Іноземцю/For foreign students
Ужгород
Древній і самобутній Ужгород часто називають «вікном в Європу». Воно й не дивно: він знаходиться в самому серці Закарпаття - у підніжжя величних гір, в безпосередній близькості від кордону зі Словаччиною. Унікальність розташування, а також вплив безлічі культур, яке місто зазнало за свою тисячолітню історію, зробили його одним з найпривабливіших куточків Західної України. Тут еклектична архітектура австро-угорського періоду переплітається з будівлями в стилі чехословацького конструктивізму і радянського модернізму, а поруч пишним цвітом розпускаються сакури і магнолії.
Ім'я місту дала гірська річка Уж (до XIX він називався Унгвар, що в перекладі з угорської означає «Замок на річці Уж»), яка широкою стрічкою ділить Ужгород на дві частини: правий і лівий берег. Саме на правобережжі розташований Старе місто, що вабить туристів скупченням найцікавіших історико-архітектурних пам'яток європейського значення.
Ужгород на прикарпатських пагорбах з'явився більше 10 століть тому, коли почалося будівництво кріпосного замку, який став резиденцією давньоруського князя Лаборця - Закарпаття в ту пору входило до складу Київської Русі. Згодом замок розрісся і перетворився в чарівне місто, який незабаром став частиною Угорського королівства. Наступні чотири століття його облаштовували угорські магнати Другети. Саме при них замок набув того вигляду, в якому його можна побачити сьогодні. З XVII століття місто відігравало роль східних воріт Габсбурзької імперії, при цьому активно розвивався і забудовувався.
Австрійський період подарував Ужгороду безліч оригінальних архітектурних шедеврів, проте головною визначною пам'яткою міста залишається древній замок-фортеця. Це одне з найбільш добре збережених фортифікаційних споруд на території України. Замок побудований у формі неправильного чотирикутника з неприступними бастіонами, що досягають у висоту 15 метрів. Його головний корпус являє собою триповерхову ренесансна будівля з чотирма масивними кутовими вежами. У підземеллі палацу колись розташовувалися в'язниця і камера тортур. Сьогодні в будівлі Ужгородського замку знаходяться захоплюючі експозиції краєзнавчого музею, а також дегустаційний зал знаменитих закарпатських вин.
Недалеко від замку знаходиться ще один унікальний об'єкт - Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Тут зібрані оригінальні зразки дерев'яного зодчества, що представляють етнічні традиції різних народів, що проживали в Закарпатті. Це акуратні гуцульські будиночки, будинок школи, вітряна і водяна млини, а також головний скарб музею - дерев'яна Михайлівська церква XVIII століття, що вражає своєю незвичайною архітектурою.
Серед сакральних будівель Ужгорода увагу приковують чудовий Хрестовоздвиженський кафедральний собор і елегантний римсько-католицький костел св. Юрія, побудований на місці зруйнованої лютеранської церкви.
Ужгород відомий як один з найзеленіших міст України. Навесні і влітку він потопає в буйній зелені численних скверів, садів і парків з екзотичними деревами і рослинами. А ще тут знаходиться найдовша в Європі липова алея, що тягнеться уздовж річки по двох міських набережних.
Для того, щоб гості Ужгорода могли спокійно милуватися його витонченою архітектурою, в місті створено кілька пішохідних зон. Тут панує атмосфера затишку і умиротворення, що розташовує до неспішним прогулянкам по історичному центру. А перепочити і перевести дух завжди можна в одній з дивовижних кав'ярень, де варять знаменитий закарпатську каву. Багато туристів зізнаються, що його смак - поряд з унікальними пам'ятками Ужгорода - цілком може стати одним з найяскравіших спогадів про місто.