Новини

17.10.2020
1326

Учасники Міжнародної науково-практичної конференції «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина» взяли участь у відкритті пам’ятника загиблим воїнам Першої світової війни

Учасники Міжнародної науково-практичної конференції «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина» взяли участь у відкритті пам’ятника загиблим воїнам  Першої світової війни

У другий день роботи Міжнародної науково-практичної конференції «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина»  - 16 жовтня, її учасники провели виїзне засідання на території Національного природного парку «Синевир».

У с. Синевирська Поляна Міжгірського району, на місці поховання загиблих воїнів часів Першої світової війни, відбулося офіційне відкриття пам’ятника, встановленого влітку цього року з ініціативи і за кошти громадської організації «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum». У церемонії відкриття взяли участь учасники конференції - Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек, директор НПП «Синевир Микола Дербак, сільський голова с. Синевирська Поляна Юрій Горват, голова і члени правління ГО «Memento bellum» Юрій Фатула, Василь Білич, Василь Ільницький, Костянтин Лесик, Богдан Пранничук, аспірант УжНУ Михайло Перун, жителі села. 

Сільський голова Юрій Горват подякував громадським активістам за їхню багатогранну дослідницьку роботу та благородну місію по збереженню історичної пам’яті про трагічні події столітньої давності, учасниками яких були й наші діди і прадіди, відродження з небуття імен людей, які волею долі стали заручниками кривавої бійні на велетенських обширах. 

Голова ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum», доцент УжНУ Юрій Фатула у своєму виступі наголосив, що впорядкування цвинтаря, на якому захоронено 24 воїни австро-угорської армії різних національностей і віросповідань, та встановлення пам’ятника, стало можливим завдяки старанням жителів села кількох поколінь, які упродовж більш ніж 100 років доглядали за могилами. Слова особливої подяки мовлено на адресу місцевого педагога, багатолітнього колишнього директора школи, краєзнавця Михайла Бембила, який віднайшов в церковних метричних книгах прізвища вояків, котрі знайшли свій останній земний прихисток у Синевирській Поляні. М. Бембило не дожив до цієї урочистої події кілька місяців - він відійшов у засвіти у червні цього року і слова сердечної вдячності за його подвижницьку роботу були адресовані його синові – настоятелю місцевого храму Ігореві Бембилу. Виступаючий зачитав присутнім прізвища, військові звання і місця народження захоронених на цьому цвинтарі вояків, більшість з яких були по національністі чехами.

Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек наголосив, що «долі чехів та українців у роки Першої світової війни були схожими – їм доводилося воювати по різні боки фронту, нерідко брат проти брата, батько проти рідного сина. Сповідуючи принципи гуманізму Чеська республіка бере участь у відновленні військових пам’ятників часів Першої світової війни на територіях тих країн, де воювали і загинули її співвітчизники, аби зберегти пам'ять про кожну людину, життя якої згасло далеко від рідного дому. Але ми можемо робити це тільки тоді, коли маємо у дружній нам країні надійного партнера. І я дуже радий, що ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum» на чолі з  доцентом УжНУ Юрієм Фатулою є таким партнером для Чеської республіки». 

Після виголошених промов представники юної генерації синполянців запалили на могилах полеглих лампадки пам’яті. 

По тому відбулося пленарне засідання наукової конференції, на якому з доповідями виступили доцент УжНУ Юрій Фатула, заступник директора етнографічного музею с. Колочава  Василь Дербак, Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів Павел Пешек, директор НПП «Синевир Микола Дербак та інші. 

Учасники конференції відвідали також поховання часів Першої світової війни на території села Торунь та на Торунському перевалі, де ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum» недавно встановила інформаційний щит, і вшанували пам'ять загиблих воїнів покладанням вінків і лампадок.

 

Інформаційно-видавничий центр

 

 

 

Категорії: