Новини

02.03.2023
2921

В УжНУ запрацював Навчально-науковий центр підвищення кваліфікації

В УжНУ запрацював Навчально-науковий центр підвищення кваліфікації

Ужгородський університет проводить навчання здобувачів освіти за майже двома сотнями освітніх програм. Зокрема, і за спеціальностями педагогічного профілю: науки про освіту, дошкільна, початкова, загальна середня, спеціальна освіта, фізична культура і спорт. До викладання за цими спеціальностями залученікращі спеціалісти – доктори та кандидати наук, фахівці-практики.  

«Задум розпочати підвищення кваліфікації педагогів області визрівав давно, - каже ректор УжНУ Володимир Смоланка. - Минулого року ми підписали «Меморандум про співпрацю» з департаментом науки, освіти, молоді та спорту Закарпатської ОДА та Донецьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти і провели перші такі курси. З цього року цим питанням системно займається Навчально-науковий центр підвищення кваліфікації, який очолила людина з досвідом як педагогічної, так і управлінської діяльності в сфері саме підвищення кваліфікації педагогів  – кандидат психологічних наук Тетяна Палько».

«Чому університет почав займатися підвищенням кваліфікації педагогічних кадрів –  є кілька причин – розповідає проректор УжНУ Ігор Король. – По перше, УжНУ вже давно готує вчителів з практично всіх предметів шкільної програми. Наші випускники працюють в усіх закладах освіти області і щороку ми випускаємо нових педагогів. По-друге, УжНУ  є найпотужнішим у регіоні науково-педагогічним колективом – одних лише докторів педагогічних наук в університеті є дев'ятеро. Існує багаторічна практика, коли наші викладачі долучаються до підвищення кваліфікації в інших закладах освіти. Крім того, для якісної підготовки майбутніх педагогів необхідний постійний зв'язок з тими закладами освіти, де будуть працювати майбутні наші випускники – ми маємо знати чим живуть середня, початкова школи, дошкільні заклади, їхні здобутки і проблеми, обмінюватися досвідом, кращими, сучасними педагогічними практиками і, як результат – разом поліпшувати рівень освіти. Зауважу також, що згідно з Постановою Кабміну «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» Ужгородський національний університет має повне право проводити такий вид освітньої діяльності як підвищення кваліфікації педагогічних працівників, оскільки всі наші відповідні освітні програми є акредитованими. Через це кількість освітян, які щороку можуть скористатися цією можливістю, не обмежується ліцензійним обсягом, на відміну від закладів післядипломної освіти, а наші свідоцтва не потребують визнання педагогічною радою закладу освіти». 

Детальніше про діяльність новоствореного Навчально-наукового центру підвищення кваліфікації УжНУ ми попросили розповісти його очільницю, кандидатку психологічних наук Тетяну Палько.

 

Центр підвищення кваліфікації активно стартував і вже за місяць роботи досяг певних успіхів. Поділіться, будь ласка, ними. 

 – Наш Центр надає послуги з підвищення кваліфікації педагогічним працівникам зі всієї України. Це - працівники закладів дошкільної, загальної середньої, передвищої освіти. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №800, такі працівники можуть підвищувати кваліфікації в будь-якому закладі освіти, який має для цього відповідні документи. 

Сьогодні ми можемо говорити про підсумки нашої місячної роботи. За цей короткий проміжок часу зроблено досить багато. По-перше, Ужгородський національний університет виграв тендер на підвищення кваліфікації педагогічних працівників Виноградівської ОТГ. А це - приблизно тисяча педагогічних працівників, які протягом року будуть підвищувати кваліфікації саме в нашому Центрі. Крім того, ми провели низку цікавих курсів для вихователів та директорів закладів дошкільної освіти (понад 100 осіб)  в м. Мукачево. Наразі у нас проходять курси підвищення кваліфікації вихователі закладів дошкільної освіти, вчителі природничо-математичного циклу різних категорій (хімія, фізика, математика, інформатика, біологія, географія). Нещодавно ми завершили курси з підвищення кваліфікації для вчителів української мови і літератури, зарубіжної літератури та для вчителів історії й правознавства. З повним переліком наших освітніх програм підвищення кваліфікації можна ознайомитись на офіційному сайті УжНУ. Також нас дуже хвилює питання, яке актуальне вже упродовж кількох років – результативність ЗНО випускників закладів освіти Закарпаття, тому навчальними планами підвищення кваліфікації усіх категорій педагогічних працівників  передбачено проведення практичних занять з підготовки до ЗНО/НМТ. А цього року стало актуальним питання щодо складання ЗНО серед педагогічних працівників, оскільки вчителі початкових класів проходять сертифікацію для того, щоб мати змогу отримати надбавку у вигляді 20% до заробітної плати. До програми сертифікації також входить тестування. Проте, на жаль, близько половини вчителів їх не складає. Нам дуже прикро з цього факту і ми вирішили провести семінар для вчителів початкових класів. Під час проведення цього семінару ми виявили щире бажання вчителів підготуватися до тестів. Ми опрацювали програму, підібрали дуже хороший склад педагогів, які вже цього тижня розпочали підготовку до ЗНО для вчителів початкових класів. Таке навчання відбувається вперше на Закарпатті.

Яким чином відбувається реєстрація на курси з підвищення кваліфікації?

Ми спростили систему реєстрації на курси –  вона є максимально доступною. Також дуже простою є система отримання всіх необхідних матеріалів під час навчання. Для того, щоб зареєструватись, необхідно на центральній сторінці сайту УжНУ знайти нашу рубрику «Підвищення кваліфікації», перейшовши, справа ви знайдете“Реєстрацію на курси”. Наші колеги кожного разу перевіряють, хто зареєструвався. Ми індивідуально з кожною людиною спілкуємося і вибираємо найкращий варіант для неї, найбільш зручний час. Наше навчання відбувається у змішаному форматі. Коли є запит від громади – ми приїжджаємо і проводимо заняття офлайн. Якщо немає такої потреби – ми проводимо їх онлайн.

Розкажіть, будь ласка, хто є лекторами курсів з підвищення кваліфікації?

– Важливо, що працівники нашого Центру є практиками. Я працювала в закладі загальної середньої освіти, моя колега в закладі дошкільної освіти і ми дуже добре розуміємо, що саме потрібно вихователю, вчителю та керівнику закладу освіти. Тому ми підбираємо такі теми, таких лекторів, які були б максимально цікавими та неординарними. Передусім, працівниками нашого Центру є науково-педагогічні працівники УжНУ, зокрема: доктор педагогічних наук, професор Олена Яцина, кандидат географічних наук, доцент Наталія Габчак, кандидат хімічних наук, доцент Ольга Воронич, доктор історичних наук Наталія Радченко, кандидат філологічних наук, доцент Алла Галас, кандидат педагогічних наук, доцент Оксана Гаяш, кандидат біологічних наук, доцент Михайло Вакерич, старший викладач Марія Ломага та інші. Також ми залучаємо найкращих педагогів-практиків, спеціалістів з різних закладів освіти. Наприклад, зараз для вчителів-математиків практичні заняття проводить вчителька Ужгородського наукового ліцею Олена Лешко, питання особливостей організації освітнього процесу з дітьми з особливими освітніми потребами розкриває директор Ужгородського інклюзивно-ресурсного центру Ірина Кремінська. Крім того, ми запрошуємо лекторів всеукраїнського рівня – нещодавно для вчителів початкових класів читала лекції доктор педагогічних наук, професор Оксана Онопрієнко, а для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти викладала доктор педагогічних наук, професор Наталія Гавриш.

Напевно, Ви вже отримували перші відгуки про ваші курси.

– У нас дуже висока відвідуваність. Можливо, це також тому, що ми вибрали найбільш прийнятний час для вчителя – навчання розпочинають о 14:30. Тобто, після останнього уроку педагог має змогу підключитись до занять, які ми проводимо на платформі Google Meet. Кожного дня лектор виставляє матеріали для слухачів в Google-класі. Тож вчитель або вихователь може ознайомитись з темою самостійно, якщо йому не вдалось бути присутнім на занятті. 

Впевнена, що наші пари цікаві, адже навіть за такий короткий період ми отримали чимало відгуків. Звісно, нам дуже приємно це чути. Ми маємо багато амбітних планів. Проте, поки не будемо розкривати всі карти. Варто слідкувати за нашою сторінкою на сайті УжНУ, де з’являтимуться всі новини. 

 

Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: