News

24.03.2015
2486

Representatives of the Fulbright Program have spent three days at Uzhhorod University

Representatives of the Fulbright Program have spent three days at Uzhhorod University

On March 23-25th, participants of the Fulbright Program were in Transcarpathia. Program coordinators in Ukraine together with Uzhhorod National University held a seminar-presentation of research results of American post-graduate students and students – participants of the Fulbright US Student Program in Ukraine in 2014-2015.

Перше засідання фулбрайтівців відбулося 23 березня у залі Вченої ради УжНУ. Учасників семінару привітали ректор Ужгородського національного університету Володимир Смоланка; проректор з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел; помічник аташе з питань культури Посольства США в Україні Кетрін Хеллок; директор Програми імені Фулбрайта в Україні Марта Коломієць. Володимир Смоланка і Мирослава Лендьел у вступному слові відзначили важливість студентських обмінів, а також побажали учасникам семінару успіхів, плідної роботи і приємного часу в УжНУ та на Закарпатті загалом.

Програма імені Фулбрайта – одна з найвідоміших у світі серед програм академічних обмінів. Це проект американських урядових стипендій, які виділяють щорічно для українських студентів, молодих науковців. У програмі має змогу взяти участь кожен студент, аспірант чи молодий науковець, який добре володіє англійською мовою. Для того, аби виграти стипендію, потрібно пройти конкурс, відтак кращих із кращих направляють до Америки на навчання чи стажування. Натомість американських науковців запрошують на стажування в Україну.

В Україні програма імені Фулбрайта існує з 1992 року. Торік майже на чверть збільшилися всі конкурси цієї програми, зауважує Інна Бариш, яка займається програмою для американських студентів.

«Стипендія чи ґрант за Програмою Фулбрайта означають, що український учасник має повне фінансування під час навчання або стажування у США. З фінансового погляду ця програма дуже приваблива, особливо якщо у вас немає коштів, зате є хороші знання англійської, цікаві проекти, ідеї. Ви можете подаватися на конкурс, пройти кілька етапів відбору й отримати стипендію, яка означає не тільки оплату навчання під час 2-річної магістерської програми або піврічного-річного стажування. Учасники матимуть медичне страхування, ми оплачуємо квитки, тестування у рамках конкурсу, а також надаємо іншу фінансову підтримку, зокрема, стипендію на проживання», – розповіла Інна Бариш.

У рамках обмінів до України приїжджають американські науковці, які щоразу відвідують різні українські виші, котрі запрошують фулбрайтівців. Цього разу учасників запросив УжНУ, тож координатори програми дуже вдячні ректор вишу, а також проректору за зацікавлення програмою і теплий прийом на Закарпатті.

Серед 18 фулбрайтівців, які приїхали до УжНУ, – студенти й аспіранти, які читають лекції в університетах по всій Україні.

Загалом серед випускників Програми імені Фулбрайта є дев’ять представників академічної та наукової спільноти Ужгорода. Четверо американських фулбрайтівців – фахівців із політичних наук, соціології, антропології – проводили дослідження й читали лекції в Ужгородському національному університеті.

У 2014/15 навчальному році зарахуванням на Програму Fulbright Scholar-in-Residence (SIR) було відзначено доцента кафедри фінансів і банківської справи Ужгородського університету Володимира Даньківа. Нині він спрямовує свої зусилля на розширення міжнародної перспективи коледжу Umpqua Community College/UCC (Roseburg, OR), а також викладає бізнес-дисципліни студентам коледжу, проводить семінари та тренінги різного тематичного спрямування для викладачів.

Також учасником Програми був колишній студент УжНУ, який після закінчення фулбрайтівської магістратури навчався в Оксфорді, а тепер поїхав до Америки за програмою для українських науковців – соціолог Антон Симкович.

Сьогодні в УжНУ на факультеті іноземних мов перебуває бакалавр порівняльної політології (University of Montana, Missoula, MT), стипендіат Програми асистування викладачам англійської мови/U.S. Fulbright English Teaching Assistant Program 2014-2015 Кристина Бломен, яка проводить практичні заняття з англійської мови.

«Ми розуміємо, що в науковців УжНУ є більше можливостей, бо для них відкрито чимало європейських ґрантів, але американська освіта все одно залишається однією з кращих. Тому якщо комусь будуть цікаві наші програми – будемо раді бачити їх серед учасників Програми імені Фулбрайта», – зазначила Інна Бариш.

Семінари фулбрайтівців, які стосуватимуться тем політики, економіки, фінансів, англійської мови триватимуть в УжНУ три дні. Водночас американські студенти зможуть побачити Закарпаття. А всіх охочих здобути популярну стипендію чи ґрант – запрошують приєднатися до програми імені Фулбрайта.

Першого робочого дня з-поміж ужнівців чи не найбільшу зацікавленість семінаром виявили представники факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу. Зокрема, першокурсники спеціальності «Прикладна лінгвістика» серед іншого скористалися нагодою послухати носіїв англійської та безпосередньо поспілкуватися з ними, а також почути наукові доповіді своїх викладачів – доцентів О. Ю. Качмар та Н. Ю. Тодорової, які виступили з питань освіти та менеджменту у контексті євроінтеграційних процесів в Україні.

Наталія Каралкіна,

Медіацентр УжНУ

Categories: