02.08.2021

Проєкт GeoSES (HUSKROUA): представники польської компанії презентували нове обладнання студентам ІТФу

У рамках реалізації проєкту «Розширення діючої «Системи космічного захисту від надзвичайних ситуацій» у напрямку моніторингу небезпечних природних та техногенних геопроцесів на транскордонній території Угорщини, Словаччини, Румунії та України  (GeoSES)» було проведено навчання по роботі з комплексною системою створення 3D реальності (безпілотний літальний апарат, камера, програмне забезпечення). Навчання проводили представники компанії «ТPI» Гжегож Собіна (м. Жешув, Польща) та Лукаш П’єцик (м. Варшава, Польща). У навчанні, разом з командою проєкту від ДВНЗ «УжНУ» (проф. Наталія Каблак, доц. Олександр Рейтій, Ярослав Ваш), брали участь доц. Микола Хархаліс та студенти інженерно-технічного факультету.

Метою проєкту «GeoSES» (HUSKROUA) є  геомоніторинг природних та техногенних процесів на транскордонній території задля запобігання надзвичайних ситуацій. Проєкт виконується у рамках Спільної операційної програми Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, що фінансується ЄС.

Представник компанії «ТPI» Гжегож Собіна ділиться враженнями про дні, проведені зі студентами УжНУ: «Я був в Україні востаннє 15 років тому, і можу відмітити, що за цей час вона дуже змінилася в позитивному напрямку. Мені сподобався як університет, так і робота зі студентами. Передусім тому, що відчувається їхнє бажання вчитися, дізнаватися нове та вдосконалюватися. А також те, що студенти мають помітну навчальну базу, розмовляють англійською, володіють програмуванням, завдяки чому з ними легко та приємно комунікувати. Термін нашого навчання невеликий, проте протягом цього часу студенти зможуть освоїти основи фотограмметричних технологій, функції дрона,  працювати з отриманими даними, а також з програмним забезпеченням і, як висновок, оформити проєкт».

Сподобався новий досвід і студентам інженерного-технічного факультету. Зокрема, першокурсниці Марії Дочинець та третьокурснику Василю Бистря, які навчаються  на спеціальності «будівництво та цивільна інженерія».

Василь: «Вчора ми вчились працювати з програмою, запускати дрон та сканувати будинок. А перед тим, звісно, був теоретичний інструктаж. Отримані знання нам допоможуть у нашому професійному майбутньому. Зокрема, таке обладнання використовується під час реконструкції. На першому курсі мені пощастило пройти десятиденне стажування по скануванню в університеті «Жешувська Політехніка ім. Ігнатія Лукасевича» (м. Жешув, Польща), тож і мовного бар’єру не виникало».

Марія: «Я залишилась дуже задоволеною новим досвідом – нові навички та вміння, які точно згодяться. Сподобалася подача матеріалу, адже, не зважаючи на те, що наші гості розмовляють польською, нам було все зрозуміло. Вчора ми кілька годин практикувалися з дроном – кожен міг його запустити та навчитись ним керувати. Сьогодні плани теж цікаві, ми будемо робити 3D сканування будівлі Закарпатської обласної філармонії. Якщо в майбутньому у мене також з’явиться можливість пройти практику в Польщі, то буду цьому дуже рада».

Проєкт «GeoSES» (HUSKROUA) має не тільки освітню мету. Основа його реалізації полягає в проведенні загального аналізу деформацій земної поверхні для того, щоб отримати детальну інформацію про її поточний стан, а також у визначенні основних напрямів подальших локальних досліджень для оцінки ризиків, пов'язаних з поверхневою деформацією (наприклад, зсуви, підняття, просідання). Для досягнення цієї цілі використовуються найсучасніші супутникові технології (радіолокаційна інтерферометрія, ГНСС), аерофотознімання, лазерне сканування.

Ганна Фельцан,