Про формат розвитку відносин між Україною та країнами Центральної Європи говорили на міжнародній конференції в УжНУ

У п’ятницю, 03 травня 2019 року, на факультеті суспільних наук відбулася ІІ міжнародна наукова конференція «Формат розвитку відносин України та країн Центральної Європи у контексті впливу гібридної війни, виборчих процесів та теми забезпечення прав національних меншин». Організаторами конференції виступили факультет суспільних наук та громадська організація «Асоціація політологів та міжнародників УжНУ» за сприяння управління молоді та спорту Закарпатської ОДА.

Запрошеними гостями заходу стали науковці вітчизняних та зарубіжних вищих навчальних закладів (Люблінського університету ім. М.Кюрі-Склодовської (Польща), Дебреценського університету ім. Л.Кошута (Угорщина) та Братиславського університету ім. Я.Коменського (Словаччина), представники дипломатичного корпусу краю, державні службовці, представники бізнесу та громадських організацій.

Зокрема на початку заходу із вітальними словами до учасників конференції звернулася проректор з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел, декан факультету суспільних наук Юрій Остапець та завідувач кафедри політології та державного управління УжНУ, ректор університету в 2005-2012 рр.  Микола Вегеш.

Відкриваючи конференцію, проректор Мирослава Лендьел зазначила: «Тема конференції є дуже актуальною, зважаючи на виклики гібридної агресії, яка спрямована не тільки проти України, але й багатьох країн, зокрема Центральної та Східної Європи. Дуже приємно, що конференція зібрала науковців з різних країн, вважаю що вона має бути корисною, бажаю всім учасникам плідної роботи та активної наукової дискусії».

Доповідачі наголосили на актуальності обраної тематики організаторами у зв’язку із гострими викликами, які постали перед Україною. У першу чергу вони  стосуються гібридної війни із РФ, різного тлумачення країнами ЦСЄ питань утвердження української мови в освітянському процесі та впливу на результатів виборчих процесів в Україні. Доповідачі висловили впевненість, у тому, що даний захід та присутність на ньому дипломатів та науковців країн Центральної Європи зможе сприяти знаходженню спільних рішень для вирішення конфліктних питань та стане традиційною місцем для обміну думками.

Окремо привітали іноземних учасників конференції - представників  авторитетних вишів країни Центральної Європи, запропонувавши розглянути питання майбутньої співпраці. Також, з позитивного боку була відмічена активна діяльність ГО «Асоціації політологів та міжнародників УжНУ», яка уже другий рік поспіль організовує подібного року міжнародний науковий захід.

У роботі конференції прийняв участь консул Словацької Республіки в місті Ужгороді – Данієл Цебан, який зачитав вітальний лист до учасників конференції від імені Генерального консула Словацької Республіки в місті Ужгороді - Мірослава Мойжіти, у якому йшлося про важливість діалогу та наукового дослідження конфліктних ситуацій у сфері забезпечення прав національних меншин. Він також наголосив на актуальності обраноїтеми, яка є актуальною для багатьох дипломатів країн Центрально-Східної Європи.

За словами Генконсула Словаччини, офіційна Братислава, як головуюча країна в ОБСЄ, робить все можливе для позитивного позиціонування України у Європі, тому вирішення конфліктних питань має для неї дуже важливе значення.

На пленарному засіданні виступили старший аналітик Інституту Центральної Європи, науковець Люблінського державного університету ім. Марі Кюрі-Склодовської (Польща), PhD, Лукаш Левковіч, який представив тему «Три моря» і Україна: майбутні сценарії співробітництва». Також виступив його колега, науковець Люблінського університету ім. Марі Кюрі-Склодовської (Польща), PhD, Януш Ковальчик, який розповів про перспективи зміни міжнародного становища України після виборів 2019 року в Україні та ЄС.

Декан факультету суспільних наук УжНУ Юрій Остапець розповів про тему електоральних процесів в Україні в регіональному вимірі (1991-2019 рр.). Керівники правління ГО «Асоціація політологів та міжнародників УжНУ» Іван Барчій та Олександр Бертолон розкрили теми «Позиція Румунії відносно гібридної війни в Україні» та «Українсько-угорського дипломатичного конфлікту в контексті впливу пропаганди РФ». Докторант кафедри політології та державного управління ДВНЗ «УжНУ» Михайло Зан виступив із доповіддю про політичне представництво угорців України та українців і русинів Угорщини у дискурсі бінарного порівняння.

Після пленарного засідання робота конференція продовжилася в секціях де були розглянуті актуальні питання міжнародної та внутрішньої політики України та країн Центральної Європи. Завершилася ж робота міжнародної конференції проведенням круглого столу.

За результатами роботи конференції організатори мають намір випустити збірник тез міжнародного заходу, який буде переданий, у тому числі, й до країн-учасників наукового форуму.