12.10.2021

Відбулася робоча поїздка до Сучави команди УжНУ в рамках проекту NESICA

В Ужгородському національному університеті триває реалізація міжнародного проекту «Нові енергетичні рішення в Карпатському регіоні» (NESICA), який виконується у рамках Спільної операційної програми Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020. Нещодавно команда проекту від УжНУ здійснила робочу поїздку до румунського міста Сучава. В місцевому університеті реалізоване одне з рішень, яке вже скоро допоможе УжНУ підвищити власну енергонезалежність. Мова йде про встановлення сучасної системи опалення і обігріву води в басейні, завдяки якій використовується енергія сонця. І економиться дорогий газ.

Загалом проект «Нові енергетичні рішення в Карпатському регіоні» (NESICA) містить кілька компонентів. Одним із найважливіших завдань є розробка спільної енергетичної концепції Карпатського регіону. Кожен із партнерів пропонує рішення для свого краю. Команда проекту від УжНУ долучила до роботи експерта, який вже майже підготував енергетичну концепцію для прикарпатського регіону.

– Вона більше стосуватиметься рішень, які актуальні саме для нашої області, враховуючи стан і розвиток закарпатських громад. Ми хочемо дати громадам такі напрацювання, які б допомогли їм розвиватися в енергетичній сфері. Кожен регіон особливий і для нього можливі особливі напрямки і цікаві рішення. Для когось раціонально встановлювати вітряки, для когось –  сонячні панелі чи використовувати геотермальні джерела, ще для когось – енергетичний потенціал малих річок, – пояснює Ігор Чичура.

Під час однієї з робочих зустрічей в Сучаві запрошений експерт від УжНУ кандидат наук Олег Лукша ознайомив учасників із своїм баченням підготовленої концепції та в ході дискусії з міжнародними партнерами обговорив усі її особливості.

Цікаво, що бенефіціарами цього проекту є не тільки студенти і працівники УжНУ, а й мешканці області. Адже завдяки проекту NESICA закарпатські громади мають можливість отримати найраціональніші варіанти і пропозиції енергетичних рішень, які дадуть найкращий результат на локальному рівні, допоможуть економити кошти і ставати енергонезалежними.

– Спочатку представники органів місцевого самоврядування не дуже активно цікавилися проектом, але зараз ми бачимо, що вони вже проявляють великий інтерес. І це є добрим свідчення того, що ми обрали правильні цілі і працюємо у вірному напрямку, – підсумовує Ігор Чичура.

Проект NESICA містить не тільки теоретичний компонент, а й має конкретну прикладну ціль. Значна частина коштів, які в рамках проекту виділяє Європейський Союз, в УжНУ буде витрачена на придбання обладнання, встановлення сонячних колекторів на даху спорткомплексу з метою модернізації системи опалення та обігріву басейну. Поїздка в Сучаву дала добрі результати, бо представники УжНУ мали можливість ознайомитися з необхідним обладнанням, побачити, як румунські партнери вже реалізували свій проект. А також на одному з проведених заходів ознайомитися з розрахунком економічної доцільності встановлення такої системи, який представив професор Думітру Попа.

– Це енергетичне рішення вже діє і дає результат. В Сучаві ми відвідали басейн, де встановлена сучасна система опалення і обігріву води. Це гібридна система, коли теплова енергія створюється і за рахунок газу, і за рахунок відновлювальних джерел. Завдяки цьому суттєво скорочуються витрати на енергоносії. Ми прагнемо використати досвід румунських партнерів і відповідно модернізувати систему опалення басейну Ужгородського національного університету.

– Добре, що така нагода з’явилася і УжНУ нею скористався. Зараз нам вже буде простіше реалізовувати свою ідею, – каже Ігор Чичура. – В будь-якій сфері потрібен грамотний підхід до використання енергетичних ресурсів. Такі проекти для нас дуже актуальні, бо в нас є серйозна можливість отримати європейський досвід і скористатися можливостями, які надає Євросоюз у цій сфері. В тому числі – фінансовими інструментами.

На завершення варто додати, що в рамках проекту буде реалізована ще одна ініціатива – підготовка та видання путівника найкращих енергетичних рішень у регіоні. Науковці УжНУ збирають матеріали про ті ідеї і розробки, які вже втілені і на прикладі яких можна побачити результативні переваги енергетичних рішень.

Ярослав Світлик