19.09.2019

Студентка юридичного факультету пройшла наввчання в італійському університеті

Програма Erasmus+ відкрила нові можливості навчання за кордоном для тисяч українських студентів і викладачів. У 2014 році Ужгородський національний університет також приєднався до програми і розпочав активний міжнародний обмін студентами та викладачами. Ніколь Павлик, студентка 4 курсу юридичного факультету УжНУ (спеціальність «Міжнародне право»), впродовж семестру навчалася в Університеті Фоджа (Італія).

За словами Ніколь, це був неоціненний академічний досвід, який дозволив їй ознайомитися із європейською системою підготовки правників та зарубіжною системою навчання загалом. Незважаючи на вдало складені іспити за результатами навчання, на перших порах студентка стикнулася із певними труднощами, що в першу чергу були пов’язані із незнанням мови, оскільки усі лекції в університеті викладають італійською: «Загалом англійська мова мало поширена в Італії, - розповідає Ніколь. – На щастя, навчальні матеріали були перекладені з італійської, і самі іспити можна було складати англійською мовою, написавши відповідну заяву. Іспити приймали професори або ж їхні асистенти. Приміром, викладач «Права Європейського Союзу» ідеально знав англійську, відповідно, іспит здавала у нього, а от «Філософію права» приймав асистент, оскільки викладачка англійську не розуміла».

Однак піврічне перебування в Італії у мовному аспекті не пройшло для Ніколь даремно: сьогодні студентка розуміє італійську, читає цією мовою і в подальшому збирається удосконалювати свої навички. Якщо порівнювати італійську систему навчання із українською, то перше, що відзначає Ніколь – це відсутність в італійських вишах індивідуальної роботи студента: «Студент приходить на пари, слухає лекції, вивчає матеріали і йде на іспит. У нас же в навчальній програмі є семінари, курсові роботи, можливість здати іспит, як то кажуть, «автоматом». В Італії ж від іспитів нікуди не дінешся», - стверджує студентка. Також, за словами Ніколь, навчальна пара в Італії триває 2-3 години. Щоправда, італійці страшенно непунктуальні, і ситуація, коли викладач запізнюється на годину чи більше, є звичною.

В період навчання в Ніколь Павлик в університеті Фоджі за програмою Erasmus+ перебувало близько 200 українців, причому чимало з них були із вишів Польщі, Угорщини та інших європейських країн. Цікаво, що в тамтешніх університетах проходження навчання за кордоном є обов’язком студента, в той час як у нас це певний привілей. До слова, разом із Ніколь навчання в Італії проходили ще дві студентки УжНУ.

Безумовно, навчання за кордоном – це і можливість ознайомитись з європейською країною, познайомитися з її культурою, завести нові знайомства. За словами студентки, вона закохалася в Італію, причому, найбільше їй сподобалися маленькі містечка із характерними вузькими вуличками та емоційними, але водночас дуже дружелюбними італійцями. «Навчання в Університеті Фоджа було дуже корисним для мене. Я отримала нові знання і навчилася відчувати себе більш впевненою та самостійною. В майбутньому обов’язково хочу продовжити навчання в одному із європейських вишів», - резюмує Ніколь Павлик.

Андрій Ганусич