Новини

15.06.2021
1049

Про «Карпатський Єврорегіон» спілкувалися експерти на науково-практичній конференції в УжНУ

Про «Карпатський Єврорегіон» спілкувалися експерти на науково-практичній конференції в УжНУ

У вівторок, 15 червня, в УжНУ відбулася науково-практична конференція пам’яті Сергія Устича «Карпатський Єврорегіон: підсумки та перспективи багатостороннього транскордонного співробітництва в умовах євроінтеграційного поступу України». Участь в ній узяли експерти, науковці, представники регіональної влади. Конференція відбулася на 2-й день роботи  Міжнародного Форуму міжрегіонального та міжмуніципального транскордонного співробітництва «Україна у Карпатському Єврорегіоні».

Конференція розпочалася із нагородження переможців конкурсу дитячого малюнку: «Будуємо Європу в Україні через транскордонне співробітництво з країнами ЄС» та фотоконкурсу «Закарпаття у Карпатському Єврорегіоні: природа, події, люди».

Від імені ректора привітала учасників конференції Мирослава Лендьел: «Ця конференція в пам'ять Сергія Устича – патріота Закарпаття, України, людини, яку кожен з нас знав у своїй іпостасі. Він починав студентський, науковий, викладацький шлях в УжНУ, перед тим як розпочати свою блискучу управлінську кар’єру, і завершив кар’єрний шлях також в УжНУ. Багато наших студентів мали можливість почерпнути неоціненний багаж знань Сергія Івановича. Я вдячна організаторам Форуму, конференції за підняття дуже важливої теми, а також передаю Вам привітання від ректора УжНУ, професора Володимира Смоланки».

На початку роботи із вітанням учасникам конференції виступила дружина Сергія Устича,  доцент кафедри економічної теорії Світлана П’ясецька-Устич. Також привітав учасників конференції голова Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, ужгородський міський голова Богдан Андріїв.

Про історію становлення та сучасний стан Карпатського Єврорегіону розповів завідувач кафедри міжнародної політики Ужгородського національного університету Ален Панов. Він був представником України у Карпатському Єврорегіоні  у 1999-2006 рр., та главою Делегації України у Карпатському Єврорегіоні 2006-2009 рр.  «У період становлення, появи нових демократичних держав у Центрально-східній Європі на початку 90-х років ХХ століття виникло нагальне питання про об’єднання, координацію регіональних зусиль сусідніх країн для вирішення спільних проблем. Ініціаторами створення Карпатського Єврорегіону стали Інститут Схід-Захід, США, регіональні органи влади та національні уряди. Створення Карпатського Єврорегіону відбулося 14 лютого 1993 року у місті Дебрецен, Угорщина. Місія організації – недопущення конфліктів у часи трансформації системи міжнародних відносин у Центральній Європі» - зазначив Ален Панов.

У онлайн-режимі у роботі конференції взяв  Генеральний секретар Асоціації європейських прикордонних регіонів (AEBR) Мартін Гіллермо Рамірес. Він розповів про роль Асоціації європейських прикордонних регіонів (AEBR) у зміцненні та розвитку єврорегіональних утворень як драйверів транскордонного співробітництва на східних кордонах ЄС. «Транскордорнна співпраця -  це не про руйнування суверенітету країни, а звернення регіональної влади про транскордонне співробітництво на місцевому рівні, де потреби суміжних регіонів різних країн часто є спільними» – наголосив Мартін Гіллермо Рамірес.

Далі в роботі засідання йшлося про роль Стратегії розвитку Карпатського Єврорегіону  до 2020 року, та на наступні роки у його інституційному вдосконаленні, на цю тем мала доповідь в онлайн режимі секретар «Карпатського Єврорегіону», представник Саболч-Сатмар-Березької обласної ради (Угорщина) Брігітта Ласло. Про Карпатський Єврорегіон як інструмент залучення прямих іноземних інвестицій розповів голова Федерації роботодавців Закарпаття, член Наглядової ради ПрАТ «Єврокар»   Володимир Панов. Про Транскордонне співробітництво місцевих органів влади в умовах децентралізації Марія Менджул, доцент юридичного факультету УжНУ.

Загалом У роботі конференції взяли участь чимало науковців, практиків, робота йшла у декількох пленарних секціях. Їхня тематика торкалася, зокрема, Карпатського Єврорегіону у вимірах зовнішньої, безпекової та євроінтеграційної політики України, розгляд його як інституційної платформи координації і реалізації операційних програм та ініціативних проєктів міжрегіонального та міжмуніципального транскордонного співробітництва та розвитку прикордонної і транспортної інфраструктури у Карпатському регіоні (зокрема на прикладі Проєкту MOBI).

Наприкінці заходу  відбулося  обговорення і ухвалення Резолюції Форуму – Ужгородської декларації – 2021  «Єдність у розмаїтті і розвитку в Карпатах».

 

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: