Новини

26.09.2019
458

Працівники УжНУ відвідали меморіали Першої світової війни у Словенії

Працівники УжНУ відвідали меморіали Першої світової війни у Словенії

Доцент кафедри хірургічних дисциплін факультету післядипломної освіти УжНУ і  багатолітній дослідник та автор книг про участь закарпатців у Першій світовій війні Юрій Фатула та директор Інформаційно-видавничого центру УжНУ Василь Ільницький, спільно з небайдужими до історії краю земляками, минулого тижня відвідали військово-меморіальні об’єкти у Словенії та вшанували пам’ять полеглих у кровопролитних боях Першої світової війни земляків.

Закарпатці стали першою українською делегацією, яка відвідала меморіальну поминальну церкву Святого Духа на Яворці в Юлійських Альпах неподалік міста Толмін, збудувану  у березні-листопаді 1916 року. Її звели солдати 3-ї гірсько-піхотної бригади австро-угорської армії у пам’ять побратимів, які загинули на фронті Ізонцо, на гірських вершинах Мерзлий Верх (1359 м.), Воділ Верх (1053м.), Планіна Слеме (1448м.), Рдечі Роб (1913м.) у 1915-1917 роках в ході боїв з італійською армією.

Церква Святого Духа у 2007 році офіційно внесена до реєстру історичних об’єктів Європейської культурної спадщини на території Словенії і є діючим храмом, у якому по святах проводяться меси. Крім того церква є одним з основних об’єктів військово-історичного туризму в Юлійських Альпах. Всередині церкви на прикріплених до стін масивних дубових плитах викарбовано імена 2654 загиблих вояків австро-угорської армії. Серед них - 71 воїн мобілізований на війну з теренів нинішнього Закарпаття:  56 вояків з 66-го Унгварського піхотного та 15 вояків з 85-го Мараморосько-Угочанського піхотного полків. На вшанування пам'яті полеглих співвітчизників закарпатці  поклали вінок, запалили лампадки та залишили запис у Книзі відвідувачів. 

У супроводі директора департаменту туризму міста Нова Гориця пана Андрія Компари вони відвідали військовий цвинтар Лоче біля міста Толмін. Як засвідчує пам’ятна плита, тут поховано майже 6 тисяч вояків австро-угорської армії, які загинули на цьому відтінку фронту Ізонцо. Серед них і закарпатці, прізвища яких увіковічнені у церкві на Яворці, і галичани з 30-го Львівського піхотного полку.  Вінок та лампадку учасники експедиції пам'яті встановили також і на цвинтарі у селі Заложче загиблим воїнам 22-го Чернівецького піхотного полку. 

Під час відвідин Словенії закарпатських краєзнавців прийняв у своїй резиденції в Любляні Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словенії Михайло Бродович. Він детально розповів гостям про роботу української амбасади по збереженню історичної пам’яті на словенських теренах. 

Посол М.Бродович ознайомив делегацію з проєктом «Дорога миру» («Pot miru»), який було започатковано з метою встановлення пам’ятних знаків представникам всіх національностей, які загинули на території сучасної Словенії в роки Першої світової війни. Він подякував співвітчизникам за їхню благородну місію, познайомив з словенським істориком, дослідником цієї сторінки нашої спільної історії Сашо Радовановічем та погодився стати посередником у налагодженні партнерської співпраці між УжНУ та одного з університетів Словенії. 

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: