Новини

02.07.2020
669

В УжНУ відбулась зустріч організацій і установ області та представлення транскордонних проєктів

В УжНУ відбулась зустріч організацій і установ області та представлення транскордонних проєктів

У четвер, 2 липня, у залі засідань Вченої ради УжНУ відбувся круглий стіл з організаціями та установами області, які реалізують транскордонні проєкти в рамках програм прикордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна» та «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» ЄІС 2014-2020.

На початку заходу учасників привітали голова облдержадміністрації Олексій Петров, голова обласної ради Михайло Рівіс, голова міської ради Ужгорода Богдан Андрїів та ректор Ужгородського національного університету Володимир Смоланка.  

«Сьогодні ми зібрались обговорити значущі питання транскордонного співробітництва та  роль і місце держави в цьому процесі. Хочу звернути увагу на те, що реформа децентралізації наближається до завершення. Громади стають фінансово автономними і роль та фінансові можливості держави стають обмеженими щодо важливих соціальних проєктів. Тому  виникає необхідність активізації роботи в контексті зовнішніх запозичень, в тому числі за допомогою транскордонного співробітництва, в якому Закарпаття стрімко розвивається. Зараз здійснюється проєкт щодо можливості формування державного фонду транскордонного співробітництва, який розглядатиметься як інструментарій співфінансування проєктів, що залучатимуть зовнішні інвестиції в основні галузі Закарпаття, зокрема транспортну, інженерну, туризм. Розвиток транскордонної співпраці повинен продовжуватись і надалі, а держава має максимально сприяти цьому процесу»  – підкреслив Олексій Петров. 

«Закарпаття є однією із найзнаковіших областей України у сфері транскордонного співробітництва, зважаючи на кількість наших грантових проєктів та залучення міжнародної допомоги. Нашою задачею є максимально використовувати цей потенціал і залучати кошти й міжнародні інвестиції в розвиток інфраструктури, саме ця галузь повинна бути для нас пріоритетною. Щодо вже зробленого обласною радою у сфері транскордонного співробітництва, хочу нагадати, що Закарпаття є єдиною областю, яка має європейське територіальне об’єднання, яке передбачене Статутом Європейського союзу і яке зареєстроване за межами території України. І така співпраця вже дає свої плоди і чимало можливостей у майбутньому» – наголосив голова обласної ради Михайло Рівіс. 

«Дуже приємно, що сьогодні ми будемо обговорювати важливі питання, котрі впливають на розвиток нашого краю, який є невід’ємною частини великої країни. Безумовно, у всіх учасників вже є досвід реалізації програм транскордонного співробітництва, є такий досвід і в Ужгородського національного університету. Про стан реалізації проєктів транскордонного співробітництва в рамках програм ЄІС за участі УжНУ я сьогодні розповім більш детально, а також про проєкти, які ми плануємо реалізовувати. Щодо міжнародної співпраці УжНУ, то ми маємо величезну кількість закордонних партнерів. Ми  є членами Magna Charta Universitatum, яку підписали півтора року тому,  також ми вже три роки є членами Конференції ректорів Дунайського регіону, до якої входять 75 університетів, серед яких виши Австрії, Німеччини, Італії. До речі, цього року Конференцію ректорів Дунайського регіону нам запропонували провести в Ужгороді, що є, безперечно, великою честю, проте у зв’язку з пандемією ми проведемо її в наступному році. Також 5 років тому створили Міжнародний консорціум університетів, до якого входить 18 вишів (9 закордонних та 9 вітчизняних), що дає змогу швидко знаходити партнерів для реалізації наших науково-освітніх проєктів. Протягом останніх 6-ти років ми реалізували 25 проєктів, зараз є 9 діючих проєктів. Серед них і проекти «Horizont 2020», «Erasmus +», «NEFCO». Окремо я б хотів зупинитися на проєктах «GeoSES», «GENOME», «Smart Energy», «NESICA», «KRA`GAS» - зазначив ректор УжНУ Володимир Смоланка. А також коротко поділився з присутніми базовою інформацією про УжНУ сьогодні: кількість студентів, науково-педагогічний потенціал, місце УжНУ в міжнародних рейтингах серед університетів України. 

На круглому столі було представлено 34 проєкти транскордонного співробітництва в рамках програм ЄІС 2014-2020, серед яких 3 проєкти підготовлені Ужгородським національним університетом. Проєкти стосувались важливих і непересічних питань екологічного, культурного та історичного значення, зокрема: «Дерев’яні церкви – приховані титани розвитку спільної туристичної – дестинації «Карпати», «Карпатська академія спадщини виноробства», «Модернізація дорожнього зв’язку між Пряшівським краєм та Закарпатською областю», «Сучасна прикордонна інфраструктура – успішний карпатський регіон», «Через мистецтво ми руйнуємо кордони» та інші. 

 

Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

 

 

Категорії: