Новини

22.12.2020
2232

УжНУ — 75! Економічний факультет

УжНУ — 75! Економічний факультет

Основи економічного факультету було закладено у 1963 році, коли розпочалася підготовка економістів на заочному відділенні спеціальностей: "планування промисловості", "економіка і планування матеріально-технічного постачання", "планування сільського господарства", "фінанси і кредит", "бухгалтерський облік". Сьогодні економістів в УжНУ готують в окремому освітньому підрозділі, де функціонує як заочне, так і стаціонарне відділення, а сам факультет складається з чотирьох кафедр: фінансів і банківської справи; обліку і аудиту; економіки підприємництва; економічної теорії. Детальніше про історію економічного факультету, навчання та перспективи розвитку – у нашій розмові з його випускниками, викладачами. 

 

Йосип Даньків — завідувач  кафедри обліку і аудиту, кандидат економічних наук, професор:

Чому Ви вирішили обрати навчання в УжНУ?

Так сталось у моєму житті, що в 1961 році я закінчив восьмирічну школу (це був перший випуск неповної середньої освіти, досі навчання  в школі  тривало впродовж 7 класів). Завдячуючи профорієнтаційній роботі представників Тернопільського кооперативного технікуму, 1 вересня 1961 року я вступив на навчання з відривом від виробництва в цей технікум за спеціальністю «Бухгалтерський облік в торгівлі», який закінчив у 1964 році. Із жовтня  цього року був прийнятий на роботу інструктором-бухгалтером Тячівського районного споживчого товариства, в якому пропрацював на різних відповідальних бухгалтерських посадах до вересня 1970 року.

За результатами вступних випробувань у вересні 1965 року, я став студентом Виноградівського філіалу  заочного відділення загальнонаукового факультету Ужгородського державного університету за спеціальністю «Бухгалтерський облік», на якому провчився впродовж вересня 1965 р – червня 1968 р. З вересня 1968 р. нас усіх перевели продовжувати навчання на загальнонауковий факультет в Ужгородський університет.  У червні 1970 р. ми  (65 випускників) стали першими випускниками з таких спеціальностей: «Планування промисловості», «Фінанси і кредит», «Бухгалтерський облік». Важливо те, що ми  уже були випускниками не загальнонаукового факультету, а економічного, основи якого були закладені у 1963 році. Для мене особливо приємним те, що я став одним з тих перших випускників, котрі отримали дипломи з відзнакою.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Безумовно, що навчання за заочною формою навчання, це не те, що навчатись з відривом від виробництва і таких яскравих спогадів не маю. Це пов’язано з тим, що особливістю нашого навчання були  заїзди по суботах-неділях  раз у три тижні  у Виноградів, а потім - з 1968 р. в Ужгород. 

Під час заїздів та заліково-екзаменаційних сесій ми вливались в студентське життя. Оскільки ми були першими студентами майбутнього економічного факультету і серед них  переважно були ті, що уже працювали за профілем спеціальності, з різних куточків Закарпаття (практично з  усіх районів і міст Закарпаття), для нас було дуже корисним знайомство з кожним з них, обмін досвідом, допомога в підготовці до складання заліків та іспитів. Тоді приймали на навчання в університет без відриву від виробництва тільки при умові, що ти уже працюєш за обраною спеціальністю в університеті і тобі потрібно підвищувати свій фаховий рівень. 

Не зважаючи на те, за якими спеціальностями навчались, ми були дуже дружніми, поважали один  одного, були готовими прийти на допомогу. Вік окремих студентів був уже понад 40-50 років, але це не заважало нам підтримувати дружні стосунки,  при чому не тільки під час навчання, а й упродовж наступних років нашого життя. Проводили зустрічі кожні 5-10 років і це сприяло тому, що багато їхніх дітей потім ставали нашими студентами.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

На жаль, заочне навчання не дає мені можливості говорити  про найбільш яскраві спогади зі студентського дозвілля, бо кожний з нас його проводив переважно за місцем проживання і в колективах, в яких приходилось  працювати.

Чи підтвердилися Ваші очікування після навчання в університеті, що Вам дало навчання в УжНУ?

Згадую те, що впродовж серпня 1970 р. мене двічі  запрошував на співбесіду декан економічного факультету, професор Іван Михайлович Мешко і переконував у тому, що моє місце - не бухгалтер у Тячеві, а навчати студентів в нашому  університеті  бухгалтерській професії. І він мене переконав і я йому за це дуже вдячний. Тому тепер можу ствердно відповісти: так, мої очікування після навчання в університеті підтвердилися.

Тут я став кандидатом наук, доцентом, професором, відмінником освіти України,  заслуженим професором Ужгородського національного університету. З травня 1989 – по серпень 2002 років  працював заступником декана економічного факультету, а  з березня 1994 року і дотепер - завідувачем кафедри обліку і аудиту, педагогічний колектив якого налічує 15 осіб: 2 професори, 11 – доценти і двоє без вчених ступенів.  Ми підготували фахівців в галузі обліку, аналізу, контролю, аудиту і оподаткування понад 3700 осіб. 

Найбільш мене радує те, що 12 з 15 з них були моїми студентами, а з 11 доцентів  8 захистили кандидатські дисертації під моїм науковим керівництвом. Це дало нам можливість створити відому в Україні бухгалтерську наукову школу. Нас знають в усіх профільних вишах України і окремих вишах Європи, завдяки тому, що ми впродовж останніх десяти років майже щорічно проводимо міжнародні науково-практичні конференції, в яких приймають участь сотні науковців.

Мені дуже приємно і те, що  за період 1970 -2020 років я взяв участь у підготовці понад 3700 фахівців в галузі обліку, контролю, економічного аналізу, аудиту, звітності та оподаткування. Окрім того, ми приймаємо участь в підготовці фахівців з інших спеціальностей, які навчались і тепер навчаються  тепер на економічному факультеті.

 

Оксана Чубарь – кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів і банківської справи:

Чому ви вирішили обрати навчання в УжНУ?

Про інший навчальний заклад навіть не розмірковувала, однак навчання на економічному факультеті розпочала лише на другий рік після завершення навчання в школі, одразу після школи вступала на історичний, але не пройшла за конкурсом. Пропрацювавши рік помічником економіста, про іншу спеціальність вже й не думала, пішла на «Фінанси і кредит».

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Я була студенткою заочної форми навчання (на момент мого вступу на економічний факультет у 1986 році стаціонарної форми навчання на економіста ще не існувало, вона була відкрита кількома роками пізніше). Проте, це не стало для мене і моїх однокурсників перешкодою у здобутті якісної освіти за фахом «Фінанси і кредит». Цьому значною мірою посприяли чудові викладачі, педагоги, яких вважаю не тільки великими професіоналами, але й гарними людьми, а з часом вони стали для мене і доброзичливими колегами. Не можу не згадати таких моїх Вчителів, як Іван Михайлович Мешко (засновник економічного факультету, у листопаді цього року відзначив 95-ти літній ювілей). Він для мене приклад великого знавця своєї справи, ерудований, всебічно розвинутий інтелектуал. Колись сказану ним фразу: «Справжній доктор наук повинен знати ВСЕ про Щось та Щось про ВСЕ» – пам’ятаю та намагаюсь реалізовувати у своєму житті (хоч доктором наук і не стала). Також не можу не згадати про Йосипа Йосиповича Лечигу, завідувача кафедри фінансів і кредиту на момент мого випуску, уже покійного, на жаль. Він на яскравих лекціях ділився з нами теоретичними і практичними знаннями, був щирою та емоційною людиною, від якої я отримала багато життєвих уроків.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Бурхливе студентське дозвілля, гуртожицькі вечори з гітарою мене, як студентку-заочницю, оминули, проте в спогадах залишились моменти підготовки до іспитів, святкування їх здачі, гарний повноцінний випускний вечір, на якому танцювали разом із запрошеними викладачами.

Які перспективи розвитку університету, Вашого факультету, спеціальності Ви бачите?

Вважаю, що в УжНУ, як в найбільшого вищого навчального закладу регіону, чудові перспективи. Він повинен зростати якісно і кількісно, конкурувати за студента, пропонувати йому кращі умови та вищі стандарти навчання.

Щодо економічного факультету, то щиро повинна сказати, що останніми роками дещо скоротився попит на наші спеціальності, порівняно, наприклад, із початком 2000-х років, коли дуже багато хто хотів бути банкіром чи фінансистом. Проте відверто скажу, що економічні спеціальності загалом, а в тому числі і спеціальності, за якими здійснює підготовку наша кафедра, не можуть бути незатребуваними. Розвиток підприємницької діяльності, відкриття нового підприємства чи створення власного бізнесу, навіть невеличкого, незалежно від сфери їх діяльності, потребуватимуть від власників і менеджерів економічних (фінансових, бухгалтерських) знань. І тут диплом (а разом з ним і ґрунтовні знання) бакалавра чи магістра з економіки / фінансів обов’язково стануть у нагоді.

 

Надія Булеца — кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії :

Чому ви вирішили обрати навчання в УжНУ?

З самого дитинства я знала і чула від своєї мами, що вищу освіту  здобуватиму в УжНУ. Про інші вищі навчальні заклади мова ніколи не йшла, адже мама також закінчила в  Ужгородському національному університеті (тоді ще УжДУ) економічний факультет. Моя однокласниця, а зараз кума з посмішкою згадує: «Надя, ти ще в першому класі знала куди саме будеш вступати»!  Коли шкільна вчителька з математики рекомендувала мені вступати на математичний або економічний факультети, то моя відповідь була ствердною, однозначною і тоді вже свідомо обдуманою – тільки економічний факультет УжНУ!

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Пам’ятаю перші лекції, які ми слухали і намагались швидко записувати, адже університетський темп викладання матеріалу значно відрізнявся від шкільного. Конспект кожного студента був основою для успішної здачі сесії. Зараз приємно згадувати, що студенти заочної форми навчання позичали конспекти саме в мене. Всі конспекти зберігаються до сьогодні і слугували базою під час вступу в аспірантуру та викладання на економічному факультеті.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Студентське життя у мене та моїх однокурсників не було настільки насичене відпочинком та розвагами, як сучасних студентів. Сучасні студенти є більш мобільними, для них організовується студентське дозвілля у вигляді концертів, конкурсів, переглядів фільмів, відпочинку на природі, і т. д. З мого студентського життя яскраво запам’яталось святкування середини навчання, так званого «екватору». Тоді ми вперше всією групою зібрались і гарно відпочили та мали змогу поспілкуватись всім колективом за межами аудиторій. 

Щоб Ви порекомендували вступникам, при виборі спеціальності в університеті, чим би їх мотивували?

Рекомендую абітурієнтам обирати потужні виші України, серед яких, звичайно — УжНУ. Моя рекомендація не є безпідставною, адже УжНУ на сьогодні посідає 10 місце серед найкращих класичних університетів України. Також рекомендую обирати затребувані спеціальності на ринку праці, саме таких спеціалістів готує економічний факультет. Нині в нашому краї більше 90% працівників логістичних відділів, фінансів, бухгалтерського обліку, податкових органів, економіки промисловості, які мають вищу освіту, здобули її на економічному факультеті УжНУ.

 

Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: