Новини

30.01.2015
2949

В УжНУ започатковують програму «Ромські студії»

В УжНУ започатковують програму «Ромські студії»

В Ужгородському національному університеті незабаром запрацює сертифікатна інтегрована програма «Ромські студії». 30 січня ректор УжНУ Володимир Смоланка та керівник ромської організації «Романі черхень», громадський активіст Мирослав Горват підписали договір про співробітництво. Йдеться, зокрема, про впровадження в університеті міждисциплінарної освітньої програми «Ромські студії».

Програма дасть можливість студентам прослухати курс, який стосуватиметься ромознавста.

«УжНУ завжди відкритий і буде підтримувати ідеї, які стосуватимуться роботи щодо питань і проблем ромів. Ми переходимо до підписання цього договору на постійній основі, основі стабільності, переводимо роботу у практичну площину. Радий, що з нашого боку реалізацією проекту займатимуться люди дуже відповідальні, досвідчені, креативні», – зазначив ректор УжНУ Володимир Смоланка.

Проректор з науково-педагогічної роботи, доктор політичних наук, Мирослава Лендьел додала, що університет має і приємний сюрприз для «Романі черхень», оскільки є можливість використовувати приміщення у мікрорайоні Радванка, яке у ході впровадження проекту може стати своєрідним консультаційним центром: «У нас є приміщення, передане міською радою у користування на Радванці. Це колишня бібліотека, побудована ще за Масарика. Ми зможемо її використати у рамках «Ромських студій» для надання, наприклад, якихось консультацій.  Це буде спільна хороша ініціатива організації «Романі черхень» і університету. І старт нашої співпраці», – сказала Мирослава Лендьел.

«Впровадження на постійній основі сертифікатної інтегрованої програми «Ромських студій» в університеті – це також нагода випробувати механізм, коли студенти навчаються на відповідній спеціальності але, крім того, вивчають теми, які їх цікавлять», – додала вона.

Договором між УжНУ та ГО «Романі черхень», зокрема, передбачається і співробітництво у сфері науково-дослідної, навчально-методичної, організаційної, культурної та іншої діяльності у рамках реалізації наукового гранту від Міжнародного фонду «Відродження» «Впровадження у ДВНЗ «УжНУ» інтегрованої програми «Ромські студії»; реалізація спільних науково-дослідних проектів, розробок з актуальних проблем у ромознавстві, організація спільних навчально-наукових проектів, грантів, конкурсів, проведення наукових конференцій, спільна участь у міжнародних заходах та ін.

Михайло Зан, доцент кафедри політології та державного управління факультету суспільних наук УжНУ: «Дванадцять років тому, коли я захищав свою кандидатську дисертацію по етнічних процесах нашого краю, я згадував і про тодішнє становище ромської громади Закарпаття. Сьогодні ми піднімаємося на новий рівень наукових досліджень. Наші студенти проявляють велику зацікавленість у вивченні ромської етнічної меншини краю. Ми маємо намір найближчим часом відвідати подібні ромознавчі наукові центри у сусідніх країнах, насамперед у Словаччині».

Мирослав Горват, голова громадської організації «Романі черхень» наголосив: «Сьогодні ми підписали договір, про який ми вели розмову з керівництвом університету впродовж останніх двох років. Це початок великого прориву у науковому дослідженні ромської етнічної меншини Закарпаття та України. Університет повинен залучити до цієї роботи як наукових працівників, так і студентів, в тому числі з-поміж етнічних ромів. Нам дуже приємно, що університет іде нам назустріч і всіляко зацікавлений у тому, щоб «ромські студії» допомогли підняти загальний освітній і культурний рівень ромів, краще інтегрувати ромів в українське суспільство. За це ми дуже вдячні. Але найголовніше те, що керівництво університету повірило в наші можливості».

Довідка:

Програма “Ромські студії” має на меті сприяти ромській молоді у здобутті фахової гуманітарної освіти на університетському рівні, а також органічному залученню ромської молоді до суспільного та культурного життя країни. Водночас її завданням є формування толерантного ставлення до ромів в українському суспільстві. 

Проект передбачає залучення як вітчизняних фахівців (істориків, філологів, мистецтвознавців, музеєзнавців), так і провідних іноземних науковців-ромологів. Важливим його компонентом має стати встановлення контактів і розгортання співпраці з зарубіжними ромологічними центрами, з архівними, бібліотечними й музейними закладами країн Європи – осередками збереження духовної та матеріальної культури ромського народу.

Сайт «Заголовок»

Категорії: