Стартап-центр УжНУ

Щорічно в університеті проходить  конкурс інноваційних ідей “Стартап –УжНУ”. Мета конкурсу: підтримка студентів, аспірантів та молодих учених до 35 років  в реалізації інноваційних ідей; створення молодих колективів науковців; навчання  основам бізнес-менеджменту; реалізація нових методів досліджень; досвід публічного представлення своєї ідеї та презентації проєкту; представлення проєкту підприємцям-спонсорам; фінансова підтримка переможців конкурсу; допомога у впровадженні ідеї (проєкту) у виробництво.  Конкурс проходить в три етапи:

Перший етап  – реєстрація  заявок учасників на офіційному веб-сайті  УжНУ. 

Другий етап - відбірковий, підготовка презентацій. 

Третій етап  – проведення конкурсу; публічне представлення ідеї та презентації проєкту; оголошення та нагородження переможців.

Так, упродовж 2016- 2023 рр. Стартап - центр УжНУ успішно організував проведення семи конкурсів інноваційних ідей. Проєкти, які були відзначені членами журі, знайшли застосування у різних сферах життєдіяльності людини. Зокрема, в рамках реалізації проєкту  “Система моніторингу з елементами доповненої реальності”, розроблений та виготовлений робочий прототип шолому співробітника служби порятунку, який містить датчики: інфрачервоний дистанційний термометр-пірометр, температури, вологості, тиску, рівня шкідливого UVA/UVB випромінювання, рівня 8-ми вибухонебезпечних газів, положення в просторі IMU та GPS.  Розробка подібних пристроїв ведеться під егідою впровадження так званих “Інтернет речей” (IoT - Internet of Things). Якщо оснастити одяг безліччю датчиків (температури, тиску, вологості, пульсу, електрокардіограми, рівня кисню в крові, опору шкіри і т. д.) і підключити їх до керуючого мікроконтролера із бездротовим каналом зв'язку Wi-Fi або Bluetooth LE, отримаємо систему дистанційної діагностики. Подібне екіпірування дуже корисне для стеження за станом здоров'я спортсменів, одиноких людей похилого віку, дітей з особливими потребами, співробітників служб порятунку або пожежних команд. Всі отримані та попередньо оброблені дані передаються на окуляри доповненої реальності фірми Intel/Recon Jet Pro. Ці  значення відображаються в полі зору оператора, накладаючись на зображення реального світу (технологія Доповненої Реальності – Augmented Reality). 

Проєкт набрав величезну кількість переглядів в Інтернеті – 55 616, а також потрапив у  поштову розсилку компанії “Intel”, яку отримали мільйони клієнтів. Крім того, проєктом студентки УжНУ зацікавилися представники з Китаю.

Проєкт “QRWaiter”– замовлення їжі та напоїв у кафе через QR-код  реалізовується в закладах Ужгорода та інших містах України. Хлопці запатентували і зареєстрували QRWaiter як торгову марку. Продукт отримав перше місце у пре-акселераційній програмі Center for Entrepreneurship, а приз – бізнес-тур у США у 2020 році.

 

Спочатку хлопці запустили стартап QRWaiter – платформу електронного самообслуговування і статистики. Ідея полягає в тому у тому, що відвідувачі закладів громадського харчування можуть безконтактно, без офіціанта, зробити замовлення через свій смартфон і так само розрахуватися, не очікуючи рахунок, а потім – решту. І для цього не потрібен мобільний додаток. Як це виглядає? На столику є QR-код, клієнт сканує його, потрапляє у зручне меню, обирає та сплачує з телефону. Тієї ж миті персоналу надходить сповіщення із замовленням, вони готують і видають. У рамках QRWaiter, команда запустила ще одну частину платформи – QRDelivery, аби полегшити ужгородцям, у період карантинних обмежень,  замовляти доставку віддалено, швидко, зручно, автоматизовано. Так само як для QRWaiter, для QRDelivery не треба встановлювати додаток. Просто на одному  сайті  розташовані різні заклади з послугою доставки. Обираєте кафе, далі – страви з меню і сплачуєте. На платформі вказаний також формат доставки (платна або безкоштовна, кур’єрська чи таксі). Відтак QRDelivery є помічником у виборі кафе та його пропозицій, а також у швидкому оформленні доставки й оплати.

Проєкт  “Модель оптимізації процесу виготовлення хірургічних шаблонів для проведення процедури дентальної імплантації з використанням технологій fdm-принтингу в умовах стоматологічної клініки” успішно реалізується в стоматологічних клініках Закарпатської області. Проєкт спрямований на вирішення трьох прикладних проблем: 

1)підвищення якості надання стоматологічної допомоги шляхом збільшення рівня доступності виготовлення хірургічних шаблонів для прогнозованого виконання процедур дентальної імплантації; 

2)мінімізація витрат, пов’язаних із виготовленням хірургічних шаблонів, за рахунок застосування технології  fdm-трьохмірного принтингу в умовах стоматологічної клініки при збереженні точності та якості конструкцій, що використовуються;

3)формування територіально-орієнтованої концепції організації процесу масового виготовлення хірургічних шаблонів у Закарпатській області як конкурентно-спроможної та адаптованої до економічних, географічних та епідеміологічних умов регіону.

Проєкт “Логер газів”  спрямований на розробку  пристроїв  для автоматичної реєстрації даних із заданою періодичністю. Логери використовують для побутової безпеки – контроль побутового паливного і чадного газів, а також у воєнно-промисловому комплексі, у виробництві очищувачів повітря, кондиціонерів, систем вентиляції тощо.