Новини

25.04.2018
553

За покликом серця на благо Вітчизни - кафедра військової підготовки УжНУ готує свідомих громадян

За покликом серця на благо Вітчизни - кафедра військової підготовки УжНУ готує свідомих громадян

Я добре знала, що підготовка студентів на кафедрі військової підготовки нашого університету здійснюється раз на тиждень (тобто методом проведення «військового дня»). Та завжди було цікаво, як готують майбутніх офіцерів запасу. Тож зраділа, коли випала нагода побачити процес навчання військових ізсередини.

 

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПІДРОЗДІЛОМ

Ранок однієї з теплих п’ятниць квітня... Напередодні домовилася піти на пари разом із двома знайомими студентами кафедри військової підготовки — Василем Панкуличем і Станіславом Куштаном. Дорогою до автобусної зупинки біля «16-поверхівки» розпитую про враження від навчання. Хлопці кажуть: задоволені, що свого часу зробили правильний вибір, і рекомендують ровесникам долучатися до лав кафедри. «У «найсильнішому» підрозділі УжНУ набуваємо якостей, які стануть у пригоді не тільки війсь­ковим, а й усім у дорослому житті. Скажімо, дисциплінованість, відповідальність, пунктуальність»,— зазначає Василь.

Доїхали до Нового району, виходимо біля ТЦ «Токіо». Навколо чимало молоді у формі. Дійшли до пункту призначення — і одразу несподіванка для мене. Колектив кафедри військової підготовки розпочинає день із шикування на території перед так званим «зеленим» корпусом УжНУ.

Завідувач підрозділу Василь Олійник вітається згідно зі Стройовим статутом Збройних сил України: «Бажаю здоров’я, товариші студенти!» У відповідь лунає: «Бажаю здоров’я, товаришу полковник!» Після вирішення робочих питань та команди «вільно» юнаки й дівчата вирушають на заняття. Як на мене, такий початок навчального дня бадьорить та мотивує.

 

ГОРИЗОНТИ НАВЧАЛЬНОЇ ТА НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Кафедра військової підготовки — справді унікальний підрозділ альма-матер із найвищим показником патріотичного виховання. Теоретичні знання й практичні навички студентам передають, зокрема, досвідчені військові та учасники збройного конфлікту на Донбасі.

Тут є всі передумови для підготовки професіоналів своєї справи: від затишних приміщень до належних матеріалів. На базі кафедри є навчальні зразки бойової техніки, прилади, екіпірування, мультимедійний тир тощо. Гордість підрозділу — інтерактивний електронно-оптичний тренажер зі стрільби та управління вогнем наземної артилерії. Нау­ково-практичний комплекс став результатом роботи старшого викладача, капітана запасу Вадима Клюя спільно зі студентами кафедри, які також здобувають фах на факультеті інформаційних технологій, Денисом Стратоновим і Михайлом Шелембою.

«Мультимедійний артилерійсь­кий тренажер необхідний для тренування коригувальників і спостерігачів артилерійського вогню в умовах аудиторного навчального процесу. Комплекс створений за допомогою сучасних електрон­них програм у 3D-вимірюванні та максимально наближений до реальних бойових умов. Цінність тренажера в тому, що не потрібно підтримувати затратну матеріальну базу. Майбутні артилеристи вчаться приймати рішення, притому важливо бути хорошими математиками», — зазначив В.Клюй.

Варто зауважити: командування Сухопутних військ ЗС Украї­ни високо оцінило комплекс та поставило завдання вдосконалити його. Після цього винахід запатентують через відповідний відділ УжНУ — і розробка стане інтелектуальною власністю кафед­ри військової підготовки.

Крім того, ініціативна група наставників і студентів працює над створенням електронного підручника. Старший викладач, майор запасу Микола Гоман повідомив: «Ми отримали зразок озброєння — міномет. Його опис є лише в радянській літературі. Управління мінометних військ і артилерії поставило завдання розробити підручник, який можна буде розповсюдити на будь-які електронні носії. Кожен розділ уміщуватиме відеоінформацію про будову, призначення, застосування різних елементів міномета. Плануємо завершити розробку до середини травня й на початку червня представимо роботу в Києві. Такий спеціалізований 3D-підручник стане другим в Україні. Раніше колеги із Сумського університету здійснили повний опис іншого озброєння».

Отже, молода кафедра війсь­кової підготовки активно займаєть­ся ще й науково-прикладною діяльністю. Та й узагалі підрозділ добре «влився» у структуру вишу.

 

ЗАПОРУКА УСПІХУ — ТЕОРІЯ ПЛЮС ПРАКТИКА

Майбутні офіцери навчаються не тільки в аудиторіях. Я стала свідком заняття з хімзахисту. На території поблизу кафедри викладач, майор у відставці Володимир Кращенко вказує студентам на помилки при одяганні спеціального костюма. На цьому місці, як зазначив В.Олійник, планують облаштувати тактичний майданчик, а поруч — літній клас.

Фах опановують і на базі 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону, Мукачівського й Чопського прикордонних загонів, батальйону Національної гвардії. Традиційними є практичні вишколи на загальновійськовому полігоні в Оріховиці, де влаштовують заняття з тактичної, артилерійсь­кої, розвідувальної підготовок та бойової стрільби.

Другокурсник С.Куштан згадує: «Поїздки на полігон виявилися дуже цікавими й корисними, адже ми здобули нові навички зі стрільби. Запам’яталися заняття у військовій частині, у парку бойо­вих машин, де вправлялися з мінометом та артилерійською бусоллю. Сподіваюся, набутий досвід успішно застосуємо на місячному навчальному зборі, що стане підсумком навчання». Між іншим, до випуску студенти готуються вже, проходячи медичний огляд військово-лікарсь­кою комісією. У день же мого візиту на кафедру юнаки й дівчата фотографувалися для особових справ, світлину на згадку зробила і я. На пам’ять також подарували значок, який вручали торік випускникам, а ще взяли обіцянку подумати щодо вступу на кафедру!

Узагалі підрозділ веде активну профорієнтаційну роботу, організовуючи відкриті уроки патріотичного виховання, екскурсії, презентації свого потенціалу. До прикладу, упродовж цього місяця такі заходи улаштували, зокрема, у фойє головного корпусу нашого вишу, на факультеті здоров’я та фізичного виховання і юридичному.

 

МОЖЛИВІСТЬ САМОРЕАЛІЗАЦІЇ НЕЗАЛЕЖНО ВІД СТАТІ

На військову кафедру йдуть за покликом серця. І ті, хто навчається тут, є прикладом для ровесників.

Студент Віталій Лобанцев зазначив: «До навчання спонукало бажання будувати відповідну кар’єру. У сім’ї військових немає, однак рідня не була проти мого вступу. Мотивувало й почуття обов’язку перед Батьківщиною. Удячний викладачам, які передають бойовий досвід, діляться військовими спогадами».

Тим часом кафедра стає дедалі популярнішою серед юнок. Якщо в першому випуску                      2017 року було сто хлопців і п’ять дівчат, то нині останніх навчається втричі більше. І тут вони зовсім не «слабка» стать. Так, Аліна Чернюк стала командиром 202 навчального взводу за профілем підготовки (загальновійсь­ковий офіцер). Колектив, яким здобувачка «мужнього» фаху керує, визнано найкращим за результатами навчання в минулому семест­рі. Свій вибір дівчина пояснює так: «Я — англійський філолог, тож у майбутньому маю перспективу здобуття кваліфікації військового перекладача. Можна сказати, що виросла у військовій частині, адже батьки служать у Збройних силах Украї­ни. Звісно, це вплинуло на моє рішення вступити на кафедру».

Серед студентів «силового» підрозділу є й ті, хто вже має вищу освіту. До прикладу, першокурсник Юрій Малогін, який у 2014-му закінчив економічний факультет і відслужив строкову військову службу, вирішив вступити на кафедру військової підготовки, щоб продовжити кар’єру. «Наші вихованці зробили свідомий вибір та інвестували в майбутнє, вони мають усі шанси реалізуватися в дорослому житті», — переконаний В.Олійник.

Справді, випускники підрозділу можуть долучитися до лав Збройних сил України, Служби безпеки, Держприкордонслужби України, Національної гвардії, Національної поліції та інших силових і правоохоронних структур. Утім, після закінчення кафедри особи не підлягають обов’язковому призову на строкову службу, а за власним бажанням мають змогу влаштуватися за контрактом на офіцерські посади.

Безперечно, підрозділ військової підготовки виховує національно свідому молодь із почуттям пат­ріотизму, а це важливо для всіх громадян. Крім того, на кафедрі звертають увагу на духовність: із курсантами бесідує Іван Ісаєвич, військовий капелан, який неод­норазово був у АТО та визнаний Народним Героєм України.

 

ЯК СТАТИ СТУДЕНТОМ КАФЕДРИ ВІЙСЬКОВОЇ ПІДГОТОВКИ?

Вступати мають право особи, які здобули (здобувають) вищу освіту в УжНУ та інших ВНЗ, зокре­ма студенти магістратури, а також заочної форми навчання й аспіранти. Можна обрати серед чотирьох спеціальностей: «Бойове застосування механізованих з’єднань, військових частин і підрозділів», «Бойове застосування з’єднань, військових частин і підрозділів наземної артилерії», «Бойове застосування з’єднань, військових частин і підрозділів спеціального призначення», «Психологія».

Щоб подати документи для вступу, вирушайте на кафедру військової підготовки УжНУ (вул. Тлехаса, 16/8). Із собою візь­міть паспорт, залікову книжку, студентсь­кий квиток, приписне свідоцтво військкомату (останнє — для чоловіків). Відтак потрібно пройти медичний огляд військово-лікарсь­кою комісією. На кафедру принесіть відповідну довідку, а також пакет документів: автобіографію, паспорт та його ксерокопії у трьох примірниках (1, 2 та 11 сторінки  на  одному аркуші А4); ідентифікаційний код та його ксерокопії в трьох примірниках; приписне свідоцтво військкомату та одну ксерокопію, для жінок — іще довідка з військ­комату; фото 3х4 — 4 шт.

Працівники кафедри повідом­лять, коли прийти для складання вступних іспитів і які документи потрібно мати. Традиційними випробуваннями є професійний психологічний відбір (тест Равена), оцінка рівня знань із допризов­ної підготовки та перевірка рівня фізичної підготовленості. Для жінок — віджимання, біг на 100 й 1000 метрів; для чоловіків — підтягування на перек­ладині, біг на 100, 3000 м. Для отримання «заліку» із фізичної підготовки кандидату необхідно набрати суму від 35 до 70 балів.

Після закінчення дворічного нав­чання курсанти впродовж місяця проходять навчальний збір у військовій частині, відтак після випускних іспитів складають присягу на вірність українському народові. На основі проходження повного курсу підготовки та атестації до офіцерського складу наказом Міністра оборони України особам присвоюють військове звання молодшого лейтенанта запасу.

Прийом на навчання триває.

Телефон для довідок — +380505048953. Інформацію також шукайте на офіційному сайті вишу за покликанням: www.uzhnu.edu.ua/uk/cat/faculty-dwise_training.

...Відомий політичний діяч Едлай Стівенсон казав: «Патріо­тизм — не вибух емоцій, а спокійна й тверда відданість країні впродовж усього життя людини». І саме кафедра військової підготовки УжНУ готує свідомих громадян, готових служити на благо Вітчизни. Долучайтеся!

 

Ольга БРАЙЛЯН,

«Погляд».

 

Категорії: