапруженого наносекундного розряду між електродом з міді і електродом з цинку в аргоні // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Фізика. – 2020. – V.38. – С.92-101.
  41. Shuaibov A., Minya A., Malinina A., Gomoki Z., Danilo V. Characteristics of Gas-Discharge Plasma-Chemical Reactor with Synthesis of Colloidal Solutions of Metal Oxide Nanoparticles // Journal of Physics and Chemistry Research. – 2019. – Vol.1, №1. – Pp.1-9.
  42. Shuaibov A.K., Minya A.Y., Gomoki Z.T., Hrytsak R.V., Malinina A.A., Malinin A.N. Spectroscopic Study of the Decomposition of a Chalcopyrite Molecule in a Overstressed Nanosecond Discharge on a Mixture of Nitrogen wich CuInSe2 Vapor Compound // Journal of Physics and Chemistry Research – 2019. –  Vol.1, № 2. – Pp.1-7. 
  43. Shuaibov O., Malinina A., Chyhin V., Danilo V. Source of bacteriocidic ultra-violet radiation and flow of nano-particles of zinc and copper oxide for applications in microbiology, medicine and nanotechnology // Вісник Хмельницького національного університету. Технічні науки. – 2019. – №4. – С.209-215. 
  44. Shuaibov O.,Mynya O., Chyhin V., Grytsak R.,Malinina A. Features of High Current Nanosecond Discharge in Mixture of High Pressure CuInSe2 Chalcopyrite Vapor Argon // Journal of Biomaterials. – 2019. – Vol. 3, №2. – Рp.37-41.

Перелік патентів України.

  1. Патент №127145 Україна: МПК B82Y 40/00, B22F 9/14 (2006.01), C01G 3/02 (2006.01). Спосіб одержання колоїдного розчину наночастинок оксиду міді / Шуаібов О.К., Миня О.Й., Гомокі З.Т., Шевера І.В., Данило В.В. // № a201906130; заявл. 03.06.2019; опубл. 17.05.2023, Бюл.  № 20.   9   с.  
  2. Патент №127146 Україна: МПК H01L 31/16 (2006.01), C23C 14/32 (2006.01), C01G 3/00, B82Y 40/00. Спосіб синтезу тонких плівок халькопіриту в безкисневому газовому середовищі / Шуаібов О.К., Миня О.Й., Гомокі З.Т., Грицак Р.В., Малініна А.О., Малінін О.М. // № a201910319; заявл. 11.10.2019; опубл. 17.05.2023, Бюл. № 20. 7 с. 
  3. Патент №127151 Україна: МПК H01L 31/18 (2006.01), B82Y 40/00. Спосіб синтезу тонких плівок на основі четверного халькопіриту CuAlInSe2 / Шуаібов О.К., Миня О.Й., Грицак Р.В., Гомокі З.Т., Малініна А.О., Малінін О.М // №a202007620; заявл. 30.11.2020; опубл. 17.05.2023, Бюл. № 20. 7 c.
  4. Патент №152379 Україна: МПК C01G 5/00, B82Y 40/00. Газорозрядний спосіб синтезу тонких плівок на основі нітрату срібла AgNO3 / Шуаібов О.К., Миня О.Й., Грицак Р.В., Гомокі З.Т., Бондар І.І., Суран В.В. // №u202200549; заявл. 09.02.2022; опубл. 18.01.2023, Бюл. № 3. 7 с.
  5. Патент № 152380 Україна: МПК C01G 5/00, H01L 31/16 (2006.01). Спосіб синтезу тонких плівок на основі суперіонного провідника Ag2S / Шуаібов О.К.,Миня О.Й.,Грицак Р.В., Гомокі З.Т. // №u202200552; заявл. 09.02.2022; опубл. 18.01.2023, Бюл. № 3. 7 с.
  6. Патент №153041 Україна: МПК C01G 9/00, B82Y 40/00. Спосіб синтезу поверхневих наноструктур оксиду цинку в полі ультрафіолетового випромінювання / Шуаібов О.К.,Миня О.Й.,Грицак Р.В., Гомокі З.Т., Ватрала М.І. // №u202201260; заявл. 14.04.2022; опубл. 17.05.2023, Бюл. № 20. 7 с.  
  7. Патент № 147230 Україна: МПК (2021.01) C01G 1/00 B82Y 40/00. Спосіб синтезу тонких плівок на основі четверного халькопіритуCuAlInSe2/ Шуаібов О.К.,Миня О.Й.,Грицак Р.В., Гомокі З.Т., Малініна А.О., Малінін О.М. // №u 2020 07619; заявл. 30.11.2020; опубл. 21.04.2021, Бюл. № 16. 8 с. 
  8. Патент № 124311 Україна: МПК (2021.01) C01G 9/02 (2006.01) B82B 3/00 B82Y 40/00. Спосіб синтезу наноструктур оксиду цинку при автоматичному асистуванні ультрафіолетови випромінюванням / Шуаібов О.К.,Миня О.Й., Гомокі З.Т., Шевера І.В. // №a 2019 02824; заявл. 21.03.2019, опубл. 25.08.2021, Бюл. № 34. 6 с.
  9. Патент № 122118 Україна: МПК (2020.01) H01J 13/00 H01J 9/00 H01S 3/09 (2006.01) H01J 61/00. Спосіб запалювання просторово однорідного розряду атмосферного тиску в системі з водяним електродом / Шуаібов О.К.,Миня О.Й., Гомокі З.Т., Шевера І.В., Данило В.В. // №a 2016 05314; заявл.  16.05.2016, опубл. 25.09.2020, Бюл.№ 18. 6 c.
  10. Патент №144790 Україна: МПК H01J 61/20 (2006.01) H01S 3/097 (2006.01). Спосіб створення одночасного селективного випромінювання у видимому, інфрачервоному та ультрафіолетовому спектральних діапазонах в ексиплексній лампі червоного спектрального діапазону / Малініна А. О., Шуаібов О.К., Малінін О.М. // №u 2020 03040; заявл. 21.05.2020; опубл. 26.10.2020, Бюл.№ 20. 4 c.
  11. Патент № 142634 Україна: МПК (2020.01) C01G 3/00 H01L 31/16 (2006.01) B82Y 40/00. Спосіб синтезу тонких плівок халькопіриту в безкисневому газовому середовищі / Шуаібов О.К., Миня О.Й., Гомокі З.Т, Грицак Р.В.,Малініна А.О., Малінін О.М. // №u 2019 10318; заявл. 11.10.2019; опубл. 25.06.2020, Бюл. № 12. 8 c.

Відповідальний за інформацію: Шафраньош Іван Іванович
Дата оновлення сторінки: 12.12.2023