Президенту Академії наук Литви Юрасу Банісу урочисто присвоїли почесне звання Doctor Honoris Causa УжНУ

У четвер, 20 вересня, на засіданні Вченої ради УжНУ званням Почесного доктора Ужгородського національного університету удостоїли Президента Академії наук Литви, професора Юраса Баніса. Диплом і професорську мантію вручив ректор УжНУ професор Володимир Смоланка.

Проректор з наукової роботи УжНУ Ігор Студеняк представляючи нового Doctor Honoris Causa зазначив: «Маю за велику честь і надзвичайну приємність представити Вам литовського науковця, фізика, габілітованого доктора наук, професора, президента Академії наук Литви і просто визначну особистість Литовської Республіки пана Юраса Баніса. Виражаючи всю свою глибоку повагу, маємо за честь присвоїти почесне звання і вручити атрибути Почесного доктора Ужгородського національного університету нашому великому другу Юрасу Банісу за особисті наукові досягнення у галузі фізики, освіти та науки, за вагомий внесок у розвиток міжнародного співробітництва між Україною і Литовською Республікою».

Отримуючи нагороду, почесний доктор УжНУ Юрас Баніс наголосив: «Це дуже хвилюючий момент для мене, я дуже вдячний Ужгородському національному університету за плідну співпрацю, яка триває вже з 80-х років ХХ століття. Ми з ужгородським науковцями маємо більше 100 спільних наукових публікації у провідних світових виданнях, маємо чимало спільних наукових проектів. Впевнений, наша співпраця буде успішною і надалі».

Юрас Баніс народився 30 грудня 1962 року у Вільнюсі. Після закінчення Вільнюської середньої школи розпочав навчання на фізичному факультеті Вільнюського університету, який успішно закінчив у 1985 році. З 1985 року Юрас Баніс працював викладачем Вільнюського університету, з 2000 року доцентом. У 1999 році очолив лабораторію діелектричної спектроскопії фазових переходів при кафедрі радіофізики фізичного факультету. У період з 2003 по 2007 роки Юрас Баніс був деканом фізичного факультету Вільнюського університету, з 2007 року – призначений проректором з наукової роботи.

У період з 2012 по 2015 рік Юрас Баніс - ректор Вільнюського університету. З 2011 року стає дійсним членом Академії наук Литви, а 24 жовтня 2017 року на загальних зборах членів Академії Юрас Баніс обраний президентом Академії наук Литви.

Варто наголосити, що Юрас Баніс - визнаний у Європі та світі науковець. Він автор понад 350-ти наукових статей. Брав участь у міжнародних наукових конференціях у Німеччині, Франції, Італії, США, Японії, Китаї, Росії, Англії, Іспанії, Чехії, Польщі, Україні та ін., виступив з понад 900 доповідями на конференціях.

Юрас Баніс набував досвіду та проводив наукову роботу в Оксфордському університеті (як Соросівський стипендіат) та у Лейпцігському університеті (як стипендіат Премії Гумбольдта). У 2002 році Юрас Баніс нагороджений Національною премією Литви в галузі науки. У 2003 році – премією П. Браздзіуса з експериментальної фізики Академії наук Литви, є іноземним членом Латвійської академії наук.