25.11.2020

Військова кафедра онлайн, або Як навчаються майбутні офіцери запасу

Відповідно до наказу ректора від 13 листопада, дистанційне навчання в УжНУ продовжено до 31 грудня.

Звичайно, кафедра військової підготовки як структурний підрозділ вишу вимушена пристосовуватися до таких реалій. Загалом тут, незважаючи на ситуацію з пандемією, у вересні навчання розпочали традиційно— із дотриманням карантинних норм. Благо, були забезпечені захисними масками, антисептиками та навіть рукавичками. Приміщення, у яких організовували заняття, систематично провітрювали, а більшість пар проводили просто неба. Також перед початком останніх лікарі здійснювали температурний скринінг.

Специфіка кафедри, що готує офіцерів запасу, полягає в необхідності саме очної форми навчання, яка сприяє зміцненню військової дисципліни. Та погіршення епідеміологічної ситуації змусило «дистанціюватися».

«Для надання матеріалу нашим студентам використовуємо «Classroom» та «Google Meet». У кожного навчального взводу є сторінка / група та куратор, котрий відповідає за забезпечення інформаційним матеріалом, зокрема лекціями. Передбачено, звичайно, і проведення занять онлайн, щоб переконатися в опануванні дисциплін та щоб мати зворотний зв’язок. Без сумніву, на першому місці — практичні в аудиторних умовах, але, на жаль, ситуація з коронавірусом вносить корективи. Вимушені підлаштовуватися», — каже завідувач кафедри, кандидат психологічних наук, полковник запасу Василь Олійник.

Про специфіку здобуття фаху розповіли й майбутні офіцери.

«Загалом дистанційне навчання мені подобається, бо з’являється більше вільного часу. Паралельно ще здобуваю фах журналіста на філологічному факультеті, тому, якщо порівнювати, то вивчати гуманітарні науки онлайн — реально, а військову справу — не зовсім. Утім, кафедра військової підготовки гарантує безпечну освіту навіть в умовах карантину. Уважаю, раз на тиждень відвідувати заняття можливо, бо більшість пар відбуваються просто неба. Із початку пандемії щоразу при вході на кафедрі була можливість узяти маску чи рукавички, якщо хтось забув їх удома», — зазначає студентка 205 взводу спеціальності «Психологія» Дар’я Пітра.

А ось із зазначеного підрозділу названої спеціальності Сергій Мудрик додає: «Дистанційне навчання для нас — не добре, оскільки складно вивчати військову справу тільки за допомогою Інтернету. Сподівався вийти на полігон, постріляти, але цього не відбулося. Насправді прикро, бо офіцер, не тримаючи зброї в руках, навряд зможе захищати сім’ю, Батьківщину, тобто відстоювати суверенну та цілісну правову державу. Хоч ситуація з пандемією складна, і тому такі реалії з навчанням».

Тим часом у жовтні, до Дня захисника України, відбулося урочисте вручення офіцерських погонів випускникам військової кафедри. Обов’язковим етапом перед присвоєнням звань є навчальний збір. Торік він тривав в особливому форматі: без поселення в казарму. Яким буде для чергових випускників — поки не відомо. Усе залежатиме від усе тієї ж ситуації з пандемією.

Галина СОВБАН,

студентка відділення журналістики та кафедри військової підготовки