06.09.2019

Викладач УжНУ Анастасія Смеренська святкує свій 100-літній ювілей

Викладач УжНУ Анастасія Смеренська святкує свій  100-літній ювілей

Кандидат медичних наук, колишня завідувачка кафедри мікробіології УжНУ Анастасія Смеренська відзначає непересічну дату, яку відсвяткувати щастить далеко не кожному – 100-літній ювілей! Непересічною видалась і доля Анастасії Василівни. Народилася в козацькій станиці Староізобільна. Мама працювала вчителькою, а батька, на жаль, не стало, коли Анастасія Василівна ще була маленькою.  Окрім Анастасії мама ростила 4 сестер та братика, який помер рано. Після школи сестри вирішили продовжити справу матері, також здобули фах вчителя, а Анастасія Василівна у 1938 році вступила в Кубанський медичний інститут.

Проте  життя внесло свої корективи. Розпочався страшний злочин проти людства – Друга світова війна. Спочатку Анастасію Василівну евакуювали до Єревану і повернулась вона до Краснодара в 1943 році. У 1944 році, здобувши медичну освіту, отримала призначення в другу армію ІІ Українського фронту, де стала начальником окремого батальйону хімічного захисту,  а також надавала медичну допомогу. Демобілізували Анастасію Смеренську у 1946 році. В потязі додому вона зустріла свого майбутнього чоловіка – Наума Воловича, капітана медичної служби та професора у майбутньому.

Саме завдяки йому Анастасія Смеренська 1960 року переїхала в Закарпаття та почала працювати в УжНУ, адже Наума Воловича запросили на роботу до Ужгорода. В університеті Анастасія Смеренська розпочала працювати на кафедрі мікробіології, яку очолювала з 1971 до 1977 року. Працювала головою товариства мікробіологів Закарпаття. Також вела активну діяльну громадську працю, зокрема у профспілках медичного, біологічного факультетів, була лектором «народного університету здоров’я». Має чималі успіхи на ниві науки – авторка понад 70 наукових публікацій,  також під керівництвом Анастасії Василівни захищено 7 кандидатських дисертацій. А в 2009 році світ довідався ще про один талант Анастасії Смеренської – у  видавництві «Гражда» вийшла її збірка віршів «Радуйся жизни».

Голова комітету старійшин Міжнародної асоціації випускників УжНУ, голова ради ветеранів, кандидат історичних наук Іван Чаварга знайомий з Анстасією Василівною давно і ділиться тільки найкращими емоціями від їхнього спілкування: «Анастасія Смеренська – дійсно легендарна постать, яка зуміла прожити надзвичайно складне життя. Коли Анастасія Василівна у 1960 році остаточно переїхала до обласного центру Закарпаття й розпочала працювати в УжНУ – я був ще студентом старших курсів. За збігом обставин,я проживав в одній кімнаті та дружив зі студентами медиками. А хто може дати кращу характеристику викладачеві, як не студент? Пригадую, як хлопці жартували: «Здав «мікробіки» (так називали між собою цю дисципліну) – можна одружуватись». Адже Анастасія Василівна була дуже вимогливою викладачкою і їхня підготовка завжди  розпочинались з мікробіології. Згодом я мав нагоду тісно співпрацювати з Анастасією Смеренською, коли почав працювати в 1963 році в ректораті університету, де я займався розрахунками педагогічного навантаження кафедр. Вона була завжди надзвичайно пунктуальна, обережна, уважна, вимоглива і по-військовому точна. Була незвичайною викладачкою, адже жодне свято не проходило без того, щоб ми не вручили Анастасії Смеренській подяку чи грамоту за її діяльність. А те, що Анастасія Василівна видала збірку віршів – підкреслює ліричність її душі. Згодом я став головою Ради ветеранів війни УжНУ, до якої входить Анастасія Василівна. Колись це була дуже велика організація – у 1975 році до її складу входило 187 учасників.Сьогодні залишилось тільки 12 людей. А ще Анастасія Смеренська дуже цікава співрозмовниця. Недавно ми розмовляли про те, як їй прикро за нинішню ситуацію в Україні. Каже, що ніколи б не подумала, що онуки тих, з ким українці спільно гнали з наших земель ворогів, фашистів, будуть воювати з нами, що Росія стане ворогом №1 для України».

Тож весь колектив Ужгородського національного університету щиро вітає Анастасію Смеренську зі 100-літнім ювілеєм!  Висловлюємо Вам вдячність за невтомну працю на благо нашої альма-матер та вклоняємося  Вашій життєвій мудрості та багатому досвіду! Бажаємо Вам міцного здоров’я, душевної рівноваги і достатку. Нехай Ви завжди будете оточені увагою, турботою, теплом близьких людей!

Ганна Фельцан,