Новини

14.08.2023
579

Про проєкт «Підготовка жінок до підприємництва в умовах війни» розповіли його ініціатори та учасники

Про проєкт «Підготовка жінок до підприємництва в умовах війни» розповіли його ініціатори та учасники

У квітні 2023 року за ініціативи віцепрезидента міст побратимів Корваліс-Ужгород Пітера Бобера та підтримки ректора УжНУ Володимира Смоланки було розпочато реалізацію проєкту по навчанню «Підготовка жінок до підприємництва в умовах війни». Протягом трьох місяців відбувалися тренінги, консультації для жінок, які вже ведуть активний бізнес, але потребують додаткової інформації та підтримки в умовах війни.  Ми поспілкувалися із керівниками та учасниками про проєкт та його головні результати.

 

- Розкажіть детальніше про проєкт, як народилася його ідея, які його цілі? 

- Віцепрезидент міст побратимів Корваліс-Ужгород Пітер Бобер:

 

 Жінки зазвичай мають менше представництва у світі підприємництва, але якщо їм надати правильні інструменти, вони доводять свою надзвичайну успішність. Війна створила ситуацію, коли багато жінок раптово стали головами сімейств без основного джерела доходу. Хоча це не стосується всіх жінок, але підприємництво надає багато переваг у зайнятості для жінок, які можуть не мати офіційних документів для певних посад або потребують можливості працювати з дому і / або в нетрадиційних сферах.

 

- Чому проєкт був підтриманий Ужгородським національним університетом?

- ректор УжНУ, професор, доктор медичних наук Володимир Смоланка:

Ідея Пітера Бобера знайшла відгук до співпраці миттєво. Такі програми підтримки бізнесу сьогодні є ключовими, оскільки закладають фундамент на швидку відбудову України та її економічний тил. З боку університету було надано приміщення, технічні засоби для супроводу навчання та організаційний супровід. На актуальність  і значимість проекту, на мою  думку, вказала і кількість бажаючих, а їх було понад 180. Власне до проекту, як партнерів, було залучено Закарпатський обласний центр зайнятості та Центр підтримки бізнесменів «Дія. Бізнес.Ужгород».

 

- Чому є важливою тема жіночого підприємництва саме зараз, в умовах війни?

- ініціатор проєкту к.е.н., доцент кафедри бізнес-адміністрування, маркетингу та менеджменту; заступник декана факультету історії та міжнародних відносин; заступник директора Центру дослідження права війни ДВНЗ «УжНУ»; консультант з оптимізації бізнес-процесів, розробки проєктів, грантів, член ГО «Університетський центр підтримки бізнесу «Про боно», ініціатор навчальної програми Вікторія Бондаренко:

- Сьогодні, коли Україна перебуває в умовах війни, жінки стали більш активними у бізнесі та у зацікавленості до його започаткування, оскільки чоловіки перебувають на фронті. Реалізація такої ініціативи на базі УжНУ дала можливість безкоштовно підготувати понад 50 жінок до підприємництва в умовах війни.

 

- Якою була програма навчання та хто був залучений до тренінгів?

- Програма була сформована мною на основі власного досвіду, тенденцій на ринку та із врахування того, що учасницями є жінки-ВПО, безробітні, дружини військових. Власне тому, перший блок стосувався емоційного інтелекту в бізнесі, який забезпечила Наталія Біжко, засновниця мовного центру «Лінгва»; власниця книгарні іншомовної літератури; директор авторизованого центру тестування Pearson English International Certificate (PEIC); психолог, сертифікований гештальт-терапевт; гештальт-коуч в організаціях; ментор бізнес-спільноти «Жінки в бізнесі». Другий модуль навчання «Бізнес-планування та розробка проектів» забезпечували  Леся Кайнер, керівниця центру підтримки підприємців Дія.Бізнес в Ужгороді, сертифікований експерт із розвитку бізнесу SURE (Sustainable& Resilient Enterprise) та Наталія Овсейко, директор консалтингової компанії «Універсальний бізнес ресурс» (м. Тернопіль) та власне я.

Третій модуль «Юридичні аспекти правильного старту бізнесу» забезпечили  Маріанна Гартман, PhD, доцент кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету ДВНЗ «УжНУ», адвокат, співзасновник Консалтингової компанії Line protection, голова правління Університетського центру підтримки бізнесу «Pro bono” та Марія Грибанич, адвокат, співзасновник Консалтингової компанії Line protection, голова правління Університетського центру підтримки бізнесу «Pro bono”, керуючий партнер консалтингової компанії Line protection, адвокат, експерт з трудового справа.  Модуль 4 «Жіноче лідерство, самопрезентація» був забезпечений мною, а  останній, 5 модуль - «Маркетинг та просування власного бізнесу» провела Крістіна Полуденна, власниця smm-агенції RYD, експерт з розвитку особистих брендів експертів» та  Даніелла Мушка, експерт з візуалу та просування, наставник смм-спеціалістів.

 

- Учасниці тренінгів були із Закарпаття, чи можливо, з інших регіонів України? 

- Більшість жінок - учасниць були ВПО з таких міст як Київ, Харків, Миколаїв, Запоріжжя, Енергодар, Донецьк, Луганськ та Ужгорода. Саме за рахунок проекту вони змогли знайти і нові знайомства та комунікуючи з ужгородськими жінками краще вивчити місцевий ринок.

 

- Чи очікується продовження проєкту в майбутньому?

- Наразі ми з Пітером Бобером працюємо спільно на навчальним проектом для громадських організацій, але про більше деталей ми зможемо розповісти трохи згодом. За результатами реалізації проекту близько 20 відсотків учасниць стартували в бізнесі, окремі зрозуміли, що бізнес - не їх справа, більше 50 - продовжують доопрацьовувати свої бізнес-проекти.

 

 

Про власну участь у проєкті розповіли й учасниці. 

Марія, смт. Диканька, Полтавщина:

За останні 15 місяців ми з донькою змінювали наше місце життя 5 разів, були в трьох різних країнах.  Донечці 5 років. Я працювала викладачем музики і керівником колективів, методистом в районному будинку культури. Але  хочу розвивати власну справу, виробництво натуральної косметики ручної роботи, маю власну рецептуру та декілька найменувань продукції. Вже написала бізнес-план на отримання фінансування, маю більше чітке розуміння до оформлення свого бізнесу. Отримала корисні знайомства та контакти, більш впевнена в собі та  отримала важливу підтримку. Дякую  щиро організаторам, бажаю успіхів і надалі робити таку важливу справу для жінок.

 

Ганна, Миколаїв, ВПО:

Ніколи не була в бізнесі, але я хочу визначитися, що для мене буде кращим -  власна справа чи праця на роботі.  Важливо було отримати знання щодо поняття, структури, організації бізнесу, зробити перші кроки. Хочу подякувати Вікторії Бондаренко та пану Пітеру Боберу за можливість  безкоштовно пройти навчання та отримати знання з напрямку бізнесу щодо його планування,  ведення та розвитку, особливо за гарну атмосферу на заняттях та цікавих досвідчених менторів. Бажаю Вам натхнення у всіх Ваших  справах. Дякую Пітеру за увагу до України та допомогу її жінкам.

 

Любов, м. Ужгород, частково зайнята:

На сьогодні можу сказати про свої такі досягнення: я педагог, волонетр, кондитер з 2016 року, співзасновник першого солодкого фестивалю «Закарпатський кіфлик», 2021 р., рекордсменка України в категорії «Кулінарне мистецтво», 2021, 2023 роки. Прийшла сюди, щоб отримати знання, інформацію, де взяти кошти для розвитку своєї гастрономічної майстерні із закарпатською автентичною кухнею. 

Органічне застосування різноманітних методів та прийомів педагогічного контакту породжувало емоційний відгук у слухачок та сприяло активізації нашої пізнавальної діяльності, власного творчого пошуку. Наявний позитивний контакт з аудиторією сприяв не лише дружній атмосфері, а й підтриманню інтересів до знань з подаваної інформації та до активних діалогів.

Викладання лекцій супроводжувалось наочною демонстрацією з використанням мультимедійного обладнання, а саме проведенням презентацій, що посилювало сприйняття, засвоєння матеріалу та активну зацікавленість аудиторії.

Окремо вдячна за надані нам в користування презентації, які точно стануть у нагоді при впровадженні інформації з них у нашу власну справу.

 

 

 

 

 

 Підготував: Олексій Шафраньош

за інф. Вікторії Бондаренко

 Інформаційно-видавничий центр

Категорії: