Магістерська програма «Громадське здоров’я» - де і ким зможуть реалізувати себе випускники

Основне завдання громадського здоров’я – створення умов для збереження здоров’я населення.  Громадське здоров’я зачіпає всі сфери людського життя, воно є значно ширшим, ніж наприклад система охорони здоров’я, медицина. Про нову спеціальність в УжНУ, та можливості, які вона надає при працевлаштуванні – у нашій розмові з деканом факультету здоров’я та фізичного виховання, професором Іваном Миронюком.

Іване Святославовичу,  одне з найбільш вагомих питань, які цікавлять випускників – працевлаштування. Які перспективи матимуть студенти, що навчатимуться на спеціальності «громадське здоров’я»?

Звичним для нас є сприйняття якоїсь освітньої спеціальності власне як майбутньої професії випускника. Так, на медичному факультеті готуються лікарі, які планують працювати лікарями; на юридичному – юристи, які будуть, до прикладу: адвокатами, суддями і т.д. Якщо говорити про спеціальність «громадське здоров’я», то тут ми маємо два компоненти можливої самореалізації випускника магістерської програми, на які слід звернути увагу. По перше, звичайно, варто розглядати магістратуру з громадського здоров’я як підготовку суто спеціаліста власне з громадського здоров’я. По-друге, розглядати магістерську програму з громадського здоров’я як можливість набуття додаткових компетентностей для вже існуючих спеціалістів в різних сферах нашого життя. Це можуть бути абсолютно різні фахівці – математик, фізик, журналіст, юрист, економіст, біолог, лікар, які вже є спеціалістами в своїй сфері професійної діяльності, але хочуть реалізувати свої професійні здібності і в системі збереження здоров’я населення. Так, до прикладу, спеціаліст з інформаційних технологій, пройшовши нашу магістерську програму здобуде додаткові знання і навички, щоб ефективно працювати в сфері інформаційного забезпечення системи медичної допомоги, розробки електронних медичних карток, медичних інформаційних систем та іншого.

Чи будуть вводитися нові професії для фахівців з громадського здоров’я?

Наразі робочою групою Міністерства охорони здоров’я, а я є членом цієї групи, відбувається  напрацювання пропозицій до класифікатора професій у сфері охорони здоров’я. Було визначено три професії, які є суто професіями системи громадського здоров’я. По перше, це лікар-епідеміолог. Тобто це лікар, який набуває додаткових компетенцій в процесі післядипломної підготовки. Цей професіонал готується системою медичної освіти. А от дві інші професії готуються саме в нашій магістратурі і, згідно вимог повинен мати освітню кваліфікацію «магістр громадського здоров’я». Це епідеміолог та спеціаліст з довкілля і здоров’я. Кожен з них матиме свої завдання та функції. Таким чином, людина, яка закінчить магістратуру з громадського здоров’я, вона дістає ще й конкретну професію.

Де саме будуть затребувані ці фахівці?

Фахівці зможуть працювати в системі громадського здоров’я, яка на сьогоднішній день дуже активно розвивається в Україні. Це передусім регіональні центри громадського здоров’я, які вже почали працювати в більшості областей та великих міст України. Інший варіант – працевлаштування на рівні об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Наразі тривають консультації, щодо того, де саме ця посада буде впроваджена. Скоріш за все цей фахівець працюватиме на рівні громади та в органі місцевого самоврядування в окремому населеному пункті громади, або ж у амбулаторії або центрі первинної медико-санітарної допомоги.

Насправді, це дуже цікавий варіант і чудові можливості для працевлаштування спеціалістів. Є також варіанти працевлаштування на основі окремих адміністративних територій. Буде введена посада польового епідеміолога, який буде контролювати стан довкілля, здоров’я населення певного району або населеного пункту.

А яким є працевлаштування тих осіб, які вже мають вищу освіту, і здобувають додатково магістратуру із громадського здоров’я?

Це насправді дуже широке поле для працевлаштування! Більшість спеціалістів, які вже мають дипломи про вищу освіту можуть здобувати цю додаткову спеціалізацію. Наприклад журналісти, які хочуть більш ґрунтовно розібратися в сфері громадського здоров’я, екологи, фізики, хіміки, соціологи – вони зможуть отримати додаткову компетенцію і бути конкурентними у цій галузі.

Наприклад, юридичні питання в царині здоров’я населення є дуже важливими, в програмі навчання нашої магістратури виділено 135 годин підготовки з питань правового забезпечення громадського здоров’я та права особи у сфері охорони здоров’я. У нас, наприклад, є предмет економіка громадського здоров’я, фінансовий менеджмент програм громадського здоров’я – 105 годин, політика, етика, лідерство, інформатизація і комунікація системи громадського здоров’я, екологія людини - в принципі ми намагаємося зачепити якомога більший спектр тих предметів, без яких розуміння громадського здоров’я було б неповним.

Як результат, по закінченні магістратури фахівець набуває додаткових компетентностей, стає фахівцем у сфері громадського здоров’я, і зрозуміло, що можливості його професійного зростання стають значно потужнішими.

Розмову вів Олексій Шафраньош