Колектив математичного факультету з глибоким сумом сповіщає, що 12 грудня пішов з життя кандидат фізико-математичних наук, доцент Поляк Степан Степанович

Колектив математичного факультету з глибоким сумом сповіщає, що 12 грудня  пішов з життя кандидат фізико-математичних наук, доцент Поляк Степан Степанович

12 грудня 2018 року, на 86-му році життя, після тривалої тяжкої хвороби пішов з життя ветеран математичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», кандидат фізико-математичних наук, доцент Поляк Степан Степанович, який очолював факультет у 1979 – 1984 рр.

Поляк С. С. народився 9 лютого 1933 року у м. Іршава в сім’ї залізничника. Спочатку навчався в Іршавській народній школі, де закінчив чотири класи, потім в горожанській школі села Білки Іршавського р-ну, а тоді в Іршавській середній школі, яку закінчив у 1950 році з золотою медаллю. В цьому ж році поступив на математичне відділення фізико-математичного факультету Ужгородського державного університету. Після закінчення університету в 1955 році з 1-го липня почав працювати асистентом кафедри математичного аналізу УжДУ. З 1-го листопада 1958 року – аспірант кафедри загальної математики зі спеціальності «вища алгебра» (науковий керівник – доцент Берман С.Д).

1-го вересня 1961 року зарахований на 0,5 ставки, а з 1-го листопада цього ж року – на повну ставку асистента кафедри загальноінженерних дисциплін. З 2-го січня 1962 року переведений на посаду старшого викладача цієї ж кафедри. З 1-го вересня 1964 року у зв’язку із зміною назви кафедри – старший викладач кафедри вищої математики. 28 серпня 1966 року його призначено завідувачем кафедри вищої математики, як обраного за конкурсом. 26 травня 1969 року в Інституті математики АН БРСР в Мінську захистив дисертацію «Незвідні комплексні зображення і класи спряжених елементів групи трикутних матриць» на здобуття наукового ступеня кандидата фіз.-мат. наук. Вчене звання доцента по кафедрі вищої математики йому було присвоєне 21 жовтня 1974 р. 1-го вересня 1976 року переведений на посаду доцента кафедри алгебри, як обраний за конкурсом. 24 січня 1979 року обраний деканом математичного факультету УжДУ, звідки 9-го лютого 1984 року у зв’язку з закінченням терміну перебування на цій посаді був звільнений. 16 вересня 1996 року звільнений з посади доцента кафедри алгебри УжДУ переводом на посаду доцента кафедри фізико-математичних дисциплін Ужгородського державного інституту інформатики, економіки і права.

З першого лютого 2000 р. Поляк С.С. – професор кафедри фізико-математичних дисциплін, а з першого вересня 2007 року  професор кафедри ІУСТ (інформаційні управляючі системи і технології).

З першого березня 2000 р. по 31-е серпня 2003 р. Поляк С.С. був деканом факультету інформатики УжДІІЕП.

Починаючи з  1997 року, Поляк С.С. у співавторстві укладає практикум з вищої математики для студентів факультету інформатики. Якщо з перших чотирьох практикумів з вищої математики два останні були рекомендовані Міністерством освіти і науки України,  як навчальні посібники для вищих навчальних закладів, то всі наступні чотири практикуми (видані 2005, 2007, 2011 та 2012 рр.) також є рекомендовані Міністерством освіти і науки України, як навчальні посібники для вищих навчальних закладів.

Поляк С.С. у співавторстві має три монографії з історії математичного відділення фізико-математичного факультету й історії математичного факультету УжДУ. 7–го лютого 2004 року Президія Закарпатського обласного Осередку Закарпатського Наукового Товариства ім. Т. Шевченка обрала Поляка С.С. керівником групи з написання для «Енциклопедії Закарпаття – визначні особи ХХ століття» нарисів про визначні особи в галузі математики. Для роботи в цій групі були залучені професори, доктори фізмат. наук Бабич М.Д., Гудивок П.М., Маринець В.В., Червак Ю.Ю., а також доценти, кандидати фізмат. наук Король І.Ю., Моца А.І. та Пагіря М.М. Всього зроблено 20 таких нарисів про визначні особи в галузі математики. Окремо ця ж група у 2004 році випустила книгу «Математика, механіка та інформатика Закарпаття ХХ століття», яка містить 85 нарисів про визначних осіб в галузях математики, механіки та інформатики, що народилися, або працювали на Закарпатті тривалий час (укладання, загальна редакція та передмова
Поляка С.С.).

Дві монографії («Волейбол Закарпаття» – Ужгород: Ґражда, 2007. – 184с.:іл., «М’ячеві ігри на Закарпатті. Волейбол» – Ужгород: Ґражда, 2014.–252с.:іл.) написані Поляком С.С. у співавторстві з Тріфан О.М.

Протягом роботи в університеті Поляк С.С. читав лекції і проводив практичні заняття з алгебри і теорії чисел, лінійної алгебри і геометрії, аналітичної геометрії і алгебри, вищої математики, диференціальної геометрії, теорії чисел, варіаційного числення, керував курсовими, бакалаврськими, дипломними та магістерськими роботами.

31 березня 2015 року у віці 82 роки Поляк С.С., перебуваючи на посаді професора кафедри ІУСТ маючи стаж викладацької роботи 60 років, звільняється з роботи в університеті за власним бажанням.

Степан Степанович запам’ятався нам талановитим викладачем, відмінним лектором, добрим вихователем студентської молоді. Він назавжди залишиться взірцем високого професіоналізму, відданості справі, наполегливості у досягненні високої мети, беззаперечної принциповості та безмежної людяності. Світла пам’ять про Степана Степановича Поляка назавжди збережеться у думках та серцях колег, його вихованців, родини, друзів.

Колектив математичного факультету

ДВНЗ «Ужгородський національний університет».