Новини

13.09.2018
372

Цьогоріч винахідники УжНУ відзначають своє професійне свято новими досягненнями

Цьогоріч  винахідники УжНУ відзначають своє професійне свято новими досягненнями

У суботу, 15 вересня, в Україні на офіційному рівні відзначають День винахідника та раціоналізатора. Це свято тих, хто є важливим та невід’ємним сигментом інноваційного потенціалу країни – учених, винахідників, новаторів – людей, здатних генерувати нові ідеї та втілювати їх у реальні технології.

Історія цього свята бере свій початок у 1957 році. Тоді День винахідника і раціоналізатора відзначався 25 липня. Однак, після перебудови і розпаду СРСР, в деяких країнах це свято зовсім зникло, або ж змінили  дату проведення. В Україні День винахідника і раціоналізатора Указом Президента був оголошений офіційним святом і щорічно відзначається у третю суботу вересня.

 Винахідницькою діяльністю активно займаються і в нашому університеті. Так, станом на 10 вересня 2018 року, науково-педагогічні працівники  ДВНЗ “УжНУ” стали авторами 42 патентів України на винахід та корисну модель, із яких 13 – патенти на винахід, 39 – патентів на корисну модель. Крім того, отримано 6 рішень про видачу патентів на винаходи  та корисні моделі. Протягом 2018 року відділ патентно-ліцензійного забезпечення та комерціалізації об`єктів інтелектуальної власності направив у Державний департамент інтелектуальної власності 60 заяв на видачу патентів України на винахід,  корисну модель та промисловий зразок (на винахід – 22, на корисну модель – 37, промисловий зразок – 1).

Напередодні свята пропонуємо добірку цікавих винаходів та корисних моделей, отриманих науковцями нашого університету у 2018 році.

Винахід “Безвіконна, точкова, ультрафіолетова лампа на парах міді” (Пат. № 116580, автори: Шуаібов О. К., Миня О. Й., Гомокі З. Т., Данило В. В.) належить до галузі світлотехніки та фізичної електроніки. Винахід включає систему з двох металевих електродів, діелектричний корпус, джерело імпульсів високої напруги наносекундної тривалості. Для формування плазми, що випромінює в ультрафіолетовій ділянці спектра, яка співпадає з основним максимумом поглинання молекул ДНК, використано імпульсно наносекундний розряд, який запалюється в повітрі атмосферного тиску, з електродами із міді з радіусом заокруглення робочих частини 3 мм, що розміщені на віддалі 0,5 мм один від одного. Лампа з об'ємом плазми на рівні 2-3 мм3 випромінює на системі інтенсивних спектральних ліній атомів міді у вузькому спектральному діапазоні 200-230 нм при частотах слідування імпульсів в межах 100-1000 Гц; середня потужність випромінювання лампи знаходиться в діапазоні 5-50 мВт. Безвіконна, точкова, ультрафіолетова лампа на парах міді може використовуватись в нанотехнологіях, фотобіології та екстремальній медицині для знезараження ран, медичних матеріалів та інструментів у польових умовах.

Винахід “Спосіб одержання композита на основі нематичного рідкого кристала 6СВ” (Пат. № 115898, автори: Студеняк І. П., Ковальчук О. В., Бендак А. В., Пал Ю. О., Копчанський П., Тімко М.) належить до галузі приладобудування. Спосіб одержання композита на основі нематичного рідкого кристала 6СВ шляхом внесення в гомогенний нематичний рідкий кристал наночастинок суперіонного провідника, забезпечує одержання композитів із високою електричною провідністю.

Винахід “Спосіб визначення вірогідності розвитку гострого порушення мозкового кровообігу "Інсульт-Stop" у пацієнтів із асимптоматичним атеросклеротичним ураженням сонних артерій” (Пат. № 116724, автори: Кополовець І. І., Штефаніч П., Болдіжар П. О.,  Русин В. В.) застосовується в медицині, зокрема судинній хірургії, неврології та ультразвуковій діагностиці.

Винахід “Спосіб визначення причини формування хронічного гепатиту В” (Пат. № 116729, автори: Когутич А.І., Галамба А.А.) належить до галузі медицини, а саме до інфекційних хвороб і може застосовуватись для встановлення причини виникнення хронічного гепатиту В. Спосіб визначення причини формування хронічного гепатиту В включає визначення імуноглобулінів класу G до вірусу гепатиту А.

Винахід “Спосіб імплантації стегнового компонента ендопротеза при переломах вертлюгової ділянки стегнової кістки” (Пат. № 117317, автори: Канзюба А.І., Климовицький В.Г., Хайло П.А., Канзюба М.А.) відноситься до травматології і ортопедії та може бути використаний при лікуванні (ендопротезуванні) переломів вертлюгової ділянки стегнової кістки у пацієнтів похилого та старечого віку.

Корисна модель “Пристрій для очищення, збирання та складування електростатично заряджених матеріалів” (Пат. № 126742, автори: Жигуц Ю.Ю., Опачко І.І.) належить до пристроїв для очищення, збирання та складування матеріалів після обробки, решток матеріалів та відходів після розпилювання, роздрібнення у вигляді ошурків, здатних електризуватися у процесі обробки.

Бажаємо всім винахідникам міцного здоров’я, творчого натхнення, нових досягнень і щедрих ужинків на науковій ниві!

 

Публікація підготовлена відділом патентно-ліцензійного забезпечення

та комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності

 

 

Категорії: