Українсько-угорський навчально-науковий інститут

Факультет створений  у  вересні 2008 року згідно  з міжурядовою угодою, яка була прийнята на засіданні українсько-угорської змішаної комісії, відповідних наказів ректора УжНУ проф. Вегеша М.М. та за сприяння громадського фонду Угорщини "Рідний край". Першим деканом факультету був призначений доктор філологічних наук, заслужений професор УжНУ, заслужений діяч науки і техніки України — Лизанець Петро Миколайович.

У 2012 році деканом факультету було обрано кандидата фізико-математичних наук, доцента Шпеника Олександра Оттовича.

На базі факультету діє три кафедри:
  1. Угорської філології (завідувач доц. Зикань Х. І.);
  2. Історії Угорщини та євроінтеграції інтеграції (завідувач доц. Зубанич Л. Л.);
  3. Фізико-математичних дисциплін - (завідувач проф.Мікла В. І.).

Професорсько-викладацький склад факультету нараховує 4 професора, 18 доцентів, 8 старших викладачів, 2 інженерів, 3 лаборанта.

Матеріально-технічна база факультету складається:
  • з двох комп’ютерних класів які під’єднанні до Всесвітньої мережі Інтернет;
  • сучасної  фізичної дослідницької лабораторії та зручними сучасними аудиторіями;
  • деканат забезпечений професійною оргтехнікою.

Другого листопада 2012 року відбулася керівництва УжНУ  з ректором Будапештського університету імені Етвеша Лоранда (Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), проф. Барна Мезеі, на якій були присутні також проректори обох університетів та професорсько-викладацький склад факультету. Організатором зустрічі виступив декан ГПФ з угорською мовою навчання доц. Шпеник О.О. Основною метою зустрічі стало підписання договору про співпрацю між університетами УжНУ та Будапештським університетом імені Етвеша Лоранда (Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE). Будапештський університет імені Етвеша Лоранда вважається одним з найкращих університетів Угорщини та входить до складу 300 найвизначніших університетів світу. Він має більш ніж 450-річну історію. На сьогоднішній день там навчається близько 30000 студентів.

Офіційний  договір передбачає обмін науковими працівниками, професорами, студентами, аспірантами для короткострокових навчальних програм і отримання подвійного диплому, та спрощує процедуру взаємного визнання дипломів. Підписання договору про співпрацю стало важливим кроком у розвитку гуманітарно-природничого факультету та загалом нашого університету. Адже студенти-бакалаври матимуть унікальну можливість отримати диплом за кваліфікацією «магістр» як у стінах рідного вишу, так і в університеті ім. Етвеша Лоранда.

Вже 2013 року випускники-бакалаври УжНУ можуть вступати на навчання в магістратуру в університет імені Етвеша Лоранда і отримати диплом одного з найкращих вузів Європи.

Факультет також підтримує тісні наукові контакти з Інститутами мовознавства та літературознавства Національної Академії Наук України та Будапештським, Дебреценським, Сегедським, Пийчським університетами та Ніредьгазським педінститутом, а також з Центрами гунгарології Парижа, Рима, Гамбурга, з академічними установами та вузами Молдови, Польщі, Словаччини, Чехії, Сербії, Хорватії, Македонії та Чорногорії.

Факультет має науково-технічну бібліотеку, яка щорічно поповнюється новими виданнями завдяки Генеральному консульству Угорської республіки в м.Ужгороді.

Кафедри мають найвищий (IV-й) рівень акредитації.

Протягом 2008-2013 навчальних років студенти 3 курсу спеціальності «Фізика» та «Угорська мова та література» проходять включене навчання в Дебреценському університеті. Студенти-історики проходили археологічну практику в минулому навчальному році в Угорщині, а цього навчального року найкращі студенти виграли гранти на переддипломну практику, яку проходять у Німеччині та Угорщині.

Студенти п'ятого курсу угорської філології проходять щорічно переддипломну практику в Будапешті, у центральній бібліотеці  ім. Сейчені.

При кафедрі угорської філології існує з 1988 року науковий підрозділ «Центр гунгарології», мета якого підтримувати і координувати наукову, педагогічну роботу, а також іншу діяльність у галузі досліджень угорської мови, літератури, історії, етнографії і культури, сприяти згуртуванню і співробітництву дослідників, викладачів та спеціалістів, які працюють в цих галузях наук у вузах, наукових установах, школах, видавництвах та редакціях на території України, а також пожвавлювати всебічне дослідження культури угорського населення Закарпаття.

Відповідальний за інформацію: Шпеник Олександр Оттович
Дата оновлення сторінки: 08.11.2022