03.06.2022

«Україна та Угорщина між минулим та майбутнім»: в УжНУ відбулися експертні консультації

У п’ятницю, 3 червня, в Ужгородському національному університеті відбулися експертні консультації «Україна та Угорщина між минулим та майбутнім» в рамках роботи дискус-клубу «UA. Україна актуальна». Ініціаторами проведення заходу виступили НДІ політичної регіоналістики і НДІ порівняльного публічного права  та міжнародного права УжНУ.

До експертних консультацій долучилися науковці, експерти Мирослава Лендьел, Михайло Савчин, Маріан Токар, Степан Віднянський, Юрій Остапець, Петро Токар, Михайло Шелемба, Василь Ільницький, Ігор Прохненко, Олег Лукша та Кристина Червеняк.

На початку зустрічі директор НДІ політичної регіоналістики УжНУ, доктор наук з  державного управління, професор Маріан Токар зазначив: «Сьогодні ми презентуємо наші експертні консультації науковців Ужгородського національного університету, сподіваємося, що й інші науково-дослідні інститути УжНУ будуть долучатися до наступних наших заходів на актуальні теми, які турбують сьогодні Україну. Наша ідея полягає в тому, щоб актуалізувати важливі питання з точки зору україноцентризму, якого, нажаль, нам так часто бракує в процесі державотворення».

Проректор з науково-педагогічної роботи  Ужгородського національного університету, доктор політичних наук, професор Мирослава Лендьел зауважила: «Угорщина наш сусід, країна ЄС, але в українсько-російській війні вона, на жаль, займає особливу позицію. Вважаю, що для науковців, експертів, які є тут, в УжНУ, на Закарпатті, є дуже важливим  відродження співпраці із університетами, Академією наук, аналітичними центрами Угорщини щодо об’єктивного обговорення українсько-угорських відносин та виходу їх на конструктивний рівень».

Директор НДІ порівняльного публічного права та  міжнародного права УжНУ, доктор юридичних наук, професор Михайло Савчин торкнувся питання конституціоналізму та особливостей формування влади в Угорщині: «Після  парламентських виборів 2010 року ми маємо становлення диктатури, її обставини вже досліджуються в підручниках конституційного права. Таким чином, ми маємо продовження авторитарної традиції у владі країни. Натомість, громадянське суспільство показує щодо України цілком нормальне ставлення, наші громадяни отримують там підтримку».

Про динаміку українсько-угорських стосунків від початку 90-х років ХХ століття розповів завідувач відділу історії міжнародних відносин і  зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України, доктор  історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Степан Віднянський. Він зазначив, що до початку 2010-х стосунки між країнами можна було назвати зразковими. 6 грудня 1991 року було підписано Договір про основи добросусідства та співробітництва — перший документ такого рівня, який підписала Україна. Того ж дня в Києві було відкрито посольство Угорщини, знову ж таки, перше серед іноземних дипломатичних представництв. «Політика Віктора Орбана з 2010 року свідчить про демонстративне протистояння угорської суб’єктності напротивагу європейській солідарності. Також агресивнішою стала риторика угорської влади щодо безпосередніх країн-сусідів, зокрема й України». Торкаючись теми закарпатської угорської меншини, Степан Віднянський зауважив: «Я належу до закарпатських угорців, і на власному досвіді  бачив, яка серед угорців проводилася  ідеологічна  робота на антиукраїнських, проросійських гаслах, спочатку соціал-демократами, потім партією регіонів».

Також на зустрічі торкнулися широкого кола питань, зокрема актуальних акцентів відносин України та Угорщини в умовах російсько української війни, політичних та дипломатичних візій, питання гуманітарної допомоги,  позиції влади Угорщини щодо воєнної підтримки України.