Новини

11.04.2019
1646

УжНУ у співпраці із швейцарськими спеціалістами робить перші кроки до відкриття унікальної на теренах України освітньої програми

УжНУ у співпраці із швейцарськими спеціалістами робить перші кроки до відкриття унікальної на теренах України освітньої програми

УжНУ активно інтегрується у європейський освітній простір і розширює коло співпраці з іноземними колегами. З метою розбудови нових освітніх програм на факультеті здоров’я та фізичного виховання ректор УжНУ Володимир Смоланка та декан факультету здоров’я та фізичного виховання, доктор медичних наук Іван Миронюк цими днями відвідали з робочим візитом Швейцарію. П’ятиденна програма передбачала відвідання фахового вишу в м. Ольтен, Університету м. Базель, лекції, ознайомчі екскурсії та багато іншого. У підсумку візиту досягнуто домовленостей щодо початку роботи над запровадженням викладання унікальних нових дисциплін для студентів факультету здоров’я та фізичного виховання, а пізніше і створення окремої, нової для нашої системи освіти спеціальності чи освітньої програми. Для підготовки студентів в УжНУ буде запрошено викладачів із провідних вишів Швейцарії. 

Поїздка відбулась на запрошення швейцарської Асоціації «Парасолька», яка протягом тривалого часу активно співпрацює з благодійною організацією «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» - багаторічним партнером нашого університету. Реалізація проекту «Парасолька» у Закарпатській області почалась у травні 2006 року. Його головна мета – надати можливість сиротам з фізичними та психічними вадами жити в гідних умовах повноцінним життям. Проект також піклується про людей із інвалідністю, які вже вийшли з дитячого віку і яким важко знайти себе в житті.  У 2009 року у місті Тячів БО «КМДЗ», спільно з швейцарцями, заснували перший в Україні центр «Парасолька». Його мешканцями стали дорослі вихованці Вільшанського дитячого будинку-інтернату. Під час співробітництва стали проглядатись нагальні потреби певних фахівців для роботи з людьми з інвалідністю на ринку праці та їхньої підготовки в освітніх закладах України, які досі були відсутніми. Саме тому було прийнято рішення про розширення векторів співпраці, а саме початок роботи над створенням нової освітньої програми на факультеті здоров’я та фізичного виховання УжНУ. 

Детальніше про поїздку в Швейцарію та початок роботи над освітньою програмою розповів декан факультету здоров’я та фізичного виховання Іван Миронюк: «Ми вже досить давно співпрацюємо з Комітетом медичної допомоги в Закарпатті, а впродовж двох останніх років розпочали співпрацю з швейцарською стороною. Зараз наше співробітництво вийшло на новий етап – ми розпочали роботу над підготовкою нової освітньої програми для спеціалістів із роботи з людьми з інвалідністю. Мова йтиме як про людей із фізичними, так  й з ментальними вадами. Саме це було основною метою нашого візиту.

До роботи з людьми з інвалідністю готують фахівців, які відомі і в нас: соціальний працівник, фізичний терапевт, ерготерапевт, спеціальний педагог. Окрім цих спеціальностей у Швейцарії готують фахівців, які нині на українському ринку праці не представлені, але вони є дуже необхідними. Зокрема, це фахівець з догляду та  супроводу осіб з інвалідністю. Функції цих спеціалістів у нас виконують інші фахівці, але в недостатньому об’ємі та недостатньо фахово, бо ж немає достатньої освітньої підготовки. Ми відвідали вищі фахові школи, Університет м. Базель з академічним рівнем підготовки. Окрім закладів освіти, також мали нагоду побувати на базах практики для студентів. 

Ми досягли домовленостей про створення на факультеті (поки що у пілотному режимі) умов для підготовки фахівців, які будуть забезпечувати догляд і супровід людям з інвалідністю. Окремі модулі підготовки будемо впроваджувати у програми вже існуючих спеціальностей: фізична терапія, ерготерапія, спеціальна освіта. Враховуючи те, що ці предмети у нас ніколи не викладались, ми домовилась із професорами Університету м. Базель про те, що вони двічі на рік приїжджатимуть в УжНУ і викладатимуть нові дисципліни циклами. А згодом плануємо відкриття нової спеціальності чи освітньої програми,  в залежності від того, які можливості нам надасть існуюче законодавство про вищу освіту. Фахівець із супроводу не замінятиме існуючих фахівців, а стане їхнім колегою, який в майбутньому буде працювати у мультидисциплінарній команді, яка займатиметься супроводом осіб із фізичною та  ментальною інвалідністю».

Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: