Новини

08.12.2020
1651

УжНУ – 75! Фізичний факультет

УжНУ – 75! Фізичний факультет

Фізичний факультет УжНУ – один з найпотужніших в університеті за науковим потенціалом, викладацьким складом та здобутками його вчених. Дослідження ужгородських фізиків є відомими далеко за межами України, наукові публікації регулярно друкуються у провідних світових фізичних виданнях. Історія факультету бере початок з вересня 1950 року, коли був створений фізико-математичний факультет, у складі якого почало функціонувати фізичне відділення.  Як самостійний підрозділ УжДУ, фізичний факультет почав функціонувати з вересня 1966 року. Зокрема, студентами – фізиками стало 150 абітурієнтів. Наша розмова – із викладачами, які презентують три генерації випускників фізфаку УжНУ.

 

Іван  Шафраньош - завідувач кафедри квантової електроніки, доктор фізико-математичних наук, професор:

 - Чому Ви вирішили обрати навчання в Ужгородському університеті?

  Під час служби в рядах Радянської армії (у Москві) я дійшов фундаментального висновку, що вища освіта робить людину всесторонньо розвинутою, здатною осмислити природній стан речей, явищі процесів. Навчатися стало моєю метою. Задля цього всі три роки служби в армії я посилено студіював фізику, математику та хімію. Взагалі-то я думав вступити до Московського державного університету (мав звідти запрошення). Але з листів рідних і друзів довідався  про стрімкий розвиток Ужгородського державного університету та престижність навчання в ньому. Тому я визначився з вибором і подав документи для вступу на фізичний факультет. На той час конкурс для вступників був немалим (3 абітурієнти на 1 місце), але я його легко подолав.

 - Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

     До яскравих спогадів зі студентських часів я би відніс години роботи у Проблемній науково-дослідній лабораторії фізики електронних зіткнень (з другого курсу) кафедри квантової електроніки. Я був вражений фанатизмом науковців які працювали в лабораторії і сам «інфікувався» їхнім ставленням, підходом до науки.

 - Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

 Період навчання в університеті у моєму житті незабутній за своєю яскравістю, формування внутрішнього світу та почуттів. До найбільш яскравих спогадів зі студентського дозвілля я б відніс туристичні гірські походи в Карпати.

 - Чи підтвердилися Ваші очікування після навчання, що Вам дало навчання в Ужгородському університеті?

  Я сповідую філософський принцип, що всі радощі та біди в житті людини є наслідком вибору життєвої стежки. Свого часу я зробив вибір і доля усміхнулася мені.

 

Наталія Попович – кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри твердотільної електроніки та інформаційної безпеки:

- Чому Ви вирішили обрати навчання в УжНУ? 

Я завжди знала, що хочу жити і працювати на Закарпатті, бо дуже люблю наш край, його чарівну природу, затишні містечка і села, привітних людей. Саме тому свого часу я вирішила вступати до Ужгородського державного університету, який вже тоді, у 80-их роках минулого століття, був відомим усій країні вишем з власними традиціями, авторитетними викладачами та визнаними науковцями. А фізичний факультет був одним з найпотужніших факультетів в університеті, а тому дуже престижним. У 1989 році на перший курс фізичного факультету вступили більше сорока медалістів, аспірантами стали 14 моїх однокурсників. Про своє рішення при виборі вищого навчального закладу я не шкодувала жодного разу.

- Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Навчання на фізичному факультеті я згадую як найбільш насичений подіями та враженнями період у своєму житті. Найпершим моїм досягненням була отримана «автоматом» за результатами колоквіумів оцінка «відмінно» з аналітичної хімії у Зої Платонівни Жилінської. Таких оцінок, отриманих «автоматом», на нашому першому курсі було небагато, причому я була єдиною дівчиною з п’ятіркою, тоді як усього студентів було сто п’ятдесят.

Однією з незабутніх подій залишається іспит з атомної фізики у Василя Васильовича Скубенича, за чашкою кави, у вигляді невимушеної бесіди на тему квантових чисел, інверсної заселеності рівнів та будови атома водню. Закінчився цей іспит для нашої групи о другій годині в ніч Старого Нового року.

Перші виконані і здані лабораторні роботи, перший захист курсових, перший проведений під час педагогічної практики урок у школі, перша виготовлена мною особисто тонка плівка, багатогодинна робота з реферативними журналами у читальному залі університетської бібліотеки... Окрім цього, надзвичайно цікаві лекції А. Є. Ковальчука з електродинаміки, В. І. Лендьєла з квантової механіки, М. І. Довгошея з фізики напівпровідників і діелектриків, лекції з оптоелектроніки професора О. О. Кикинеші. Ну і, звичайно студенти, мої однокурсники й одногрупники, з якими досі підтримую дружні стосунки, спілкуємося, радимося, радіємо і сумуємо разом – усе це робить спогади про студентські роки особливо яскравими і теплими.

- Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Найяскравіші спогади із студентського дозвілля пов’язані з Днем Архімеда – днем фізики і фізиків, який святкуємо наприкінці квітня й досі. У цей день проводиться студентська конференція, визначаються кращі доповіді, а увечері відбувалася вистава на сцені драмтеатру, яку готували самі студенти. Сценаристами й акторами були студенти, персонажами – як викладачі, так і студенти.

Ще одна незабутня подія зі студентського життя – це зустріч Нового 1991 року у гуртожитку № 3. Вражаючу і незабутню атмосферу свята створювали сяюча ялинка у читальному залі, музика, танці, щирі посмішки, бенгальські вогні на вулиці, прогулянка набережною до ялинки, такі ж щасливі, як і ми, містяни біля ялинки на Театральній.  

- Чи підтвердилися Ваші очікування, що Вам дало навчання в Ужгородському університеті?

Так, мої очікування підтвердилися. Моя професійна діяльність, досягнення стали можливими тільки завдяки навчанню в Ужгородському університеті. Звичайно, були проблеми і труднощі, але уміння їх вирішувати і долати я набула саме тут, в рідному університеті. Тут я зустріла справжніх друзів і наставників, отримала неоціненний професійний та життєвий досвід.

- Які перспективи розвитку університету, Вашого факультету, спеціальності Ви бачите?

Ужгородський національний університет і сьогодні є флагманом вищої освіти і науки на Закарпатті і не тільки. Університет росте, розвивається, змінюється у відповідності до сучасних вимог і потреб. Нові спеціальності, тісна співпраця з промисловими підприємствами, державними установами та громадськими організаціями сприяють підвищенню конкурентоздатності наших випускників на ринку праці.

Я особисто пов’язую перспективи розвитку університету з інтеграцією у міжнародний науковий та освітній простір. У цьому напрямку зроблено вже немало. Так, УжНУ є одним із співвиконавців проекту Accelerate, який виконується і фінансується в рамках програми ЄС Horizon 2020. Нашими партнерами у реалізації завдань цього проекту є наукові установи Італії, Німеччини, Великобританії, Нідерландів, Швеції, Бельгії, Угорщини та Чехії. Завдяки цьому проекту та за сприяння партнерів з Карлового університету у Празі, зокрема професора Владіміра Матоліна, на фізичному факультеті облаштовано сучасну лабораторію  оже-спектроскопії і магнетронного напилення плівок з обладнанням вартістю близько 800 тис. євро.

У 2015 році підписано угоду про співпрацю між УжНУ та міжнародним консорціумом СЕRІС-ЕRІС, який об’єднує передові дослідницькі інфраструктури Центральної Європи з метою створення найсприятливіших умов для прикладних наукових досліджень у галузі фізичного матеріалознавства, біофізики та нанотехнологій. Завдяки цьому наші науковці отримують доступ до найновіших установок для експериментальних досліджень, що у свою чергу сприяє одержанню нових фундаментальних та прикладних результатів, розробці пристроїв та елементів на їх основі та успішному впровадженню їх у виробництво.

У липні 2019 року ректор Ужгородського університету професор В. І. Смоланка та ректор Університету Павла Йозефа Шафаріка (Кошіце, Словаччина) П. Совак підписали договір про створення програми подвійних дипломів з фізики на освітньо-кваліфікаційному рівні «Магістр», завдяки якому випускники-фізики разом з основним дипломом можуть отримати і диплом Університету П. Й. Шафаріка, завдяки чому зможуть працювати по спеціальності як в Україні, так і в Словаччині.

Окрім цього, у відповідності до умов сьогодення, на фізичному факультеті відкрито ряд нових спеціальностей, зокрема «Телекомунікації та радіотехніка», «Біомедична інженерія». Спеціалістів з кібербезпеки за спеціалізаціями «Безпека інформаційних та комунікаційних систем» й «Системи технічного захисту інформації» на фізичному факультеті готують уже більше десяти років. На мою думку, перспективи розвитку факультету і спеціальностей напряму залежать від того, чи отримають студенти під час навчання знання й уміння, необхідні для того, щоб реалізувати себе у вибраній сфері діяльності, стати професіоналом своєї справи, достойно заробляти і просто отримувати задоволення від роботи, а це залежить від кожного з нас, тому саме від нас залежить сучасне і майбутнє нашого університету.

 

Олександр Гомоннай – кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри оптики:

- Чому Ви вирішили обрати при вступі Ужгородський університет?

Звичайно, вибір спеціальності був досить складним. Гуманітарні науки при виборі спеціальності я взагалі не розглядав. Оскільки мій батько теж фізик і вчився в УжНУ, то про високий рівень освіти, а також світовий рівень наукових досліджень та публікацій його співробітників я добре знав. Тому прийняв рішення вивчати саме фізику в УжНУ. І не помилився. Пізніше я представляв УжНУ на наукових конференціях в Угорщині, Польщі, Німеччині, США та інших країнах.

- Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

До найбільш яскравих спогадів можна віднести вивчення курсу”Математичний аналіз” на 1 та 2 році навчання, які в нас проводила Марія Іванівна Немеш. Кожне заняття проходило дуже емоційно і цікаво! Оскільки, я закінчував школу з поглибленим вивченням англійської мови, то в шкільній програмі математиці приділялося менше уваги. Тому на перших курсах університету доводилося чи не щовечора готуватися до пар з математичного аналізу.

- Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Деякий особливий спогад виділити важко. Особливими на фізичному факультеті є святкування дня фізика «День Архімеда», яке включає виступи на студентських конференціях, відвідування вечірньої концертної програмита товариські вечірки. Такі заходи завжди проходили із однокурсниками дуже цікаво, весело та насичено.

- Чи підтвердилися Ваші очікування після навчання, що Вам дало навчання в Ужгородському університеті?

Мої очікування після навчання в університеті повністю підтвердилися. Після отримання диплома магістра я продовжив навчання в аспірантурі, яку достроково закінчив і захистив кандидатську дисертацію. Під час аспірантури працював за сумісництвом асистентом, а після захисту - доцентом кафедри оптики, де працюю вже більше 10 років. Зараз у молодих науковців є можливості для отримання стипендій, додаткового фінансування в рамках молодіжних наукових проектів МОН України, проектів Національного фонду досліджень, а також вітчизняних та міжнародних грантів. Зазначу, що наукові дослідження підтримуються керівництвом університету і у вигляді премій за наукові публікації у високорейтингових фахових виданнях, що також є хорошим стимулом для науковців.

- Щоб Ви порекомендували вступникам, при виборі спеціальності в університеті, чим би їх мотивували?

 Звичайно, при виборі спеціальності необхідно вибирати таку, яка припаде до душі. На мою думку, математичним та фізичним наукам треба приділяти особливу увагу. Ні для кого не є секретом, наприклад, що всі гаджети, які навколо нас, працюють завдяки тим чи іншим фізичним процесам. Декілька років тому на фізичному факультеті відкрилася сучасна спеціальність «Телекомунікації та радіотехніка», під час освоєння якої студенти можуть отримати знання про новітні технології у сфері сучасної техніки та передачі даних, програмування, і, зрозуміло, також класичних дисциплін. Фізичний факультет УжНУ завжди радо приймає до себе талановиту молодь, яка у найближчій перспективі визначатиме технічний прогрес суспільства.

Василь Ільницький, Інформаційно-видавничий центр

 

 

 

 

Категорії: