05.08.2020

Про фармацевтичну промисловість студенти УжНУ дізнаються не лише з підручників, а й з розповідей професіоналів-практиків

Цього року наш університет розширив напрями співпраці з АТ «Галичфарм» корпорація  «Артеріум» та долучився до програми «З досвідом у майбутнє». В рамках цієї програми професіонали – керівники та працівники різних підрозділів одного з провідних фармацевтичних виробників України читають цікаві лекції та розповідають про свою роботу молоді. Карантин вніс свої корективи у плани співпраці, тож лекції довелось проводити у форматі вебінарів у програмі Microsoft Teams. З іншого боку, це дозволило залучити більшу аудиторію слухачів: кількість учасників вебінарів доходила до 80.

Тематика вебінарів охоплювала різні етапи виробництва: від ідеї та розробки нового лікарського препарату до маркетингу та професійної комунікації з фахівцями охорони здоров’я та населенням. Кожна лекція тривала до півтори години, однак запитання від слухачів, відповіді лекторів та живе фахове спілкування після лекції часто займало ще одну годину.

Так, про виготовлення лікарських засобів на основі рослинної сировини дізнавались від Андрія Смагло - керівника групи з розробки екстрактів та рідких лікарських форм фітопрепаратів. Побачили та почули про усі стадії виробництва екстрактів: від закупівлі сировини до фасування готової продукції. Виявилось, що через труднощі із стандартизацією та сертифікацією лікарські рослини з українських полів продаються закордон, де після необхідних процедур з підготовки та стандартизації повертаються на українські ж фармацевтичні заводи. Дискутували про лікарські властивості та можливість легалізації препаратів канабісу та сучасні наукові розробки щодо збагачення вмісту канабідіолу у цих препаратах.

Уповноважена особа з фармаконагляду  АТ “Галичфарм” - Богдан Лозинський, - розкрив питання безпеки при застосуванні лікарських засобів, розповів як працює система фармаконагляду на рівні держави та конкретного виробника, історію про запровадження системи фармаконагляду у світі, про «талідомідову трагедію», шкалу Наранжо для оцінки зв’язку між побічною дією та прийомом препарату та інші фахові моменти. Акцентував на необхідності долучення аптекарів першого столу до онлайн повідомлень про можливі побічні реакції або відсутність дії лікарського препарату, розповів про співвідношення ризик/користь як ключовий показник для прийняття рішення про призначення чи непризначення лікарського препарату пацієнтові.

15 квітня відбувася вебінар на тему побудови ефективної міжособистісної комунікації на робочому місці провізора від лектора Мар'яни Івашини - керівника служби навчання та розвитку АТ «Галичфарм». Цікаво було дізнатись про типологію особистостей і конкретні практичні рекомендації, яким чином найкраще комунікувати із різними «типами». Харизматичний лектор наводила чудові приклади з власного життя, а після її лекції - кожен відчув себе трохи психологом.

Про належну виробничу практику у фармації професійно і доступно розповідав Дмитро Горілик - провідний інженер з якості. Які новації впроваджуються країнами ЄС задля мінімізації ризиків при фармацевтичному виробництві, як провадиться контроль якості готової продукції та яким чином інспектується виробник щодо відповідності умовам GMP – ось далеко неповний перелік цікавинок, розкритих у цьому вебінарі.

Завдяки начальниці аналітичної лабораторії дослідного центру АТ «Галичфарм» Оксані Смалюх ми ознайомились з деталями кожного етапу процесу фармрозробки лікарського препарату. Оцінка ризиків, лабораторні дослідження стабільності ЛЗ, розробка та валідація аналітичних методик, вивчення біоеквівалентності - часто весь процес займає роки, поки виробник дійде до фінального етапу подання реєстраційного досьє.

15 травня відбулася онлайн-лекція під назвою "Фармацевтичний ринок України". На зв’язку був Віктор Головень - керівник служби стратегічного розвитку Корпорації «Артеріум», який розповів про те, як карантин відобразився на фармацевтичному ринку України, які труднощі зараз постають перед фармацевтичними виробниками, оптовими агентами та аптеками і що нас може чекати в найближчому майбутньому.

На завершення циклу про стерильне виробництво з перших вуст розповідали старший майстер дільниці інфузійних розчинів Баран А.В. та експерт з навчання персоналу Якубовський О.І. У лекції було розкрито спектр питань від сучасних вимог до ін’єкційних та інфузійних препаратів і до особливостей роботи з високотехнологічним обладнанням для стерильного виробництва. Корпорація «Артеріум» у цьому питанні дійсно має що розповісти, адже препарат магнію сульфату для ін’єкцій є першим в Україні лікарським засобом вітчизняного виробництва, що успішно пройшов процедуру прекваліфікації ВООЗ. Прекваліфікація ВООЗ — це підтвердження високого рівня якості, безпеки та високої ефективності ліків, яке дає можливість постачати цей препарат для таких міжнародних організації як ВООЗ, UNICEF, UNFPA тощо, а також проводити прискорену реєстрацію цього продукту у більше ніж 40 країнах, які уклали з ВООЗ відповідні угоди.

Слід відзначити, що проведені вебінари були настільки інформативними, цікавими та живими, що в них із задоволенням взяли участь і викладачі кафедри фармацевтичних дисциплін. А лектори охоче відповідали на запитання студентів і викладачів, ділились досвідом та знаннями, розкривали свою думку щодо останніх новин у фармацевтичній галузі. Наш університет дякує за чудову можливість розширити освітній процес з фармації усім вказаним представникам АТ «Галичфарм», що доклали чималих зусиль для навчання підростаючого покоління фармацевтичних працівників, а особливо Марті Подоляк - фахівцю з навчання та розвитку персоналу, яка організувала та координувала нашу співпрацю. З нетерпінням чекаємо наступних зустрічей у новому навчальному році!