Міжнародна асоціація випускників
ДВНЗ «Ужгородський національний університет»

31.08.2017

Всеукраїнське видання відзначило книгу одного з ініціаторів створення нашої Асоціації – Дезидерія Петнегазі «Про життя, професію, родину»

«Роздуми читача» – так скромно визначив жанр свого обширного, на газетну шпальту, матеріалу «Акварель життя доктора Петнегазі» Юрій Віленський – кандидат медичних наук, відомий дослідник історії української медицини, номінант всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. С. Руданського. Його статтю, присвячену виходу в світ книги спогадів патріарха закарпатської медицини, 90-річчя якого відзначили нещодавно, Дезидерія Петнегазі, вміщено у свіжому номері спеціалізованого видання «Новини медицини і фармації в Україні», що індексується в наукометричних базах даних РИНЦ (Science Index) і Google Scholar і виходить солідним накладом – 50 тисяч примірників.

Насправді Юрій Віленський аж ніяк не пересічний автор. Його називають літописцем української медицини, перу якого належить чимало видань про відомих постатей нашої медицини, її соціальні проблеми, пріоритети реформування. Віленського цікавлять взаємозв’язки між лікарською діяльністю і творчим доробком таких неординарних особистостей, як лікарі-літератори Вересаєв, Булгаков, Чехов, Амосов. Кілька статей зазначеної тематики видрукувано, зокрема, в авторитетному виданні «Дзеркало тижня».

Чи не тому і звернула на себе увагу Віленського невелика за обсягом книга спогадів, за його ж словами, «з напрочуд скромною назвою». Автор зізнається, що його приваблює постать Петнегазі передусім через те, що біографія патріарха закарпатської хірургії наче інтегрує політичні і військові пристрасті та зміни, що вирували в Європі. Рецензент наводить слова з передмови до книги відомого нейрохірурга, ректора Ужгородського національного університету, президента Української асоціації нейрохірургів Володимира Смоланки: «Народився за чехів у Чехословацькій республіці, навчався в угорській гімназії, середню освіту отримав у російській школі, а вищу – в українському університеті». Звідси і витоки наукової освіченості і певного європеїзму, притаманних Петнегазі, впевнений автор.

Із спогадів, відзначає Юрій Віленський, Петнегазі постає як інтелектуал і поборник культури не в першому поколінні. Спогади написані «майстерно, з чарівною відвертістю, з калейдоскопом цікавих випадків…» Автор ставить це у заслугу передусім ініціатору ідеї видання мемуарів та їх упоряднику Івану Артьомову – заступнику голови Правління Асоціації, директору НН Інституту євроінтеграційних досліджень університету.

«Приваблює в книзі ряд фото, – закінчує свій матеріал Віленський, – своєрідні сімейні фрески, де родовід Петнегазі неначе сяє доброзичливими гарними обличчями… Добра й щастя авторові, що й досі є не зайвою постаттю в рідній лікарні».

… До цього додамо, що видання, тепло зустрінуте всеукраїнським виданням, підготовлене відділом комунікації та інформаційної роботи Асоціації випускників УжНУ, кістяк якого становлять співробітники вже згадуваного НН Інституту євроінтеграційних досліджень – Людмила Середа, Світлана Зуб, Тетяна Хохол. Багато професіоналізму і тепла доклала до оформлення книги Рената Кокіна – працівник видавництва «РІК-У» в м. Ужгород.