17.02.2018

Велика школа – усі викладачі та випускники математики УжНУ в одному виданні

«Я належу до тих, хто знайомий та мав справи з усіма ректорами університету» - каже відомий  ужгородський математик, один з «могікан» УжНУ, професор Степан Поляк. Цьогоріч він, як автор ідеї та упорядник, готує до друку видання «Викладачі математики та випускники-математики Ужгородського університету», в якому буде подано документальні дані про історію університету та математичний факультет, детальна інформація та біографії викладачів від 1950 до 2016 року. Степан Степанович є серед перших студентів-математиків, які розпочали навчання у 1950 році. По закінченню навчання він залишився працювати в університеті, у 1966 –1976 роках очолював кафедру, потім був деканом математичного факультету Ужгородського державного університету (1979 – 1984). Наша розмова – про майбутнє видання, яке незабаром побачить світ.

Степане Степановичу, коли у Вас виникла ідея книги?

Мені випало стати одним з перших випускників-математиків Ужгородського університету. У 1950 році поступив на математичне відділення фізико-математичного факультету, на якому навчалися тільки 50 чоловік. Були дві групи – фізиків і математиків, кожна по 25 чоловік.   З тих перших вступників 24 закінчили математичний факультет. Я був старостою групи і з цього все й почалося. Я фіксував якісь організаційні речі, що стосувалися нашої групи. Потім я почав працювати на математичному факультеті, міг спостерігати за розвитком і вів нотатки з його історії.  Працював я до 30 березня 2015 року, тобто без чотирьох місяців 60 років. Отож, за той час дещо позаписував.

Багато матеріалу вдалося мені врятувати після паводку, коли було підтоплено бібліотеку в гуртожитку №3. Я збирав і висушував окремі листки. Можу сказати що із всіх 179 викладачів, які розміщені в книзі, тільки для чотирьох ми не змогли найти фотографії.

Це не перша книга, яка стосується історії факультету. У 1999 та 2006 роках з’явилися дві монографії за співавторства Василя Маринця: «Математика і математичний факультет Ужгородського державного університету. Документи. Цифри. Факти». Подробиці початку роботи фізико-математичного факультету з математичним відділенням з 1-го вересня 1950 року, а потім утворення і початок роботи математичного факультету з 1-го вересня 1966 року описані в цих монографіях.

В чому полягає особливість нової публікації?

Від часу останніх публікацій пройшло чимало часу і постала потреба зафіксувати ті зміни, які  відбуваються. У виданнях 1999 та 2006 року є  лише ті викладачі, які були на факультеті на той час. А з  2006 року, часу видання другої книги про математичний факультет, до нас прийшло 36 нових працівників. Загалом в новій книзі є інформація про 179 викладачів, які працювали на математичному факультеті. Вони йдуть в хронологічному порядку, за яким розпочинали роботу в університеті. В роботі над книгою та інтернет-сайтом взяли активну участь П.Антосяк,  В.Дроботенко, О.Корник С.Лукачина,  В.Маринець,  П.Мулеса, А. Павлусик та декан факультету Михайло Повідайчик.

Ви згадали про інтернет-сайт…

Під час роботи над книгоюбуластворена база даних викладачів математичного факультету. Вона ж буде й на нашому інтернет-ресурсі, де кожен охочий зможе дізнатися про всіх викладачів математичного факультету. Розробкою сайту займаються наші колеги Олександр Корник та Павло Антосяк.

Яку інформацію подаєте по кожному з викладачів?

Ми подаємо всі матеріали про викладачів-математиків, що працювали й зараз працюють в Ужгородському університеті, в порядку зарахування їх на викладацьку роботу, починаючи з 16 липня 1946 року (дня зарахування на роботу в університет першого викладача-математика Володимира Івановича Севбо), до 01 липня 2016 року. При цьому подається: порядковий номер, фото, прізвище, ім’я та по батькові викладача, його науковий ступінь, вчене звання, найвища та кожна посада (без назви кафедри), термін перебування на цих посадах, короткі біографічні відомості, а також відомості про навчальну й наукову кар’єру та список публікацій викладача.

На ваших очах відбулося зростання Ужгородського національного університету. Чи будуть у виданні відомості про ректорів, історію університету?

У книзі буде подана інформація про  започаткування вищої освіти на Закарпатті, зокрема офіційні документи. До речі, я був знайомий з першим ректором Ужгородського університету Степаном Добошем, інформація про якого замовчувалася в радянський час. Познайомив нас Василь Іванович Худанич у Словаччині, в місті Пряшів, де Степан Добош керував кафедрою російської мови. Я так зрозумів, що він з Ужгорода змушений був піти, бо якщо б не пішов, то не відомо де б закінчив своє життя. Напевно, є якісь розпорядження, щоб його ім’я не фігурувало у документах. Я шукав у матеріали в обласному архіві у Берегові, Ужгороді, в архіві у замку, але я жодних даних про Степана Добоша там не знайшов. Єдиний документ - газета «Закарпатська правда» від 18 жовтня 1945 року, де про нього сказано, що він, як ректор, мав промову на мітингу студентів, присвяченому відкриттю Ужгородському університету.

Декан математичного факультету, доцент, кандидат економічних наук Михайло Повідайчик:

"У 2016 році математичний факультет святкував своє  50-річчя і ми мали нагоду запросити на урочисті заходи наших випускників, з якими стараємося підтримувати зв’язки. Тоді і виникла ідея написання книги про історію факультету, його викладачів та випускників. Головна роль у цьому належить нашому ветерану і колишньому декану факультету Степану Степановичу Поляку.

Хочу відмітити, що особливістю цієї роботи є також підготовка бази даних про викладачів факультету, яку створювали як наші співробітники, так і випускники. Планується, що ця база даних буде доступна онлайн, що значно розширює можливості її використання".

Розмовляв Олексій Шафраньош