30.01.2019

Закарпатські студенти досліджують перспективи євроінтеграції для України

В Ужгородському національному університеті діє кафедра «Історії Угорщини та євроінтеграції». Відкрили її у 2005-му році, задовго до того, як Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС.

На початках тут було 28 студентів, зараз – більше сотні. Вони вивчають історію, політику, економіку, інституційні системи країн Європейського Союзу.

Тут готують професійних вчителів-істориків та спеціалістів з міжнародних відносин і євроінтеграційних процесів. Студенти досліджують виклики і можливості для України, сучасний стан відносин із сусідніми країнами-членами ЄС та перспективи євроінтеграції.

Єва КІШ, завідувач кафедри Історії Угорщини та євроінтеграції

Наші дослідники кафедри, як і науковці, не просто викладачі, мають багато видань. Маємо методичного характеру літературу з Європейської інтеграції. А також щодо транскордонного співробітництва України-Словаччини, України-Угорщини. Є ,наприклад, литовсько-українські відносини в контексті європейської інтеграції. Досліджують викладачі. Проблематика дуже широка. Скажімо, з питань європейської інтеграції, питання розширення ЄС. Питання розширення східних кордонів Євросоюзу, питання візового режиму. Такі проблемні питання на сьогодні, які є проблемними питаннями для ЄС. Ми, як викладаємо, так і беремо участь. І, що саме головне – залучаємо до цього студентів.

Протягом навчання вони активно займаються науковою роботою. За допомогою міжнародних освітніх програм, мають змогу навчатися за обміном.

Єва КІШ, завідувач кафедри Історії Угорщини та євроінтеграції

Забезпечення можливостей їхнього включеного навчання наприклад в Угорщині. Це LT, у Будапешті, і в Дебреценському університеті проходять включене навчання наші студенти. Це щороку. Є на 1 місяць, два місяці і три місяці. Студенти можуть працювати в структурах Інституту національної єдності, чи працювати в бібліотеках, поглиблюючи свої знання з європейської інтеграції.

Студентка, Катерина Шпеник, нещодавно відвідала Швейцарію. Взяла участь у 9-му міжнародному форумі ООН, який відбувався у Женеві і зібрав більше тисячі науковців і студентів зі всього світу.

Катерина ШПЕНИК, студентка кафедри Історії Угорщини та євроінтеграції

Я не виступала особисто, тому що це був мій перший досвід.  Це взагалі для представників зі всього світу. Це були представники із різних країн і різних національностей. Вони виступали за свою країну і за те, як вони живуть в себе.

Студенти-історики кафедри євроінтеграції археологічну практику проходять в Угорщині. Цього року першокурсники протягом 10-ти днів досліджували руїни середньовічного замку Задор.

Іванна КЛЕМОВИЧ, студентка кафедри Історії Угорщини та євроінтеграції

Ми жили на території замку. Ми жили у палатках. Також на цій практиці були археологи з інших країн, також із Угорщини. Це дуже було цікаво. Фізично складно, але дуже цікаво. Тому що, коли ти щось знаходиш, то хочеться все більше і більше продовжувати.

Уже більше двох років на базі кафедри діє «Центр Європейської інтеграції та національних меншин» «Кроссроудз». Працівники якого за короткий період існування  налагодили зв’язки з багатьма європейськими вишами. Організовують міжнародні конференції, запрошують консулів, дипломатів.

Василь БЕЛИКАНИЧ, заступник директора «Центру Європейської інтеграції та національних меншин» «Кроссроудз»

Віднещодавна у нас відбулася зустріч із представниками факультету міжнародних відносин Лондонської школи економіки. З її дослідниками з кафедри політології. Вони здійснили до нас візит. Ми домовилися про співпрацю, про обміни знаннями, про обмін можливостями публікуватися, а також про можливі візити нас до них, або їх до нас повторно.

У найближчих планах – створення багатомовного наукового видання «Кроссроудз», де студенти публікуватимуть результати своїх досліджень.  Розширюватимуть також географію співпраці з науковими закладами Європейського Союзу.