Новини

22.05.2021
1565

Ярослав Ступник: «Спеціальність «Правоохоронна діяльність» в нашому регіоні затребувана, і її популярність буде зростати»

Ярослав Ступник: «Спеціальність «Правоохоронна діяльність» в нашому регіоні затребувана, і її популярність буде зростати»

У сучасному динамічному світі успішно конкурувати може той, хто постійно тримає руку на пульсі життя. І відповідно реагує на нові виклики і зміни. Аналізуючи тенденції на ринку праці і прогнозуючи потреби у спеціалістах, керівництво Ужгородського національного університету вибудовує стратегію розвитку вишу і працює на майбутнє, відкриваючи нові спеціальності.

Ще 10-20 років тому закарпатці, аби здобути новітні професії, їхали в Київ, Харків, Дніпро чи Львів. Зараз усе змінилося. Нині вчитися до Ужгорода їдуть не лише наші краяни, а й львів’яни, івано-франківці, буковинці, тернополяни.

Сьогодні розповімо про одну з таких спеціальностей, яка запроваджена в університеті зовсім недавно, але вже стала популярною серед абітурієнтів. Мова про «Правоохоронну діяльність», за розвиток якої відповідає Ярослав Ступник, завідувач кафедри кримінального права і процесу юридичного факультету УжНУ.

Ярославе Валерійовичу, якщо не помиляюся, перший набір абітурієнтів на «Правоохоронну діяльність» проведено позаминулого року». З того часу, мабуть, у вас є чимало цікавих новин?...

– Новини, звичайно, є. Насамперед – ті абітурієнти, яких ви згадали, вже стали випускниками – взимку ми здійснили перший випуск дипломованих магістрів спеціальності «Правоохоронна діяльність». Паралельно торік провели успішну вступну кампанію. Зараз готуємо фахівців і за освітнім рівнем «бакалавр», і за освітнім рівнем «магістр».

З важливих подій за цей час відзначив би й те, що в жовтні минулого року ми успішно пройшли акредитацію освітньої програми «Правоохоронна діяльність» другого (магістерського) рівня вищої освіти, яка проводилася Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО). Отримали відповідний сертифікат, яким підтверджено право підготовки в УжНУ магістрів правоохоронної діяльності.

Це складний  процес?

– Відверто – непростий. До речі, УжНУ є одним із небагатьох університетів, що не входить до системи вишів правоохоронних органів, але при цьому здійснює фахову підготовку правоохоронців. Під час акредитації ми з колегами довели, що юридичний факультет спроможний проводити якісну підготовку таких кадрів.

До прикладу, відзначу, що викладання навчальних дисциплін для студентів спеціальності «Правоохоронна діяльність» забезпечують висококваліфіковані фахівці-науковці. Вони всі без винятку мають не тільки наукові ступені та вчені звання, але, що також дуже важливо – багаторічний досвід роботи в правоохоронних органах та відповідні спеціальні звання (генерали, полковники та майори).

– Очевидно, це був важливий аргумент під час акредитації…

– Таких аргументів «за» підготовку у нашому університету фахівців спеціальності «Правоохоронна діяльність» є багато. Навіть з точки зору географічного розташування регіону це дуже важливо, адже Закарпатська область межує з 4-ма країнами Європейського Союзу (Угорщина, Словаччина, Румунія, Польща). Таке розташування області породжує специфіку злочинів та адміністративних правопорушень, які є характерними не для всіх областей України, зокрема: транскордонна організована злочинність, нелегальна міграція, торгівля людьми, контрабанда, порушення митних правил, тіньовий обіг вогнепальної зброї, незаконний обіг наркотичних речовин тощо.

Відповідно, зростання рівня злочинності у Закарпатті обумовило необхідність підготовки фахівців у сфері охорони публічної безпеки та правопорядку, протидії транскордонній організованій злочинності, захисту державного кордону та захисту населення від надзвичайних ситуацій.

– Одразу ж напрошується запитання… Кордон має два боки, і щоб успішно боротися з тими злочинами, які ви щойно згадали, правоохоронці з обох боків мали би працювати синхронно… Чи враховується цей момент при підготовці фахівців?     

Слушна думка і хороше запитання. Загальною метою програми «Правоохоронна діяльність» в УжНУ є підготовка висококваліфікованих, конкурентоспроможних, інтегрованих в національний, європейський та світовий професійний простір фахівців з правоохоронної діяльності.

Звичайно, ми вивчаємо досвід колег з сусідніх країн і контактуємо з європейськими правоохоронцями. Ба більше – на основі договорів про співпрацю з юридичним факультетом Карлового університету (Прага, Чехія), юридичним факультетом Університету ім. Коменського (Братислава, Словаччина) та юридичним факультетом Західного університету ім. Васіле Голдіша (Арад, Румунія) проводиться ознайомлення здобувачів з закордонними науково-методичними здобутками, здійснюється розробка спільних міжнародних програм. Також проводимо міжнародні стажування та підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу; наші викладачі беруть участь у міжнародних проектах і конференціях, є співавторами колективних монографій.

А ще ми залучаємо іноземних викладачів в якості гостьових лекторів до освітнього процесу. До прикладу, лекцію на тему «Реформування правоохоронних органів та протидія організованій злочинності в Словаччині» нашим студентам прочитав директор відділу по боротьбі з економічною злочинністю Бюро спеціальної прокуратури Генеральної прокуратури Словацької республіки Марош Жілінка.

– Тобто студенти не тільки теорію вивчають, а й розбирають практичні реальні кейси…

Так, ми прагнемо проводити навчання так, щоб наші випускники відповідали потребам ринку праці. Тому важливо тримати руку на пульсі і мати зворотній зв’язок, щоб цей «практичний» компонент навчального процесу був максимально наближений до реальності.

Скажімо, для кращої реалізації та організації освітнього процесу при корегуванні тематики освітніх компонентів ОПП «Правоохоронна діяльність» враховуються побажання, які роботодавці вказують в своїх рецензіях на ОПП. Прикладом є залучення роботодавців до освітнього процесу в якості лекторів та голів державних екзаменаційних комісій. Така співпраця дає можливість оцінити рівень знань здобувачів та зрозуміти їх відповідність тим професійним вимогам, які потенційні роботодавці ставлять перед кандидатами на відповідні посади.

Окрім того, практикується залучення роботодавців для проведення лекцій по окремих спеціалізованих темах. Наприклад, начальник філії Державної установи “Центр пробації” в Закарпатській області Віталій Мураль та начальник Ужгородського міського відділу філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області Сергій Галушка були запрошені для проведення лекції на тему «Поняття та основні завдання пробації. Особливості ювенальної пробації». Або інший приклад – судді Верховного суду України Дмитро Гудима та Алла Лесько провели з нашими здобувачами зустріч на тему «Діалоги про правову реформу». Такі лекції і зустрічі, безумовно, важливі і потрібні.

– Ярославе Валерійовичу, а де проходять практику майбутні фахівці спеціальності «Правоохоронна діяльність»?

Співпраця з роботодавцями відіграє ключову роль у формуванні змісту практики та відбувається шляхом укладення договорів про співпрацю, в тому числі і про проведення переддипломної практики. З метою удосконалення професійних компетентностей здобувачів вищої освіти спеціальності «Правоохоронна діяльність» укладено наступні договори про співпрацю: з Регіональним відділенням Українського союзу промисловців і підприємців в Закарпатській області, з Управлінням патрульної поліції в Закарпатській області, з Управлінням ДСНС України в Закарпатській області, з Радою адвокатів Закарпатської області та КДКА Закарпатської області, з Закарпатським НДЕКЦ МВС України, з Чопським прикордонним загоном Західного регіонального управління ДПСУ в Закарпатській області, на базі яких студенти мають можливість проходити практичну підготовку та стажування.

– На завершення, як би ви оцінили результати роботи за майже три роки? І чи готові до нової вступної кампанії?

– Результати маємо добрі. Про нас дізналося багато людей в усіх районах Закарпаття, ми провели профорієнтаційну роботу, вже почало працювати «сарафанне радіо» – колеги діляться інформацією про нас між собою. Тож у підсумку ми на початку цього навчального року зарахували 85 нових студентів.

Ми щодня переконуємося, що спеціальність «Правоохоронна діяльність» в регіоні дуже затребувана. Я впевнений, що надалі її популярність буде тільки зростати, тому очікуємо на великий інтерес абітурієнтів та хороший набір і під час цьогорічної вступної кампанії.

Розмовляв Ярослав Світлик

Категорії: