Новини

13.02.2020
330

В Ужгороді обговорювали ситуацію і виклики, пов'язані з множинним громадянством

В Ужгороді обговорювали ситуацію і виклики, пов'язані з множинним громадянством

Регіони України, котрі знаходяться на кордонах з державами ЄС, постійно стикаються з проблемою неврегульованості українським законодавством реальних процесів, що відбуваються у сфері множинного громадянства. Сьогодні ні для кого не є таємницею, що упродовж останніх років значного поширення отримала практика набуття жителями прикордонних областей України паспортів Угорщини, Румунії та Польщі, що раз у раз призводить до напруження стосунків між сусідніми державами. Обговоренню цих проблем був присвячений «круглий стіл» на тему «Подвійне (множинне) громадянство: реальний стан, виклики, реакція держави та суспільства», який  у середу, 12 лютого, провели Національний інститут стратегічних досліджень  спільно з Ужгородським національним університетом та Закарпатською ОДА. У його роботі взяли участь науковці НІСД та УжНУ, народні депутати України Святослав Юраш, Роберт Горват та Ігор Кривошеєв, керівники дипломатичних місій акредитовані в Закарпатській  області - Словаччини Мірослав Мойжіта, Угорщини Йожеф Бугайло, Почесний консул Словаччини у Великому Березному Олег Адамчук, заступник глави консульської установи, Консульства Румунії в Солотвино Ґеорґе Анґел, Почесний консул Латвії в м. Ужгород Юрій Ігнатко , представники органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, дипломати, журналісти. 

«Метою нашого «круглого столу» є аналіз різнобічних аспектів подвійного громадянства, їх ризиків та викликів у світлі реалізації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, об’єктивних розбіжностей та особливостей у моделях суверенного розвитку країн-членів ЄС та постреволюційної України, російсько-українського військово-політичного конфлікту навколо анексованого Криму та тимчасово окупованих районів Сходу України. Свіжі оцінки та рекомендації науково-експертної спільноти, розгляд реального стану цього процесу в регіонах можуть чимало додати до змістовності та ефективності нових актів законодавчого та нормативного регулювання цієї проблеми»,- зазначила  у вступному слові радниця при дирекції НІСД Світлана Мітряєва.

Доповідачі «круглого столу» - народний депутат України Святослав Юраш, проректор УжНУ Мирослава Лендьел, головний консультант Відділу соціальної стратегії НІСД Олена Малиновська, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин Володимир Приходько, декан юридичного факультету Ярослав Лазур, завідувач кафедри міжнародного права Ален Панов, директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції Ігор Тодоров запропонували для обговорення актуальні теми щодо питань подвійного громадянства у контексті міграційної політики та малого прикордонного руху; адміністративно-правового забезпечення права на громадянство та консульсько-правовий аспект множинного громадянства, його вплив на безпеку держави та інші. Виступаючі наголошували, що світ рухається до лібералізації політики у сфері множинного громадянства. Перегляд ставлення до цього питання відбувається і в Україні. Реалізація угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС спирається на розгалужену матрицю практичних реформ та узгоджень у різних сферах у контексті євро інтеграційних процесів. Тому гармонізація Україною та державами ЄС питань щодо подвійного громадянства вбачаєитья неминучою та актуальною. 

Заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто виокремив дві важливі складові теми: безпека держави та інтереси громадян. На його думку, в Україні доцільно дозволити подвійне громадянство, оскільки мільйони заробітчан виїжджають на заробітки у країни ЄС і здобувають там громадянство. Водночас, військово-політичний конфлікт на Сході країни, тамтешня ситуація, яка сприяла окупації українських територій, вимагає дуже зваженого підходу до вирішення питання подвійного громадянства.

Головний консультант відділу соціальної стратегії НІСД Олена Малиновська розповідаючи про світовий досвід подвійного громадянства навела приклад США, де подвійне громадянство офіційно не дозволено, але й не заборонено. Німеччина з 2007 року дозволяє громадянам ЄС, а також Швейцарії, отримати німецьке громадянство та водночас зберегти попереднє. У цих країнах мешкає чимало політичних біженців, які не можуть відмовитися від свого громадянства через об’єктивні причини – вони не можуть повернутися до країни, з які покинули. 

Проректор УжНУ Мирослава Лендьел назвала досвід України у питанні подвійного громадянства – унікальний. «Європейська конвенція про громадянство - надзвичайно ліберальна. Вона надає право кожній державі визначати власну політику щодо множинного громадянства. Водночас вона рекомендує країнам обмінюватися інформацією про громадян, які мають подвійне громадянство. Ми маємо розуміти, що велика кількість українців володіють паспортами інших країн. І треба розрізняти: володіння громадянством країни, яка є відносно України агресором;  інша частина громадян – власники громадянства країн, які не є агресорами; третя категорія – володіння громадянством Європейських країн». Насамкінець засідання відбулося жваве обговорення доповідей під час яких прозвучало чимало слушних пропозицій, які знайдуть відображення в підсумкових аналітичних документах.

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: