Новини

04.06.2018
274

«Літній університет» продовжує дивувати!

«Літній університет» продовжує дивувати!

П'ЯТНИЦЯ, 8 ЧЕРВНЯ

Знайомство з ДВНЗ «Ужгородський національний університет» для десятикласників ужгородських шкіл триває.  У п’ятницю,  8 червня, відбулись чергові пізнавальні заходи для учнів.

Зранку учасники «Літнього університету» прибули до хімічного факультету. Традиційно відвідини розпочались екскурсією факультетом та знайомством з викладачами. 

Хімічній факультет відкрито в 1946 році, це один з найстаріших факультетів УжНУ.  За час його існування підготовлено значну кількість висококваліфікованих фахівців. Викладачі наголошують: наших випускників шанують у світі. Після магістратури багато студентів продовжують навчання на аспірантурі закордоном. Працюють на ниві науки чи стають практикуючими хіміками. В Україні професія хіміка є також затребуваною, тому проблем з працевлаштуванням у талановитого випускника точно не виникне. 

Учні мали можливість побувати на всіх кафедрах факультету, дізнатись про них більше та поспілкуватись з викладачами: на кафедрі неорганічної хімії  (завідувач кафедри Барчій І.Є., Заслужений діяч науки і техніки України, академік Української Технологічної Академії, доктор хімічних наук, професор, член Координаційної ради з проблем “Неорганічна хімія” при НАН України), на кафедрі  аналітичної хімії (завідувач кафедри Студеняк Я.І., кандидат хімічних наук, доцент), на кафедрі органічної хімії (завідувач кафедри Онисько М.Ю., кандидат хімічних наук, доцент), на кафедрі фізичної та колоїдної хімії (завідувач кафедри Голуб Н.П., к.х.н., доцент, академік Української Технологічної Академії, «Відмінник освіти України») та на кафедрі екології та охорони навколишнього середовища (завідувач кафедри Чундак С.Ю., д.х.н., професор, академік Української Технологічної Академії, «Відмінник освіти України», Заслужений професор ДВНЗ «Ужгородський національний університет», член Координаційної ради з проблем “Неорганічна хімія” при НАН України). 

Викладачі радо ділилися з школярами інформацією про досягнення нинішніх студентів та випускників факультету, про переваги навчання на хімічному факультеті та відповідали на запитання учнів.  Десятикласники послухали лекцію «Реакційна здатність органічних сполук» та перейшли до однієї з найцікавіших подій дня – демонстрації дослідів «Якісні реакції органічних та неорганічних наук». Учні мали змогу стати свідками справжньої «наукової магії» – аспірант проводила досліди «хімічний світлофор», «лавова лампа», «фараонові змії» та інші якісні реакції. 

На цьому активності не завершуються. Наступний пункт призначення – факультет здоров’я та фізичного виховання. Розпочалось знайомство переглядом презентації про факультет. Учні довідалися про спеціальності, партнерство з закордонним вишами, про переваги і можливості навчання на факультеті здоров’я та фізичного виховання. Освітній процес факультету забезпечує висококваліфікований професорсько-викладацький склад: заслужені працівники фізичної культури Україна, доктори біологічних та медичних наук, професори, доценти, кандидати наук з фізичного виховання і спорту, кандидати медичних, біологічних та педагогічних наук, майстри спорту України. 

Школярам провели екскурсію факультетом, родзинкою якого є басейн. Опісля відбувся майстер-клас з фехтування, де школярі вперше познайомились з професійною спортивною атрибутикою та позмагалась між собою. 

Захоплюючою була презентація обладнання, яке використовують у галузі фізичної реабілітації – біомеханічного кінезіотейпування та електростимулятора «Complex SP4». Десятикласники дізнались багато нового про сферу реабілітації та мали можливість випробувати апарати на собі.

Школярі неабияк зацікавились майстер-класом зі стрільби з традиційного лука. Бажаючих спробувати новий вид спорту  виявилось чимало, а дехто з учнів зумів з перших разів влучити в ціль.

Завершився день спортивними змаганнями з волейболу і баскетболу. Цього разу дружба знову перемогла. До нових зустрічей!

 Ганна Фельцан

Інформаційно-видавничий центр

Фото автора

 

ЧЕТВЕР, 7 ЧЕРВНЯ

У перший день після екватору Літнього університету (позаду – рівно половина «курсу») школярі побували на факультеті суспільних наук і дізналися, хто і як готує політологів, соціологів, психологів, соціальних працівників, державних управлінців. А з нинішнього року – ще й педагогів початкових класів.

Декан ФСН Юрій Остапець привітав молодь у стінах факультету. І заінтригував майбутніх абітурієнтів: «Якщо вам цікаво пізнавати соціум і середовище, в якому живемо, і якщо ви хочете зробити його кращим, то вам треба йти вчитися до нас». 

 Юрій Олександрович коротко представив факультет, розповівши про спеціальності, фахівців з яких готують на ФСН. А далі повідомив, що викладачів на зустріч із школярами вирішили не запрошувати, і, щоб максимально стерти вікову різницю, факультет слухачам Літнього університету детальніше представлять аспіранти та студенти ФСН.

За кілька хвилин стало очевидно, що це рішення – правильне. Бо диспут від представників кафедри політології на тему «Я – громадянин» пройшов дуже жваво, інтерактивно і цікаво. 

Як і вікторина «Знавці нашої країни».

 Активність слухачів Літнього університету під час мозкового штурму та диспуту, а також добрі знання, продемонстровані під час вікторини, абсолютно спростували поширений стереотип, буцімто нинішні школярі апатичні, несвідомі чи пасивні. Навпаки: в Україні підростає дуже розумне і активне покоління молодих людей, котрі розуміють, що вони і є громадянським суспільством, прагнуть багатьох якісних змін у державі і готові докласти зусиль, щоб ці зміни відбулися. 

Утім, аби впливати на суспільство і трансформувати його, спочатку слід добре пізнати себе. І саме це ужгородським школярам допомогли зробити представники кафедри психології УжНУ. Тренінг «Пізнай себе від А до Я» з кількома цікавими психологічними тестами, дуже сподобався слухачам Літнього університету. 

 Після обіду дня слово «екватор», символічне для цього дня, ужгородські школярі почули не раз, адже відвідали Лабораторію космічних досліджень (ЛКД) УжНУ і дізналися від її керівника Віталія Єпішева багато цікавої інформації про космос. І про те, як ось уже 60 років його вивчають ужгородські науковці.

Історія лабораторії, успіхи наших вчених і, особливо, телескопи, через які дослідники космосу вивчають безмежні простори Всесвіту, викликали справжній захват молоді.

 Як і мобільний планетарій УжНУ, створений зовсім нещодавно, у 2015 році.

 Слухачі Літнього університету мали нагоду переглянути невеликий науковий фільм про подорожі на Місяць просто на небі – на куполі планетарію.

 

СЕРЕДА, 6 ЧЕРВНЯ

Торкнутися історії середньовіччя у Невицькому замку, а відтак ознайомитися з володіннями графів Шенборнів у Воєводині 6 червня у рамках Літнього університету випала нагода його учасникам – ужгородським школярам.

Уже вдруге екскурсію для школярів проводять представники факультету туризму та МК. Цього разу з учасниками програми був Дмитро Ковнір, який розповів про історію Невицького замку, його власників та архітектурні особливості фортеці.

У Воєводині екскурсанти дізналися про володарів цих земель графів Шенборнів, астрономічний стиль, у якому виконано парковий комплекс, та давніх друїдів, яким тут присвячено чотири міні-скульптури та магічне коло із різних видів дерев. 

Під час минулої екскурсії до Свято-Покровського православного чоловічого монастиря учасники літнього університету дістали домашнє завдання: віднайти ужгородські міні-скульптури й сфотографуватися з ними. Хто виконає – отримає солодкий приз. Тож після вручення «нагороди» переможцю в ході цієї екскурсії Дмитро також влаштовував невеличкі інтерактиви – розігрував солодкі подарунки для тих, хто давав правильні відповіді на його запитання.

В обох локаціях екскурсанти мали трохи вільного часу, аби сфотографуватися й детальніше обстежити територію. 

 Дорогою в Ужгород співали пісень і дістали нове завдання від координаторів Літнього університету: вивчити кілька українських народних пісень, аби у наступній екскурсії їх заспівати.

Ксенія Шокіна, фото Роберта Паппа

 

ВІВТОРОК, 5 ЧЕРВНЯ

Цього дня слухачі Літнього університету завітали в головний корпус УжНУ на вулиці Університетській, аби більше дізнатися про навчання на одному з наймолодших, утім, популярному серед абітурієнтів факультеті – географічному. Він створений у 2005 році. І саме його засновник – заслужений професор УжНУ, заслужений діяч науки і техніки України Степан Поп – першим зустрів школярів і провів для них презентацію факультету.

Степан Степанович ознайомив майбутніх абітурієнтів із перспективами, що відкриваються перед випускниками географічного, представив кафедри факультету, розповів про особливості навчального процесу.

Декого дуже зацікавила сучасна наукова література, якою користуються студенти. 

 

Також професор Поп заінтригував молодь інформацією про подорожі, в які відправляються студенти географічного – а це не тільки практично все Закарпаття, а й ознайомлення з іншими регіонами. В тому числі – під час навчальних практик. До прикладу, наступного тижня другокурсники відправляються на практику в Одесу.

 Після короткої презентації факультету – відвідини мінералогічного кабінету-музею.

У ньому зібрано понад 600 зразків мінералів та гірських порід з України та зарубіжжя.

Тут проводяться лабораторні та практичні заняття студентів. Колекція кабінету-музею, про яку дуже цікаво розповів кандидат географічних наук, доцент Михайло Микита, викликала захоплення школярів.  

Завершилося ознайомлення з географічним факультетом практичним заняттям. Точніше – майстер-класом «Знаходження координат точки з використанням сучасних технологій».

Декан факультету Іван Калинич розповів слухачам Літнього університету про еволюцію технологій, яка за останні 20 років значно спростила працю геодезистів, картографів, землевпорядників та інших фахівців, що мають стосунок до географічного факультету. А ще Іван Васильович розповів школярам кілька випадків зі своєї практики (а він свого часу об’їздив ледь не півсвіту), запаливши іскру романтики професії в юнацьких очах.

На завершення зустрічі – нагода попрактикуватися в роботі з геодезичними пристроями.

Та це ще не все: адже в головному корпусі університету розташована наукова бібліотека УжНУ. Слухачі Літнього університету завітали і до неї, зокрема у краєзнавчий відділ «Карпатика», ознайомилися з його фондами і навіть полистали старовинні закарпатські видання.

А по обіді школярі відпочивали, переглядаючи цікавий художній фільм «Траса 60» - актуальну для молоді стрічку про початок дорослого життя, пошуки сенсу буття і власний вибір своєї долі...

Ярослав Світлик, фото автора

 

 

Категорії: