РОМСЬКІ СТУДІЇ У ДИСКУРСІ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА З ПРЯШІВСЬКИМ УНІВЕРСИТЕТОМ

Упродовж 20-21 листопада лектори інтеґрованої сертифікатної програми «Ромські студії в УжНУ» та журналіст телеканалу «21 Ужгород» взяли участь у роботі відразу двох науково-методичних форумів у м. Пряшеві (Словацька Республіка). В перший день була чудова нагода подискутувати в рамках науково-методичного заходу на тему «Культура ромів у цифровому просторі», організаторами якого виступили Державна наукова бібліотека в Пряшеві, Документально-інформаційний центр ромської культури та Пряшівський методично-педагогічний центр. Другого дня, завдяки безпосередній співпраці кафедри політології і державного управління УжНУ, Інституту політології та Відділення ромських студій Пряшівського університету, відбувся міжнародний воркшоп «Моделі включення ромів у громадянське суспільство Словацької Республіки та України».

У контексті обговорення надзвичайно актуальної на сьогодні в Україні проблематики «диджиталізації» публічного простору висвітлювалася проблематика формування позитивного образу ромів у Інтернет-медіа (Мирослав Горват); перспектив ромських періодичних видань у цифрову епоху XXI ст. (Петро Габрин); ромських телевізійних медіа (Віктор Човка) та наукової літератури про ромську етнічну спільноту в Україні (Михайло Зан).

Під час дебатів стосовно проблематики включення ромів у суспільно-політичне життя Словаччини та України було презентовано питання ефектиності державних і регіональних програм інтеґрації ромів в Україні (Петро Габрин); напрями діяльності ромських національно-культурних товариств Закарпатської області (Михайло Зан); включення ромів у громадянське суспільство через Інтернет-ресурси (Мирослав Горват); роль телеканалу «21 Ужгород» у процесі інтеґрування ромів до українського суспільства (Віктор Човка).

Під час роботи двох науково-методичних воркшопів були обговорені питання співпраці зі словацькими фахівцями, які вивчають та популяризують ромську проблематику. Всі учасники з Ужгорода люб’язно надали інтерв’ю журналісту-рому радіо «Реґіна» з м. Кошице. Цікавим стало також спілкування зі словацькими «закордонними» студентами, себто «нашими» молодими співвітчизниками з різних регіонів України, які наразі студіюють політичну науку в стінах Пряшівського університету.

Таким чином, науково-методичні форуми, програми яких розроблялися ще на початку жовтня, наразі стали незабутнім епізодом міжнародної співпраці з Пряшівським університетом. У цьому контексті хочемо щиро подякувати нашим багаторічним колегам із Пряшева: директорці Інституту політології Іріні Дудінській, секретарю Міхалу Цірнеру та викладачу Відділення ромських студій і «гуру» ромології в Словаччині Александру Мушинці.

Михайло ЗАН
доцент кафедри політології і державного управління