Центр ґендерної освіти при Ужгородському національному університеті один з організаторів Всеукраїнського круглого столу «8 березня в погонах»
У межах реалізації заходів з нагоди відзначення Міжнародного жіночого дня – 8 Березня, команда Центру ґендерної освіти при Ужгородському національному університеті долучилася до організації та проведення круглого столу з питань становища і ролі жінок у правоохоронних органах, органах цивільного захисту, прикордонної служби, у галузі безпеки і оборони держави «8 БЕРЕЗНЯ У ПОГОНАХ». Співорганізаторами заходу також стали Українська асоціація представниць правоохоронних органів (УАППО), Асоціація жінок-юристок України "ЮрФем та Управління дотримання прав людини Національної поліції України.
Участь у засіданні за круглим столом взяли представниці та представники Національної поліції України, Державної прикордонної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та Збройних сил України. До онлайн обговорення долучилися заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко, науковиці, ґендерні експертки, правозахисниці та правозахисники, представники місії ОБСЄ в Україні.
Звертаючись із вітальним словом до учасниць та учасників заходу, заступниця міністра внутрішніх справ України, голова УАППО Катерина Павліченко зазначила, що як чоловіки, так і жінки повинні мати доступ до рівної участі в захисті країни, її розбудові та розвитку. Жінки повинні без перешкод брати участь у процесах миробудування, мати змогу обіймати керівні посади у правоохоронних органах, структурах сектору безпеки й оборони.
Керівниця Центру ґендерної освіти при Ужгородському національному університеті Маріанна Колодій, зауважила, що основними перепонами та бар’єрами на шляху професійної самореалізації «жінок у погонах», на жаль, все ще залишаються ґендерні стереотипи, упередження, мобінг та ґендерна дискримінація. Основне завдання подібних заходів полягає в акумулюванні знань, досвіду та зусиль щодо подолання цих негативних наслідків та усунення ґендерних розривів. Проведення міждисциплінарних досліджень, підготовка просвітницьких та навчальних матеріалів, розробка програм підвищення кваліфікації, літніх шкіл – все це має стати напрямками спільної діяльності з забезпечення ґендерної рівності у правоохоронних органах, органах цивільного захисту, прикордонної служби, у галузі безпеки і оборони держави.
За словами представниці Управління дотримання прав людини Національної поліції України, капітана поліції Олени Дашутіної представництво «жінок у погонах» у Національній поліції України складає близько 26,6%. З них 22% жінок мають звання, а керівні посади займають 12% працівниць.
Правозахисниця, юристка БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», членкиня Асоціації жінок-юристок України "ЮрФем" Євгенія Мелеш акцентувала увагу присутніх на механізмах та способах посилення ролі жінок у правоохоронних органах України, крізь призму нормативно-правових, інституційних, організаційних та інших підходів і практик.
Під час круглого столу учасниці мали можливість поділитися власним досвідом служби «у погонах». Так, правоохоронниця Батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Львів" Оксана Санагурська, розповіла про свій досвід несення служби. У зоні ООС служба жінок-поліцейських – це не наряди на кухні, а робота на блок-постах, в охороні громадського порядку, при виконанні бойових завдань – на рівні з чоловіками.
На завершення обговорення учасниці та учасники заходу підсумували, що проведення подібних заходів є потрібним і сприяє налагодженню співпраці між різними зацікавленими сторонами у сфері забезпечення ґендерної рівності, посиленню ролі і підвищенню статусу жінок у силових організаціях.