Новини

22.06.2022
4212

Іноземні студенти в Ужгородському національному університеті: у пріоритеті безпека та якість навчання

Іноземні студенти в Ужгородському національному університеті: у пріоритеті безпека та якість навчання

 Велика спільнота іноземних студентів упродовж останніх восьми років стала однією із родзинок УжНУ, показником престижу здобуття освіти саме у цьому виші, розташованому на крайньому заході України, де з вікон аудиторій видно кордон і територію сусідньої Словаччини.

Як навчаються іноземні студенти в умовах воєнного часу, як може університет гарантувати їх безпеку, розповідають проректор з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел та декан медичного факультету № 2, на якому здобуває фах основна кількість іноземців, Василь Калій.

 

Яким чином УжНУ забезпечив безпеку іноземних студентів та якісне навчання на початку війни?

Мирослава Лендьел: Ще в середині лютого, тобто до початку повномасштабної агресії росії проти України, надійшли листи від посольств іноземних держав,  звідки є наші студенти, зокрема із посольства Індії в Києві, з проханням перевести їх на дистанційний режим навчання і не перешкоджати їх поверненню додому. Таким чином, ще до війни ми почали думати над логістикою виїзду наших студентів закордон, вважаючи своїм обов’язком не лише «не перешокоджати», а сприяти безпечному та комфортному поверненню студентів у країни проживання. Прийняли рішення, що агресія сусіда щодо України  не  повинна створювати ризики для іноземців, водночас, університет повинен гарантувати якісне навчання навіть, якщо студенти залишать територію нашої держави. І так трапилося, що на перший день війни, першими в Україні, ми були готові – логістично, вірно у дипломатичному плані – відправляти студентів додому. Це сталося за сприяння Закарпатської обласної військової адміністрації, Посольства Індії в Києві, в Будапешті, Генерального консульства Угорщини в Україні. Величезне спасибі їм за це. Таким чином, всі студенти-іноземці з УжНУ вже в перші дні війни змогли виїхати за межі України. Починаючи з 28 лютого Гуманітарним хабом УжНУ, який допомагав іноземцям почали користуватися студенти інших вишів України – Львова, Івано-Франківська, Запоріжжя, Харкова, Дніпра. За нашими підрахунками, ми сприяли перетину кордону близько 6 тисячам студентів.

 

Як організовано навчання на Медичному факультеті №2 під час війни?

 

Василь Калій: Навчальний процес на медичному факультеті N2 з початком війни не зазнав якихось значних змін у порівнянні з періодом карантину під час пандемії. Тому ми вже маємо значний досвід дистанційного навчання, застосовуючи різноманітні методики викладання і активно використовуючи, як загальноуніверситетські платформи для навчання, такі як Elearn, так і інші, які необхідні для підготовки саме студента-медика.

Тому  проведення занять забезпечується не просто за класичною онлайн-методикою, а шляхом модернізації її з формуванням моделі віртуального пацієнта, імітації конкретної клінічної ситуації, та створенням умов для вирішення клінічно-орієнтованих практичних завдань. Такий підхід можливий за рахунок того, що окрім власне класичних платформ для відео-зв’язку та систем онлайн-навчання, в їхню структуру також імплементовані елементи симуляційного моделювання з використанням різних видів програмного забезпечення (BioDigital, Organon, 3D атласи) завдяки реалізації принципу спільного доступу.

Крім того, принцип спільного доступу дозволяє ознайомлювати студентів із сучасним клінічно-орієнтованим програмним забезпеченням для аналізу діагностичних даних, зокрема результатів рентгендіагностики, ультразвукової діагностики та комп’ютерної томографії, які вони можуть безпосередньо використовувати в своїй подальшій практиці, адже керівні елементи функціонування їх критично не відрізняються у різних версіях програм. Також

під час проведення лекцій та практичних занять викладачі практикують використання так званих анонімізованих миттєвих опитувань, які дозволяють оптимізувати контент майбутнього заняття у відповідності до індивідуально-сформованих запитів студентів та їх побажань, при цьому дотримуючись основної спрямованості навчальної програми. Під час занять також забезпечується ознайомлення студентів із релевантними доказовими клінічними гайдлайнами, зокрема представленими на платформі BMJ. Додатково проводиться розбір найбільш актуальних за тематикою завдання доказових досліджень та публікацій на платформі PubMed, в ході якого студенти разом з викладачами детально опрацьовують отримані дані клінічних рандомізованих досліджень, систематичних оглядів та мета-аналізів.

Крім того, на одній з наших кафедр, колективом розроблено унікальну методику навчання для формування вміння клінічного мислення та комунікації з пацієнтом "OSCE -fish", за якою розроблено відео- лекцію та серію навчальних відеофільмів англійською мовою, на яку навіть оформлено свідоцтво про авторське право.

 

Чи здійснюється моніторинг думки студентів про якість навчального процесу?

Василь Калій: Деканат постійно тримає зв'язок з кафедрами щодо відвідування занять студентами, ми обговорюємо їх думки щодо організації та змісту онлайн-навчання, після чого, за можливості, враховуємо їх. Наразі жодного офіційного звернення від наших студентів в деканат зі  скаргами на навчальний процес у дистанційній формі не було. Тому, впевнений, що вже і викладацький склад, і студенти адаптувалися до таких сучасних умов навчання.

 

Як на Вашу думку, яким чином  можна організувати навчання з 1 вересня, враховуючи військово-політичну ситуацію в країні?

Василь Калій: Звичайно, ніхто не може передбачити, як розвиватимуться події у війні, але ми однозначно віримо у нашу перемогу, а тому розглядаємо різні варіанти організації навчального процесу з 1 вересня. Однак, враховуючи сьогоднішній стан справ, мені здається, що оптимально, принаймні для іноземних студентів 2-4 го курсів, буде продовження онлайн-навчання у першому семестрі, а на другий семестр, дуже сподіваюсь, будемо вже готуватися до звичного очного навчання.  Але зрештою, все залежатиме від поточної ситуації, адже безпека наших студентів є, звичайно ж,  нашим пріоритетом!

 

Що є пріоритетним для  УжНУ у процесі вступу іноземців у 2022 році?

Мирослава Лендьел: Наразі для нас пріоритетом є збереження минулорічних показників набору студентів, незважаючи на надзвичайні умови, які склалися в Україні цього року. Незважаючи на агресивну та безглузду війну, яку розпочала проти нашої країни росія, Україна їй успішно протистоїть, держава ефективно працює на всіх фронтах, в тому числі і освітньому. Цьогоріч відбувається вступна кампанія до університетів, навчальні заклади пристосовуються до нових умов.

Навіть в цих умовах, які наразі є в Україні ми гарантуємо безпеку вступу до Ужгородського національного університету. Хочу наголосити та тому, що Ужгород знаходиться на відстані понад 1500 км від лінії бойових дій, розташований безпосередньо біля кордону ЄС, а Закарпаття наразі є  найбезпечнішим регіоном України.  

Варто наголосити, що освіта в Україні є конкурентною на світовому ринку, адже має оптимальне співвідношення якості та ціни. Дипломи наших випускників визнаються за кордоном, більшість з них уже є практикуючими лікарями у себе вдома, зокрема в Індії, Нігерії, деякі продовжують навчання в аспірантурі в США, інших країнах на підставі нашого дипломів.

Якими є можливі сценарії організації навчання іноземних студентів в УжНУ в 2022 році?

 

Мирослава Лендьел: Ми в Ужгородському національному університеті є прибічниками живого  навчання, безпосереднього контакту викладача та студента. Тому розглядаємо сценарій, що допоки в нашій країні не припиняться активні військові дії, можна буде використати навчальні корпуси, гуртожитки партнерських університетів сусідніх країн, зокрема Словаччини, для тимчасового перебування та навчання студентів молодших курсів.

Водночас для студентів інших курсів,  залежно від ситуації, ми будемо приймати рішення, який формат навчання є найкращим у першому семестрі 2022 року – пріоритетом вважаємо повернення до формату «живого навчання» в Ужгороді студентів-старшокурсників. Для них є важливою практична підготовка, а також вони вже мають багато знайомих у нашому місті і знають, що перебування в ньому створює мінімальні безпекові ризики. Водночас до завершення активних бойових дій на Сході та Півдні України розглядаємо як один з основних і формат онлайн-навчання, насамперед для студентів середніх – 3-4-х курсів, – які вже знайомі з специфікою університетської освіти, однак ще не так критично потребують практичної підготовки на базі клінік. Якщо резюмувати – у виборі формату навчання ми керуватимемося передусім питанням безпеки наших студентів та одночасного забезпечення якості освіти.

 

 

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: