05.03.2020

Представники ОБСЄ обговорили зі студентами питання гендерної рівності

4 березня до студентів філологічного факультету УжНУ завітали представники Івано-франківського відділення Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Головною метою зустрічі була презентація роботи СММ в Україні та зокрема у Західному регіоні (Закарпатська, Тернопільська, Івано-франківська області).

Спостерігачі СММ Дейнеш Декань та Мірчє Матей комунікували зі студентами за допомогою перекладача Наталії Васютіної і, насамперед, зазначили, що невдовзі 8 Березня, яке насправді називається Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир, тому вирішили обговорити важливе питання сьогодення – роль жінок у вирішенні міжнародних конфліктів. Також зауважили, що в ООН цей рік відзначається під слоганом «Я є покоління рівності».

Загальна Спеціальна моніторингова місія складається з 57 країн-учасниць. При її створені було підписано мандат,  в якому прописано три основні напрямки діяльності: моніторинг ситуації в країні, сприяння діалогу, спостереження за гуманітарною ситуацією. Місія в Україні розпочала свою роботу 2014 році після подій на Майдані. Основним її завданням на початку був моніторинг безпекової ситуації по всій країні, проте надалі основний фокус змістився на Луганську та Донецьку області. Саме там під час погіршення ситуації відкрилося найбільше офісів.

У західних регіонах увага СММ фокусується на гуманітарних та соціальних аспектах, зокрема всьому, що стосується питань нацменшин, гендерної рівності, верховенства права, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб.

«Може виникнути питання «Чому організація, яка займається безпекою і співробітництвом у Європі, зачіпає тему гендеру?».  У 2004 році ОБСЄ затвердила план дій щодо гендерної рівності. – розповідає спостерігач Івано-франківського відділення СММ ОБСЄ в Україні Дейнеш Декань. – Коли відбуваються якісь збройні конфлікти, питання гендеру є доволі важливим. Часто домашнє насильство пов’язане з поверненням ветеранів з місць військових конфліктів. Також доведено, що наявність жінки у миротворчості сприяє діалогу та покращенню ситуації. Закарпатська область одна з провідних у  вирішенні гендерного питання».

Відтак обговорили справжнє значення 8 Березня, згадали міжнародні документи, які надають права жінкам та відзначили, що для досягнення гендерного паритету потрібно 99 з половиною років.

До обговореннядолучилися керівниця Центру ґендерної освіти УжНУ Маріанна Колодій та координаторка ГО «Інсайт» Ольга Беца, які є фахівцями у цій сфері. Під час розмови згадали про мирні акції, які проводяться щороку 8 Березня, та їх наслідки. Як зазначаються Ольга та Маріанна, незважаючи на неприємні спогади, які пов’язані з политтям фарбою, готові і надалі стояти за свої права.

Вікторія Кенідра