Новини

15.06.2018
1778

Літній університет: тиждень третій (ОНОВЛЮЄТЬСЯ ЩОДНЯ)

Літній університет: тиждень третій (ОНОВЛЮЄТЬСЯ ЩОДНЯ)

ВІВТОРОК, 19 ЧЕРВНЯ

Хоча формально Літній університет уже закінчився і в п’ятницю відбулося офіційне його закриття та «Боґрач-фест» на «Скалці», утім, ще один пункт програми залишався невиконаним. Дощ завадив відвідати ботанічний сад УжНУ минулого четверга. Було вирішено перекласти цей візит на пізніший час.

У вівторок відкладена екскурсія до Ботсаду відбулася. Ужгородські школярі з цікавістю поринули у світ флори, насолодилися красою екзотичних рослин і почули багато нової і цікавої інформації про рідкісні дерева, кущі та квіти, що «приїхали» до Ужгорода з ріних куточків світу.

П’ЯТНИЦЯ, 15 ЧЕРВНЯ

 Зранку у залі засідань вченої ради УжНУ пройшло офіційне закриття Літнього університету. Проректор Ігор Король разом із заступником міського голови Ужгорода Олександром Білаком привітали десятикласників з успішним завершенням тритижневого «курсу» та вручили їм Сертифікати і пам’ятні сувеніри.

 

Літній університет дав можливість школярам побачити УжНУ і справжнє університетське життя зсередини, а також побувати на цікавих екскурсіях – як в Ужгороді, так і за його межами. Ігор Король представив фотозвіт про три активні тижні лекцій, тренінгів, майстер-класів та подорожей, які відбулися у рамках Літнього університету.

Проректор запросив майбутніх абітурієнтів вступати до УжНУ. Дехто з школярів, до речі, саме зараз остаточно визначився, на який факультет вступатиме через рік.

Одразу після зустрічі в ректораті всі школярі разом із представниками адміністрації вишу відправилися на туристично-рекреаційну базу «Скалка» – на розваги і боґрач-фест. Молодь активно провела останній день Літнього університету.

Були і пристрасні волейбольні баталії

 

і веселий бадмінтон

 

і серйозні шахи

 

і спілкування, мабуть, про майбутнє навчання в УжНУ

 

і захоплива гра «Мафія»

 

і навіть танці

 

а ще торт з нагоди дня народження двох учасників Літнього університету

 

і, звичайно, смачний боґрач, який приготував директор студмістечка УжНУ Василь Кепич

 

Керівник Центру гуманітарно-виховної роботи УжНУ Марія Яцьків, яка була відповідальною за організацію заходів Літнього університету і впродовж трьох тижнів працювала над тим, аби реалізувати все заплановане, зізнається, що молодь її дуже приємно вразила.

 

- Школярі проявили себе як особистості, незважаючи на їх юний вік, вони надзвичайно дорослі, знають, чого хочуть у майбутньому. Під час лекцій, майстер-класів і тренінгів вони були не просто слухачами, але й активними учасниками. Майже кожен із них має якесь цікаве захоплення: хтось займається певним видом спорту, а хтось, наприклад, дослідженнями. Коли ми їздили на екскурсію у санаторій «Карпати», один учень набирав у різні пляшки воду з Джерела Краси, щоб провести її хімічний аналіз. Кожен зі слухачів Літнього університету є унікальним та особливим, майже в кожного є своя цікава історія, - каже Марія Яцьків.

Вона також задоволена, що вдалося реалізувати всі заходи, які були заплановані у програмі. Не змогли тільки провести екскурсію Ботанічним садом УжНУ – завадив дощ. Але, щоб не залишати щось незавершеним, прийняли рішення все-таки навідатися до Ботсаду у вівторок, 19 червня, вже поза рамками Літнього університету.

- Якщо спочатку школярі не знали один одного і були досить сором’язливими, то за декілька днів Літнього університету вони стали справжньою сім’єю, а вожаті для них стали «мамами» і «татом» , - каже Марія Яцьків. - І для них, і для нас на початку три тижні здавались дуже довгим періодом, але вони пролетіли як декілька днів. На закритті Літнього університету вже ніхто з нас не хотів, щоб він закінчувався…

ЧЕТВЕР, 14 ЧЕРВНЯ

Останній день знайомства слухачів Літнього університету зі структурними підрозділами Ужгородського національного університету. «На десерт» – презентація одного з найпопулярніших серед абітурієнтів факультету – іноземної філології. 

Декан ФІФ Михайло Рошко разом зі своїми колегами-викладачами організували надзвичайно цікаву й інтерактивну презентацію, що стала окрасою всього Літнього університету. 

Михайло Михайлович розпочав майстер-клас «Іноземні мови і переклад – ключ до успіху у світі», одразу зацікавивши молодь і залучивши її до діалогу. Один із найкращих лекторів УжНУ переконав майбутніх абітурієнтів: мрії збуваються, якщо твердо вірити і постійно працювати над собою. А шлях до мрії варто розпочати на факультеті іноземної філології, адже в нинішньому світі не знати іноземних мов – означає втратити безліч цікавих можливостей і шансів. 

А далі викладачі факультету іноземної філології представили свої мови – зокрема, англійську, німецьку і французьку. Презентували нестандартно, весело, й інтерактивно. 

Слухачі Літнього університету дізналися багато нового про мови світу і про сам світ. А ще активно розв’язували тести, дискутували, грали в інтелектуальні ігри, переглядали цікаві відеоролики і навіть співали й танцювали під сучасний французький реп. 

Так весело і цікаво завершилося знайомство слухачів Літнього університету з факультетом іноземної філології і взагалі з усіма факультетами УжНУ.

Попереду тільки – завершальний день закриття Літнього університету і «Бограч-фест» на Скалці.    

 

СЕРЕДА, 13 ЧЕРВНЯ

Черговий екскурсійний день у програмі Літного університету. Цього разу дорога пролягла до Чинадієва і до замку Сент-Міклош, де зовсім недавно відлунав уже знаменитий міжнародний фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош». Традиційно екскурсію для слухачів Літнього університету провели студенти факультету туризму та міжнародних комунікацій УжНУ – Марія Заболотна і Дмитро Ковнір. 

Ужгородські школярі дізналися, що у 2001 році Громадське об’єднання «Калган-А», до складу якого входять художники і краєзнавці, взяло на себе зобов’язання зберегти цю важливу історичну пам’ятнику, споруджену у 15 столітті. 

Під керівництвом художника Йосипа Бартоша середньовічна твердиня стала культурно-мистецьким та туристичним центром, відомим далеко за межами нашого краю. 

Сент-Міклош – це замок-музей зі своєю романтичною історією. Молодь почула історію кохання чарівної княгині Ілони Зріні до молодого короля куруців Імре Текелі, за якою свого часу пильно спостерігала уся західноєвропейська знать. Атмосфера замку просто надихає на романтику і ніжність… 

Слухачі Літнього університету з інтересом оглянули середньовічний замок-фортецю зазираючи буквально у всі закутки і фотографуючи на згадку «мешканців» замку. 

Далі за планом – переїзд до Палацу Шенборнів. 

Будівля замку має своєрідну родзинку: її побудовано за астрономічнім принципом. Це означає, що кожний елемент споруди не тільки виконує свою практичну функцію, але й має символічне значення. Так, кількість вікон становить 365 – за кількістю днів року. Ще одне віконце замуроване на випадок високосного року. Димоходів у палаці – 52 – стільки ж, скільки у році тижнів. Входів 12 – за числом місяців, а кути замку прикрашають 4 вежі, що відповідають 4 порам року. Шпилі оздоблені флюгерами й курантами, а на одній з веж встановлено дзвін, що відбиває кожну годину. 

Ужгородські школярі також прогулялися до Джерела краси. Згідно з переказами, якщо вмитись у ньому – людина довго не будете старіти. Молодь перевірила цю легенду, заодно набравши цілющої водички у пляшки. Про запас… 

Традиційно, на завершення поїздки – «обряд» кидання монетки, щоб повернутися у місце, яке вразило і сподобалося, ще і ще.

ВІВТОРОК, 12 ЧЕРВНЯ

Поганяти на машині завдяки окулярам доповненої реальності, отримати подарунок, виготовлений на 3D-принтері, та ще й посмакувати солодощами в стінах Кафедрального собору – усе це можливо, якщо ти студент математичного факультету. Відчути себе математиком мали нагоду й учасники Літнього університету, які 12 червня провели день у компанії викладачів та студентів цього підрозділу УжНУ.  

Майбутніх абітурієнтів привітав керівник факультету – Михайло Повідайчик. Відтак про цікаві й корисні аспекти навчання на матфаку розповідали саме студенти – ті, хто вже застосовує здобуті знання на практиці в ІТ-сфері.  

Математичний факультет – це не тільки реалізація у освітній сфері, а й можливість знайти себе в сучасних, нерідко високооплачуваних професіях. Зокрема, студенти розповідали про те, де працюють і чим займаються, а ще демонстрували школярам результати роботи гуртків, що діють на факультеті. Учні мали можливість зануритися у світ доповненої реальності завдяки 3D-окулярам (до слова, у грі навіть встановили новий рекорд), побачити, як відбувається комп’ютерне моделювання – й об’єкт з’являється з-під 3D-принтерпринтера. На додачу ще й отримали подарунок на згадку – брелок, надрукований на такому принтері. 

У другій половині дня школярі разом із представниками підрозділу вирушили на екскурсію до Кафедрального хрестовоздвиженського собору, куди полюбляють навідуватися й самі математики.  

Екскурсія резиденцією єпископа у супроводі отця Ярослава Данка, унікальні старовинні розписи на стінах і стелі будівлі та ще й солодкий гостинець на десерт стали гарним завершенням математичного дня.

Ксенія Шокіна

  ПОНЕДІЛОК, 11 ЧЕРВНЯ

Настав завершальний тиждень Літнього університету, а це означає, що учні вже дізналися майже про всі структурні підрозділи УжНУ. 11 червня ужгородські школярі завітали й на біологічний факультет, де їх чекали цікаві досліди, екскурсії й лекції, відтак рушили у ректорат на презентацію філологічного факультету у форматі майстер-класу «Я і реклама».

На біофаку десятикласників спочатку коротко ознайомили з історією та діяльністю факультету, показали захопливі відеоролики про студентське життя. Після ознайомчої лекції майбутні абітурієнти мали змогу перевірити свої знання з біології на практиці в цитоембріологічній лабораторії. Охочі мали змогу роздивитися клітини рослин за допомогою мікроскопів. Серед препаратів можна було побачити пилкові зерна, зрізи листків та стебел різних видів рослин та деякі інші постійні препарати. У когось такий досвід був уперше, а хтось уже брався за схожі заняття. Згодом молоді люди мали змогу познайомитись з умовами культивування різних видів бактерій, виготовити бактеріальний препарат живої мікробної культури лактобактерій та роздивитись його під мікроскопом.

«Досі я навіть не думала про можливість вступати на біологічний факультет, але виявляється, що досліджувати клітини, живі організми дуже цікаво», – поділилася враженнями учениця Ірина.

Після роботи в лабораторії учням влаштували екскурсію до зоологічного музею й ботанічного саду УжНУ. Цікаві експонати та розповіді екскурсоводів подивували старшокласників.

Декан біологічного факультету Ярослава Гасинець додала: «Літній університет має на меті ознайомити майбутніх абітурієнтів і з перспективою навчання на нашому факультеті. Хоч учні ще не зовсім розуміють, ким хочуть стати, проте думаю, що в УжНУ вони знайдуть те, що може їх зацікавити. Такий проект у нас уперше, але я впевнена, що він приживеться й стане щорічною традицією нашої альма-матер».

 Після знайомства з біофаком учні рушили до ректорату, де їх уже чекали проректор Ігор Король та представники філфаку. Одразу почали невимушену розмову: слухачі Літнього університету зізналися, що не хотіли б припиняти знайомство з вишем, тому проректор Ігор Король запропонував продовжити його ще на 5 з половиною років, але вже на конкретному факультеті. Відтак представив лекторів заходу – двох заступників декана філологічного факультету – викладача кафедри української літератури Олега Хававчака та заступника редактора Медіацентру, викладача кафедри журналістики Віталія Завадяка

 Загальне знайомство Олег Анатолійович почав з простого питання «Що ж таке філфак?», одразу захопивши увагу учнів. Звучали різноманітні відповіді, деякі з яких відповідали дійсності, як-от: реклама, література, комунікація. Насправді філологічний факультет – один з п’яти найстарших у виші, який складається з кафедр української мови, української літератури, словацької філології, слов’янської філології та світової літератури, журналістики.  

«Комунікація – саме те, що вам буде потрібне протягом усього життя, адже жити поза соціумом людина не може. Тому перейдімо власне до кафедри журналістики, яка готує молодих людей за двома спеціалізаціями –«Журналістика» і «Реклама та зв’язки з громадськістю». Несвідомо ми щодня рекламуємо себе. На якому рівні це відбувається? Що ви очікуєте від сьогоднішнього майстер-класу?» – знову звернувся до десятикласників Олег Хававчак, демонструючи важливість комунікації та вміння висловлювати свої думки.

Докладніше про власне рекламу учням розповів Віталій Завадяк, який зізнався, що на ній він уже собаку з’їв. «На філологічному факультеті я є технічним виконавцем чи не всіх творчих проектів. Також я викладач кафедри журналістики, тому вчу таких, як ви, як робити рекламу, пояснюю, для чого вона потрібна. Я довго думав, як би вас по-справжньому занурити у світ реклами, у якому я тепер, можна сказати, живу. Протягом часу, який я проводжу в Медіацентрі – інформаційному підрозділі нашого університету, – я займаюся переважно відео. Тому поговорімо про те, що потрібно для створення якісного рекламного відеопродукту». 

 Виникало чимало питань, які стосувалися організаційних та технічних аспектів роботи, учні з ентузіазмом спілкувалися з викладачем, виявляли інтерес до, на перший погляд, легкої справи. Щоб зацікавити учнів ще більше, Віталій Іванович показав ролик, створений до 70-річчя УжНУ, проте вже під новим для них кутом: дивилися не просто рекламу вишу, а дізнавалися, як створювалося відео, всі етапи його формування, протягом якого часу та скільки сил було витрачено. Далі переглянули ролик «УжНУ – відкритий до світу», у якому протягом 85 секунд розкрили й показали, спеціалісти яких професій закінчують виш, та студентів-іноземців, які вже пристосувалися й полюбили наш університет.

Та найцікавішим завданням для учнів було створення власної реклами. Протягом 5 хвилин вони мали придумати коротку характеристику себе як особистості, потім, працюючи в парах, знаходили можливості візуалізувати ту чи ту рису партнера, а найголовніше – відзняти потрібний момент з потрібного ракурсу. Настільки захопилися виконанням цього завдання, що не помітили плину часу. І коли майстер-клас добіг кінця, учні засмучено зітхнули – їм хотілося й далі практикуватися у представленій сфері.

Насамкінець Віталій Завадяк подякував усім присутнім за увагу й інтерес до майстер-класу та філологічного факультету загалом.

Тетяна Проданець, Вікторія Кенідра,
фото авторок та Віталія Завадяка

  Про те, як стартував Літній університет і як його слухачі провели свій перший тиждень в УжНУ, читайте тут,  а також тут і тут. Про те, як проходив  другий тиждень Літнього університету читайте тут.

 

 

Категорії: