Новини

19.07.2022
889

Сталий розвиток УжНУ в обличчях

Сталий розвиток УжНУ в обличчях

Новою формою розвитку суспільства, яка включає в себе вимоги до захисту довкілля, соціальної справедливості та відсутності дискримінації, стала концепція сталого розвитку. Міжнародна комісія ООН з навколишнього середовища і розвитку визначає цей термін як розвиток, який «задовольняє потреби сьогодення без шкоди для здатності майбутніх поколінь задовольнити свої». Україна, як і інші країни-учасники ООН, доєдналася до процесу забезпечення сталого розвитку на своїй території. А зараз, коли наша країна отримала статус кандидата до ЄС, робота над втіленням в життя положень сталого розвитку є ще більш важливою. Безперечно, сучасні університети відіграють фундаментальну роль у суспільстві, виконуючи функцію формування майбутніх поколінь. Тож Ужгородський національний університет, поряд із місією освітньої та науково-дослідної діяльності, велику увагу приділяє утвердженню й пропагуванню принципів сталого розвитку. Ця тенденція підтверджується створенням і діяльністю Центру зі сталого розвитку УжНУ, розробкою Концепції сталого розвитку УжНУ, участі студентів і викладачів у міжнародних проєктах, школах, програмах, конференціях, які стосуються цієї проблематики.  

Проректорка Мирослава Лендьел, яка очолює робочу групу по розробці Концепції  сталого розвитку УжНУ, розповідає: “Упродовж першого семестру 2021-2022 року робочою групою нашого вишу була розроблена Концепція сталого розвитку Ужгородського національного університету. Її мали схвалити 24 лютого 2022 року на засіданні Вченої ради УжНУ. Однак через повномасштабне вторгнення, звичайно, це  питання не розглядалося. Проте нашим  баченням є прийняти Концепцію восени цього року. А також оновити її з огляду на потреби модернізації та відбудови України. Незважаючи на умови війни, у нашому університеті впроваджується багато ініціатив, які стосуються сталого розвитку. Зокрема, Центр сталого розвитку УжНУ, який очолює Ганна Мелеганич зініціював акції по сортуванню сміття та збору макулатури. Водночас нашим постійним пріоритетом є формування з наших студентів групу молодих людей, які є добре обізнаними з підходами сталого розвитку, щоб використовувати їхні інновації та ідеї на користь нашого університету”.

Про людей, які особисто дотичні до утвердження принципів сталого розвитку УжНУ організацією численних різноманітних заходів, досвіду навчання за кордоном, реалізацією міжнародних проєктів, моніторингу світових інновацій -  далі у нашому матеріалі.

Ганна Мелеганич, директорка Центру сталого розвитку УжНУ: “Концепція сталого розвитку є трьохкомпонентною - це економічна, соціальна та економічна складові, які працюють у взаємозв’язку. Наш центр щоразу намагається привертати увагу до цієї проблематики в різні способи. Питання екології є, напевно, однією з найактуальніших проблем сьогодення. Адже не треба бути фахівцем, щоб помітити вирубку лісів, забруднення навколишнього середовища, зникнення певних елементів екосистеми. Крім того, відчутним є вичерпність природних ресурсів,  що ми не можемо ігнорувати. Концепція сталого розвитку звертає увагу на всі ці проблеми і пропонує рішення. Якщо говорити про енергозбереження - то це не менш важливий аспект.  Адже йде постійне подорожчання енергоносіїв, тому альтернативою є використання різних енергоефективних методів, яких, на щастя, стає дедалі більше. Завдяки різним проєктам та вивченню міжнародного досвіду, ми маємо можливість переходити на альтернативні джерела енергії. Таким чином,  ми зберігаємо і вичерпні енергоресурси і зменшуємо свої витрати на них. Ще одна сфера, на яку звертаємо особливу увагу — це відповідальне поводження з відходами. Мова йде про зменшення, сортування та можливості повторного використання сміття. Наприклад, декілька років тому, коли ми лише починали привертати увагу ужнівців всіх до цих питань, ми робили конкурс, в якому брали участь структурні підрозділи УжНУ, на збір найбільшої кількості макулатури. На виручені кошти за макулатуру переможці отримали пачки паперу. Також у 2020 році ми ініціювали сортування сміття в центральному корпусі УжНУ та ректораті. Буквально минулого тижня у нас пройшла ще одна акція — за три дні зібрали 80 кг макулатури завдяки працівникам ректорату. Суспільство мало дбає про ці проблеми зараз, але природа не буде нас питати, чи на часі вона для нас, чи є проблеми більш нагальні. Екологічна катастрофа може трапитись будь-коли, навіть в умовах війни. Тому закликаємо всіх ставитись усвідомлено до довкілля. Щоб бути дійсно корисними є багато правил та рекомендацій, які можна впроваджувати у власне життя. Наприклад, є доступний посібник, де можна ознайомитися з основними правилами, які під силу навіть лінивим, яке видала ООН. Крім того, в Ужгороді відсортовані відходи можна відвозити самостійно за адресою вул. Проектна, 3  на Станцію заготівлі вторсировини  або ж ознайомитись з графіком  маршрутів їхнього Екобуса, який їздить по місту”.

Оксана Свєженцева, начальниця відділу міжнародних зв’язків, координує інтернаціональні проєкти, багато з яких стосуються проблематики сталого розвитку: “Університет уже кілька років поспіль бере участь у «екологічному» рейтингу GreenMetric World University Rankings та відслідковує свою діяльність і динаміку за показниками сталого розвитку: енергетика та зміна клімату, інфраструктура, вода, поводження з відходами, екологічна освіта, тощо. На вирішення таких важливих та актуальних проблем націлена також і проєктна робота в університеті. Сьогодні серед головних проєктних завдань університету хочу відзначити наступні: енергоефективність, впровадження екологічно чистих технологій, виробництво енергії з відновлюваних джерел; раціональне використання природних ресурсів; виховання культури відповідального споживання, ресайклінг-виховання; покращення управління водними ресурсами; управління гідротехнічними спорудами від повеней; моніторинг, прогнозування та попередження стихійних лих, природних і техногенних катастроф, надзвичайних ситуацій; підтримка системи вищої освіти в контексті пом’якшення наслідків зміни клімату через регіональний рівень вуглецевого сліду, спричиненого виробництвом, будівництвом та організаціями. Ці проєкти реалізовуємо через різні програми, з партнерами зі Словаччини, Угорщини, Румунії, Іспанії та іншими. 

Разом з тим, крім проєктної співпраці, вирішується чимало актуальних питань на основі білатеральних домовленостей із зарубіжними партнерами. Нещодавно двоє наших студенток, на основі договору про співпрацю з Дармштадтським університетом прикладних наук прийняли участь в Міжнародному Літньому університеті 2022. Тематикою цьогорічного Міжнародного літнього університету в Німеччині також стали перспективи енергетичної системи та економіки, які спираються на відновлювальні джерела енергії – «На шляху до екологічно чистої енергетики». В рамках програми студенти досліджували питання  економіки чистої зеленої енергії, національні та міжнародні політичні цілі, технології та економічні шляхи переходу, тощо”

Домініка та Юлія-Марія - студентки УжНУ, які взяли участь в Міжнародному Літньому університеті 2022 діляться своїм досвідом.

Юлія-Марія Цоклан, студентка-магістрантка факультету історії та міжнародних відносин:

 “На початку травня мені випала нагода взяти участь у Міжнародному Літньому Університеті від Дармштадського університету в Німеччині, який проходив під гаслом «Перехід до чистої зеленої енергетичної економіки». Це були три тижні насиченої програми з лекціями, візитами до різних провідних компаній (наприклад, BASF, онлайн зустріч із представниками Lufthansa, Stellantis, Opel тощо), екскурсіями до неймовірно гарних Гайдельбергу та Рюдесгайму-ам-Райн. Кульмінацією програми стала 4-денна поїздка до Берліну, де ми зустрілись із депутатом Бундестагу, відвідали німецький Парламент, EUREF-Campus, BDEW та Green Tech Festival. Це тільки невелика частина наших пригод у Німеччині, однак таких чудових емоцій не було б без учасників програми, які зібралися із усього світу. Це жителі Бразилії, Мексики, Індонезії, Парагваю, США, Тайваню, Великобританії та Гани. Це була неймовірна інтернаціональна суміш людей із подібними інтересами та бажанням змінити світ на краще. Зблизило нас ще й спільне проживання в готелі в Дармштадті, який знаходився неподалік університету. Проте, відвикнувши від раннього підйому, все ж було трохи важко зранку збиратися і йти на пари. Але тут ми знову відчули себе студентами. Подібні міжнародні програми повертають до життя, надихають на нові звершення і допомагають знайти друзів з різних куточків світу. Бажаю іншим студентам не вагатися, а подавати свої заявки на різні програми і відкривати для себе новий світ”.

Домініка Манцулич, студентка 3 курсу бакалаврату  факультету міжнародних економічних відносин:

“Про програму я дізналася на сайті УжНУ ще на початку зими і одразу вирішила, що хочу брати участь, адже мріяла отримати досвід навчання за кордоном. Програма розпочалась 10 червня і тривала 3 тижні. Одразу можу сказати, що організація навчання, проживання і нашого дозвілля були на вищому рівні. Ми навіть не очікували, що будемо жити в чудовому готелі в приємному районі міста Дармштад. Саме місто невелике, але дуже гарне й комфортне для життя. Компанія зібралася інтернаціональна, з України було тільки двоє студентів - я та Юлія. Взагалі не очікувала, що такі різні культури та національності можуть добре зрозуміти один одного і чудово проводити час. Ми разом готували, відпочивали, грали настільні ігри, ділилися своїм досвідом і просто насолоджувались. Жодного разу не виникло непорозумінь, усі підтримували один одного. Навчання проходило в дуже легкій атмосфері, адже професори відвідували з нами всі екскурсії і розваги, що допомогло нам розуміти один одного краще. Кожного дня у нас були уроки німецької мови та лекції за тематикою програми. Професори зі США та Німеччини легко і цікаво подавали матеріал. Не можу не згадати нашу культурну програму, яка була дуже насиченою. Ми відвідували відомі компанії, надзвичайно красиві міста Німеччини і, звичайно, Берлін. Там ми мали змогу потрапити до Бундестагу і навіть поспілкувалися з членом парламенту. Наприкінці ми презентували фінальний проєкт, який готували у групах протягом програми. Усі справилися відмінно. Загалом, я можу сказати, що це був незабутній досвід та вихід із зони комфорту. Я точно не пошкодувала, що поїхала, адже тепер маю друзів у всьому світі та нові знання, які я точно використаю. Я бажаю всім студентам мати можливість кудись поїхати хоча б одного разу протягом студентських років, адже це найкращий час для такого досвіду. Буду рада, якщо з’явиться ще якась можливість навчання за кордоном і обов’язково нею скористаюсь. Окрема подяка відділу міжнародних зв’язків УжНУ за організацію і підтримку!”Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: