Новини

01.08.2019
824

Євроінтеграція освіти: як це працює в УжНУ

Євроінтеграція освіти: як це працює в УжНУ

Коли ми говоримо про єврореформи, часто дуже непросто показати причинно-наслідкові зв’язки, а ще складніше – знаходити конкретні результати. Адже у багатьох галузях зміни тривають довго і не надто динамічно, а результати не дуже помітні людям, котрі не є вузькопрофільними фахівцями. Але вища освіта – це одна з тих сфер, де євроінтеграція працює дуже успішно. І в цьому легко переконатися. Скажімо, на прикладі Ужгородського національного університету.  

 

7 фактів про міжнародну співпрацю в УжНУ

1. Станом на зараз УжНУ має підписані угоди і співпрацю зі 115 іноземними партнерами. 

2. Протягом року відбувається приблизно 700 відряджень за кордон, з яких понад 300 припадає на студентів.

3. Студенти УжНУ проходять семестрове навчання за програмою Erasmus+ у 11 університетах із семи європейських країн – Італії, Хорватії, Чехії, Словаччини, Польщі, Угорщини і Литви.

4. В середньому за рік до читання лекцій студентам та участі у фахових дискусіях, які проходять в університеті, залучається близько 100 іноземних спеціалістів.

5.  Лише протягом осені 2018 року в університеті підготовлено 18 міжнародних освітніх та наукових проєктів.

6. У минулому навчальному році студенти УжНУ навчалися за кордоном у Словаччині, Чехії, Польщі, Хорватії, Італії, Німеччині. Практику і стажування проходили у Туреччині, Словаччині, Австрії і Німеччині. А на міжнародні конференції і семінари їздили до Словаччини, Польщі, Чехії, Німеччини та Румунії.

7. За вагомим показником академічної мобільності, УжНУ – на 7-8 місці серед всіх українських університетів.

А тепер подивимося, чому це стало можливим, і до чого тут євроінтеграція.

 

В європейські університети – з програмоюERASMUS+

У 2014 році Євросоюз почав активно допомагати Україні впроваджувати реформи, у тому числі – й у галузі освіти. І саме у 2014 році УжНУ приєднався до європейської освітньої програми Erasmus+. Ця програма дозволяє забезпечити мобільність студентів та викладачів на основі стипендій, що надаються Європейським Союзом, та покриває витрати на навчання й проживання.

– Починаючи з 2014-го року відділ міжнародних зв’язків УжНУ підготував низку договорів із європейськими університетами, завдяки яким бакалаври, магістри, аспіранти та викладачі нашого університету мають можливість безкоштовно навчатися або стажуватися у провідних європейських вишах, – каже начальниця відділу Оксана Свєженцева. – До прикладу, за два останні роки наші студенти, аспіранти та науково-педагогічні працівники отримали стипендії Erasmus + на навчання та стажування у 10 партнерських університетах Європи.  

Цікаво, що мова йде не тільки про університети з сусідніх із Закарпаттям країн, а й про західноєвропейські виші. Ось ця десятка: Університет імені Я.А. Коменського в Братиславі (Словаччина); Католицький університет м. Ружомберок (Словаччина); Університет м. Фоджія (Італія); Університет м. Пітешті (Румунія); Кошицький університет ветеринарної медицини та фармації (Словаччина); Падуанський університет м. Падуя (Італія); Люблінський католицький університет імені Івана Павла ІІ (Польща); Карловий університет м. Прага (Чехія); Політехнічний університет в м.Пожега (Хорватія) і Університеті імені Матея Бела в м. Банська Бистриця (Словаччина).

– Маємо також активну співпрацю між УжНУ та Поморською Академією у Слупську, – продовжує Оксана Свєженцева. – З 2015 року здійснюється семестрове навчання наших студентів у цьому польському державному вищому навчальному закладі за сімома спеціальностями. А у 2018 році започатковано аналогічну програму семестрового навчання з Академією Ignatianum у Кракові (Польща). Маємо угоду про співпрацю також і з Університетом Вітовта Великого м. Каунас (Литва), де, наприклад, за програмою подвійних дипломів цього року навчалися п’ятеро студентів біологічного факультету…

 

Подвійні дипломи: що це таке і навіщо воно треба?

Проректорка з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків УжНУ Мирослава Лендьел наголошує: особлива роль у процесі інтернаціоналізації освіти відводиться навчанню за спільними освітніми програмами, яке координується безпосередньо університетами-партнерами.

–На основі білатеральних (двосторонніх – Авт.) угод, здійснюється підготовка студентів усіх освітніх рівнів за спільними освітніми програмами. На основі узгоджених навчальних планів студенти паралельно здобувають освіту в двох університетах, а по завершенню отримують два дипломи: і УжНУ, і нашого європейського університету-партнера. Наразі, відповідно до укладених угод, студенти біологічного і математичного факультетів, а також факультетів історії та міжнародних відносин, туризму та міжнародних комунікацій і факультету інформаційних технологій навчаються за програмами подвійних дипломів у партнерських університетах Польщі, Словаччини та Литви, – каже Мирослава Лендьел.

До прикладу, у 2019 році акредитовано спільну магістерську програму «Інженерія програмного забезпечення та бізнес-аналіз» на основі угоди між УжНУ та Школою економіки та менеджменту в публічному адміністрування в Братиславі. Навчальна програма має стандартну тривалість навчання – 1,5 року: два семестри навчання здійснюється на факультеті інформаційних технологій УжНУ, а третій буде проходити в Братиславі.

А буквально у розпал цьогорічної вступної кампанії ректор УжНУ Володимир Смоланка підписав договір про магістерську програму подвійних дипломів з фізики з Університетом Павла Йозефа Шафарика у Кошице. З цим вищим навчальним закладом УжНУ поєднують десятиліття плідної співпраці. А особливо – у сфері фізичної науки, адже й ужгородська, і кошицька школа фізиків дуже відомі в європейському науковому просторі.

– Під час реалізації одного з чергових наших спільних проектів і народилася ідея затвердити домовленості про розвиток академічної співпраці у спеціальній угоді, – каже завідувач кафедри твердотільної електроніки й інформаційної безпеки фізичного факультету Василь Різак. – Тож починаючи вже з 1 вересня наші студенти зможуть брати участь у програмі і паралельно з дипломом УжНУ отримати диплом європейського зразка. При цьому вони мають провчитися в Кошице мінімум один семестр. І важливо відзначити, що студенти сплачуватимуть лише стандартну вартість за проживання в гуртожитку.

 

Міжурядові угоди – ще одна можливість для вишів

Начальниця відділу міжнародних зв’язків УжНУ Оксана Свєженцева додає, що, за підтримки урядових програм Словацької Республіки, Республіки Польщі, Румунії та Угорщини, здійснюється й семестрове навчання, частковий курс навчання, проходження виробничої практики на підприємствах, в організаціях, клініках, навчальних закладах та наукових установах прикордонних регіонів.

– Щорічно близько сотні студентів Ужгородського національного університету користуються такою можливістю й проходять часткове (тримісячне) навчання закордоном. Такого роду академічна мобільність дає студентам можливість покращення мовних навичок та досвід міжкультурного спілкування, а для майбутніх випускників розширюються можливості працевлаштування через визнання кваліфікацій, – каже Оксана Свєженцева.

Взаємне визнання документів про освіту, наукові ступені і вчені звання здійснюється також на підставі двосторонніх міжурядових угод, і такі угоди Україна має з більш ніж двома десятками країн, і зокрема з Польщею, Словацькою Республікою, Угорщиною та Румунією.

До прикладу, завдяки Програмі співробітництва між Міністерством освіти Словацької Республіки та Міністерством освіти і науки України у минулому навчальному році 15 ужнівців проходили наукове стажування у Пряшівському університеті і Братиславському Університеті імені Я.А. Коменського. Також діалектологічну та ознайомчу практику у Словаччині та Чехії пройшли 30 студентів-славістів УжНУ. А студенти факультету історії та міжнародних відносин, скажімо, свою археологічну практику проходили в Інституті археології Словацької академії наук у Кошице.

– Загалом, студенти та науковці нашого університету беруть участь у різних міжнародних конференціях та семінарах, а також проходять стажування в рамках стипендіальних програм міжнародних фондів: Fulbright, Вишеградського фонду, Рамкової програми SAIA, OeAD, DAAD, фонду Європейської комісії, MOBIS, – каже Оксана Свєженцева.

 

Чому міжнародні рейтинги важливі

Проректорка Мирослава Лендьел підсумовує: УжНУ має співпрацю зі 115 міжнародними партнерами, активно використовує можливості різних програм (тільки протягом осені 2018 року в університеті підготовлено 18 міжнародних освітніх та наукових проектів), і зараз входить у ТОП-10 українських університетів за показником академічної мобільності. Але окремо Мирослава Олександрівна наголошує на представленні університету у міжнародних рейтингах.

–Це важливий показник, адже на рейтингову позицію університету орієнтуються і міжнародні джерела фінансування, і закордонні вищі навчальні заклади-партнери, і, звичайно, іноземні абітурієнти, які йдуть до нас вчитися(до слова, зараз в УжНУ –  півтори тисячі іноземних студентів – Авт).Ужгородський національний традиційно є присутнім у низці впливових світових рейтингів. Але хочу відзначити, що у 2019 році наш університет вперше потрапив у рейтинг наукової активності Scimago University Ranking, в якому представлені лише 690 університетів із усього світу. Безумовно, це–визнання високого науково-освітнього рівня УжНУ,–каже Мирослава Лендьел.

Ось так і діє євроінтеграція: можливостей багато, головне – активно і наполегливо працювати на результат. Бути ініціативним, шукати нових партнерів і створювати з ними спільні проєкти. Комунікувати, ділитися досвідом і переймати кращі практики – тільки так у сучасному світі можна досягти успіху.

Доведено УжНУ :)

 Ярослав Світлик 

Zaholovok.com.ua

Категорії: