Новини

21.03.2018
734

В УжНУ відзначили 20-річчя підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО низкою цікавих подій

В УжНУ відзначили 20-річчя підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО низкою цікавих подій

Заходи, присвячені цій важливій події, розпочалися у середу, 21 березня,  відкриттям пересувної виставки «Формула безпеки Україна – НАТО»,  яка представлена в головному корпусі університету та організована спільно Центром Інформації та документації НАТО, Українським кризовим медіа-центром та Міністерством інформаційної політики України.

 

 Урочисте відкриття виставки зібрало чимало студентів, викладачів та свідомих містян. Тут кожен охочий зміг ознайомитися з історією створення Північноатлантичного Альянсу, його цілями та завданнями. Дізнатися про методи та заходи забезпечення свободи та безпеки країн-членів Альянсу, військовими операціями та місіями, а також поставити усі крапки над «і» стосовно питань безпеки України та світу в цілому. 

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Мирослава Лендьел привітала присутніх та зауважила, що для університету велика честь приймати таку виставку, адже вона покликана поглиблювати знання молоді та розвіювати стереотипи стосовно Північноатлантичного Альянсу. «Зараз для кожного громадянина та країни в цілому пріоритетним є забезпечення безпеки як особистої, так і державної. Двадцять перше століття характеризується веденням інформаційних воєн. Ми отримуємо чимало неправдивої інформації, у тому числі й про НАТО. Метою цієї виставки є демонстрація фактів про роботу Альянсу, її цілі та методи. Ми б хотіли, аби завдяки цій експозиції ви почали замислюватися над питаннями безпеки, аби збільшилася кількість прихильників колективної безпеки завдяки НАТО» – зауважила проректор. 

Модератор заходу професор кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій, директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції УжНУ Ігор Тодоров переконаний, що нинішній захід – хороша можливість розвіяти ті міфи, та спростувати негативні судження молоді стосовно співпраці України та Альянсу.

«2017 виповнилося 20 років з моменту підписання Хартії про особливе партнерство, і завдяки зусиллям Українського кризового центру була підготовлена така інформативна та креативна виставка. Перш ніж потрапити до Ужгорода, вона вже встигла успішно експонуватися в Києві, Чернігові, Сумах, Луцьку та Львові. Нині ж вона представлена в Ужгороді та буде діяти до третього квітня.

Звісно виставки, семінари та конференції – це не панацея, яка б змогла кардинально змінити бачення суспільства стосовно тих, чи інших питань. Я певен, що цей захід є певним кроком до розуміння суспільством, що таке НАТО, навіщо воно потрібно Україні. Варто, звісно, зазначити, що з початком військових дій, жителі нашої країни стали більш прихильними до цієї організації. Зараз в усіх регіонах спостерігається збільшення кількості прибічників Альянсу. Ця виставка, з одного боку, яскраво демонструє державну політику стосовно заходів спрямованих на інформування суспільства про Євроатлантичну інтеграцію України. З іншого – має важливу місію, спонукати людей ретельніше обирати джерела інформації та аналізувати те, що вони отримують від засобів масової інформації» - розповідає професор Ігор Тодоров.

Опісля урочистого відкриття Директор Центру інформації та документації НАТО Барбора Маронкова запросила присутніх до стендів та особисто провела ознайомлення з виставкою. Так, студенти факультету міжнародних економічних відносин у рамках вивчення дисципліни «Демократичне врядування і культура миру» на чолі із заступником декана Людмилою Казаковою, змогли поспілкуватися із представницею організації та отримали детальну інформацію стосовно Альянсу.

Цього ж дня заходи, присвячені 20-річчю підписання Хартії, продовжилися в ректораті УжНУ, де студенти мали можливість взяти участь у дискусії «Інформаційні загрози – як уникнути маніпулювання та розпізнати пропаганду» та вільно поспілкуватися з Барборою Маронковою та представницею медіа-кризового центру Олесею Драшкабою, консулом з економічних питань Генерального консульства Словаччини в Ужгороді Даніелем Цабаном та радником при дирекції Національного Інституту стратегічних досліджень при Президентові України Світланою Мітряєвою.

Першою зі студентами спілкувалася директор Центру інформації та документації НАТО Барбора Маронкова, яка розповіла про особливості Організації Північноатлантичного договору та дала поради стосовно безпеки користувачам соціальних мереж. «Сьогодні ми будемо вести мову про дезінформацію, неправдиву інформацію, плітки та пропаганду.  Чимало стереотипів побутують стосовно НАТО, і сьогодні я хочу показати вам, як ми боремося з брехнею та плітками, і як ми намагаємося боротися з пропагандою у всіх її проявах. Нашою метою є донесення до суспільства тих фактів, які мають місце, а не того, що намагається вам показати. З початком анексії Криму інформаційної пропаганди зазнала не тільки Україна, але й НАТО. Росія почала активні дії для руйнування іміджу організації і усіма можливими методами продовжує це робити. Ця ситуація загострилася опісля публікування світлин присутності російських військ на території України, залучення військової техніки зі сторони Росії для так званих ДНР та ЛНР, навіть якщо вони не мають знаків розпізнання» - розповідає пані Барбора.

Директор Центру інформації та документації НАТО зауважує, що сучасним користувачам мережі Інтернет важливо завжди пам’ятати про свою безпеку. Перш за все, зауважує пані Барбора, необхідно отримувати інформацію з декількох джерел, та не звертати увагу на провокативні заголовки. Окрім того, необхідно дотримуватися гігієни навіть соціальних мереж, адже через них відбувається чимало атак. Не слід додавати в друзі сумнівні сторінки та профілі, адже це можуть бути «боти», основне завдання яких розповсюдження пропаганди та отримання доступу до ваших особистих сторінок.

Категорично стосовно гігієни соціальних мереж відгукується і представниця  медіа-кризового центру Олеся Драшкаба. Вона зауважує, що необхідно завжди критично мислити та оцінювати той потік інформації, який нині доступний споживачам. «З початком російської агресії Україна почала потерпати від кількості «фейкових» новин та пропаганди з боку Росії, і шукала методи боротьби з нею. Так було започатковано організацію «StopFake», яка нині є міжнародною, і демонструє неправдивість того потоку інформації, яку надає Росія. Другим моментом у боротьбі з дезінформацією був гумор українців, який і став певним щитом. Так, замість того аби пояснювати світу, що ми не їмо дітей, почали з’являтися підтвердження таких фактів від самих українців. Таке підживлення підвело цю інформацію до абсурду та звело старання Росії нанівець» - відзначає пані Олеся.

Підсумовуючи плідний день професор УжНУ Ігор Тодоров зазначає, що з точки зору національних інтересів та нацбезпеки альтернативи членству НАТО не існує. «Упродовж останніх двадцяти років ми мали особливе партнерство, однак воно нікого і ні до чого не зобов’язує. А справжньою гарантією безпеки є саме долучення України до Альянсу, адже стаття 5 Північноатлантичного договору фіксує – агресія проти однієї країни, є агресією проти всіх. Той принцип колективної безпеки, якби він був реалізований в Україні ще десять років тому, не дозволив би подіям розвиватися так, як воно є сьогодні. Наше завдання тепер  – кропітка робота з метою досягнення натівських стандартів у всьому секторі безпеки країни, та впровадження ряду реформ, які, зокрема, стосуються громадянського суспільства та демократичних перетворень» - переконаний професор УжНУ Ігор Тодоров.

Вероніка Кобаль,

Інформаційно-видавничий центр УжНУ

Категорії: