16.05.2022

Ярослава Гасинець: «Багато українців залишаться за кордоном. Нас чекає дефіцит кваліфікованих кадрів»

Продовжуємо публікацію інтерв’ю з деканами факультетів УжНУ у рамках медійного проєкту до вступної кампанії – «Професії перемоги – абітурієнтам УжНУ». Першим співрозмовником, нагадаємо, став декан філологічного факультету Юрій Бідзіля. Бесіду з ним читайте за цим посиланням. А сьогодні публікуємо розмову з деканом біологічного факультету Ярославою Гасинець.

Як змінилося життя факультету в умовах війни?

Життя біологічного факультету УжНУ із початком повномасштабної війни змінилося як і у всій країні – не в кращий бік. Важкий емоційний психологічний стан як студентів, так і працівників створив передумови для тимчасових труднощів у навчальному процесі, особливо у перший місяць після початку бойових дій.

Важливим кроком до нормалізації ситуації стали двотижневі канікули для студентів та відпустки співробітників з 1 по 13 березня 2022 року, упродовж яких усі мали змогу усвідомити реальність сьогодення. Деякі наші студенти з інших областей України на собі відчули увесь жах від розривів снарядів у ще вчора мирних містах та селах. У багатьох родинах рідні взяли до рук зброю і пішли боронити Батьківщину, багато студентів та працівників долучилися до волонтерського руху.

Напевне, саме активна участь у різних сферах допомоги країні дала змогу учасникам навчального процесу швидко вийти з стресового стану, який відчули усі на початку війни, і поступово повернутися до роботи. Дворічний досвід онлайн-навчання в умовах ковідного карантину також посприяв збереженню якості занять у цей непростий для України час.

Якими є особливості вступної кампанії-2022 для вашого факультету?

Вступна кампанія 2022 року є взагалі особливою для навчальних закладів, оскільки вперше за останні майже 15 років відмінено зовнішнє незалежне оцінювання як засіб вступу для випускників шкіл.

Наразі надано можливість вступати на контракт до лав вишів тим, хто у попередні роки не складав ЗНО, а в цьому році не буде складати Єдиний мультипредметний тест з української мови, історії України та математики.

Вступ до магістратури також не потребує наявності сертифікату складання іспиту з іноземної мови, який був введений для усіх спеціальностей з 2021 року. Але ці зміни є однаковими для переважної більшості освітніх галузей, тому для спеціальностей біологічного факультету тут винятків немає.

Чи долучаються студенти та викладачі факультету до волонтерської роботи, допомоги військовим, переселенцям?

Студенти і викладачі з першого дня і до сьогодні брали і беруть активну участь у різній волонтерській діяльності. Зокрема, допомагали готувати їжу в складі гастрономічного батальйону (ресторан "Дельфін"), завантажувати та відвантажувати гуманітарні вантажі, активно долучались до плетіння маскувальних сіток, приймали переселенців у своїх родинах.

Уже зараз із посмішкою згадую випадок, коли колеги несли до мене матрац, оскільки приїздила родина з Києва, але він був таких розмірів, що в жоден легковий автомобіль не вміщався, тому довелося його нести вручну на двох спеціально підібраних палицях.

Із нового для нас – наші студенти, які навчаються на військовій кафедрі, навчали охочих навичкам володіння зброєю.

Які спеціальності вашого факультету будуть затребуваними після перемоги і чому?

Після перемоги над агресором і вигнання племен росіян на свою історичну територію в Україні будуть затребувані усі спеціальності. Відбудова інфраструктури держави, перезапуск економіки по всім галузям, реформування сфер освіти, медицини, науки в контексті європейського майбутнього України створюють передумови підготовки фахівців високого ґатунку.

Наразі значна частина українців, які виїхали за кордон у період воєнних дій, може залишитися жити і працювати у цих країнах на тривалий час. Тому я переконана, що дефіцит кваліфікованих працівників буде спостерігатися у всіх сферах діяльності.

Серед спеціальностей біологічного факультету однозначно стане нагальна потреба у підготовці достатньої кількості фахівців аграрної галузі, оскільки Україна є одним із найбільших експортерів сільськогосподарської рослинної продукції та продуктів її переробки. Побоювання про високу імовірність голоду у світі, як наслідок розв’язаної росією війни в Україні, вже висловили провідні світові організації та лідери країн.

Затребуваними будуть і вчителі біології, як однієї з основних складових підготовки майбутніх природничників, лікарів, науковців та фахівців галузі фізичного виховання і спорту.

Жодна медична сфера, природоохоронна діяльність, ресурсовідновлювальна галузь не можуть обійтися без спеціалістів-біологів, які успішно працюватимуть за фахом у штаті сучасних підприємств, діагностичних та наукових лабораторій, медичних центрів і клінік, установах природно-заповідного фонду.

Підготував Ярослав Світлик

Про всі деталі цьогорічної вступної кампанії читайте тут – Правила прийому до ДВНЗ "УжНУ" у 2022 році