Новини

23.02.2023
1368

УжНУ: рік війни

УжНУ: рік війни

«Що б ми не робили, про що б не думали і не говорили – на першому місці у нас війна. Війна і наша Перемога»! Цей влучний вислів журналіста Миколи Вересня без перебільшення став своєрідним епіграфом до багатовекторної діяльності Ужгородського національного університету у рік широкомасштабної війни з московією.

Освіта та наукова діяльність

З самого початку широкомасштабного вторгнення в Україну освітня та наукова діяльність в УжНУ проводилася з врахуванням нових реалій. У перший день війни на офіційному сайті було вміщено публікацію Важливо! Про організацію освітнього процесу та роботу університету в умовах воєнного стану , а згодом - актуальні матеріали  «УжНУ під час воєнного стану, Попри умови війни – навчання триває» з коментарем першого проректора О.Г.Сливки.

Під рубрикою «Професії Перемоги для абітурієнтів УжНУ» Інформаційно-видавничий центр підготував цикл інтерв’ю з усіма деканами факультетів та директорами НН інститутів про професії, які можна здобути в УжНУ та умови вступу у рік війни. Оперативно висвітлювався хід освітнього процесу в університеті під час воєнного стану, новації роботи кафедри військової підготовки, перебіг вступної кампанії, її особливості у 2022 році.

Насиченою була упродовж року і наукова діяльність,  участь у міжнародних наукових конференціях. У травні 2022 року була підготована ґрунтовна публікація проректора з питань науки В.П. Фекети  "Наука в УжНУ в період воєнного стану"  про наукову діяльність університету під час війни та співпрацю науковців УжНУ з представниками релокованих до Ужгорода наукових установ, опубліковано цикл матеріалів про діяльність шести університетських наукових центрів та лабораторій.

Cуспільна діяльність

Від першого дня війни викладачі, співробітники та студенти УжНУ долучилися до оборони країни. Серед них – завідувач кафедри соціології, професор Федір Шандор, доцент кафедри фізико-математичних дисциплін Українсько-угорського навчального інституту Віктор Трошкі, викладач кафедри військової підготовки полковник Петро Марко, студент Ігор Рижак, який складав екзамен в університеті в онлайн-режимі з фронту. Матеріали про ужнівців у ЗСУ, випускників університету регулярно з’являлися на офіційному сайті. 

У перший день війни була оприлюднена інформація «Допомога УжНУ переміщеним студентам, викладачам, науковцям», про підготовку гуртожитків університету для прийому біженців, регулярно розміщувалася інформація про допомогу вимушеним переселенцям, опубліковано серію матеріалів про побут та життя вимушених переселенців у приміщеннях УжНУ.

Вже 24 лютого в університеті на повну силу запрацював Волонтеріат, який має значний досвід надання допомоги, здобутий у попередні роки. Інформаційно-видавничий центр опублікував низку матеріалів про роботу волонтерів, які працювали за трьома основними напрямками: допомога військовим на фронті, допомога біженцям, які зупинилися в Ужгороді, та надання невідкладної допомоги людям, які стояли у чергах на державному кордоні.  

З першого дня широкомасштабного вторгнення до УжНУ надходили листи від наших закордонних партнерів, в яких пропонувалася допомога в гуманітарній сфері, в навчанні та стажуванні студентів та викладачів, які оперативно розміщувалися на офіційному сайті університету. Регулярно публікувалася інформація щодо актуальних можливостей освітнього та наукового обміну для студентів, викладачів університету, грантових програм. Станом на кінець 2022 року УжНУ активно співпрацював з понад сотнею (128) закордонних партнерів; у 2022 році укладено 15 нових міжнародних міжінституційних угод.  Публікації ІВЦ регулярно розповідали про гуманітарну співпрацю університету з міжнародними організаціями та закордонними партнерами з коментарями проректора з міжнародних звязків М.О. Лендьел  «УжНУ розпочав гуманітарну співпрацю із Міжнародною організацією з міграції / Агентством ООН з питань міграції» та інші.


На сайті університету вийшла низка матеріалів про те, як викладачі кафедри військової підготовки УжНУ розпочали заняття для співробітників та студентів Ужгородського національного університету з навчально-військової підготовки «Військова кафедра продовжує курси з навчально-військової підготовки», допомогу бійцям ЗСУ, «Позашляховик – для підрозділу викладача на фронті: студенти кафедри військової підготовки просять підтримки»,  оперативно розміщувалася інформація про адреси укриттів в  УжНУ, та загалом в Ужгороді, інформація щодо психологічної допомоги для викладачів університету, студентів та українців які постраждали від війни та були змушені терміново переїхати на Закарпаття.

Також викладачі та працівники УжНУ долучилися до процесу дерусифікації, позбавлення Ужгорода та Закарпаття культурних маркерів країни-агресора – матеріали про цей процес також публікувалися Інформаційно-видавничим центром УжНУ  «Як працівники УжНУ «вичищають» місто від маркерів країни-агресора.»

          Інформаційно-видавничий центр

Категорії: