25.07.2018

Дано початок черговій, VII-ій Літній школі «Верховенство права і конституціоналізм» (Цінності та принципи сучасного конституціоналізму)

22 липня традиційно розпочала роботу Літня школа «Верховенство права і конституціоналізм» для студентів та докторантів юридичних факультетів та наукових інститутів. Цього року робота Школи присвячена дослідженню і аналізу природи конституційних цінностей та принципів та їх ролі у забезпеченні гідного життя індивіда. Родзинкою Школи є те, що її роботу розпочато з на базі юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Прикметно, що починаючи з 1896 року по 1921 рік у Чернівецькому університеті викладав визначний юрист Євген (Ойґен) Ерліх (Eugen Ehrlich), а також він був деканом юридичного факультетом та ректором університету.

Відкрилася Школа відкритою дискусією на тему «Майбутнє конституціоналізму в Україні», яка велася он-лайн на каналі YouTube.com: https://www.youtube.com/watch?v=rihYov43Xu0 і отримала резонанс у юридичному співтоваристві. Участь у дискусії взяли участь судді Конституційного Суду України та науковці.

Відкриваючи дискусію Голова Конституційного Суду України, доктор, професор Станіслав Шевчук наголосив на ролі конституційної доктрини у формулюванні сутнісного змісту права, застосуванні конституційних цінностей і принципів при обґрунтуванні рішень Конституційного Суду. На цьому шляху Суд в оновленому складі сформулював доктрини сутнісного змісту права, на підставі чого було визначено якісно нові механізми захисту соціальних прав. Однак це ґрунтувалося на формулюванні Судом підходу, згідно з яким позбавлення чи обмеження особи свободи не може бути свавільним, а має здійснюватися безпосередньо під судовим контролем. Доповідач наголосив, що конституція не може використовуватися для посягання на права людини, вона покликана їх захищати і утверджувати. Так само свобода вираження поглядів не може посягати на конституційний порядку, особливо в умовах військового зіткнення України із Російською Федерацією, коли засоби масової інформації відверто використовуються проти конституційного порядку України та є джерелом нового «тренду» - конституційного популізму.

Суддя Конституційного Суду України, доктор, професор Ужгородського національного університету Василь Лемак у дискусії наголосив на важливості розуміння контексті конституції. Зміст конституції не зводиться до її тексту, адже її положення підлягають інтерпретації органом конституційної юрисдикції. Тому набуває ваги офіційна конституційна доктрина, яка формулюється у практиці конституційного суду. Доповідач навів приклади формування якісно нової доктрини, згідно з якою Суд відмовився від попереднього підходу нерозгляду фактичних обставин справи, що суперечить вимозі Конституції щодо перевірки правових актів у частині додержання конституційної процедури.

Президент Національної академії правових наук України, доктор, професор Олександр Петришин звернув увагу на традиційні помилки, що склалися у суспільстві щодо природи конституції. Деякі сприймають Конституцію як інструкцію, пряму вказівка до певних дій і, не знайшовши в її тексті прямої відповіді на певне питання, вжахаються і заявляють про необхідність внесення змін і усунення прогалин. Інші ж думають, що Конституція – це те, що про неї говорить і думає Конституційний Суд, сприймають її як щось абстрактне.

Ректор Національної школи суддів України, доктор, Міністр юстиції України (2007-2010) Микола Оніщук дав образне уявлення співвідношенню між правами людини та державою, порівнявши їх із добром і дияволом. Тому існує потреба в обмеженні владного свавілля, яким виступає конституція як система певних інституцій і процедур щодо обмеження влади. Звернув увагу на роль конституційної культури та ідеології в утвердженні конституційних цінностей.

Професор Ужгородського національного університету, доктор, радник Голови Конституційного Суду України (2008-2010) Михайло Савчин приділив увагу механізму формуванню конституційних цінностей як універсалій на різних суспільно-політичних платформах.

Звернув увагу на необхідність забезпечення балансу між верховенством парламенту та судовим конституційним контролем, що має критичне значення для молодих конституційних демократій. З огляду на це в Україні участь трьох інститутів влади у формуванні Конституційного Суду на забезпечує належні гарантії його незалежності.

Після обіду та наступного дня Літня школа продовжила свою роботу у стінах Чернівецького національного університету, а з 24 липня у Яремчі.

Основними спікерами Школи також виступають Президент Національного університету Києво-Могилянська академія, професор Андрій Мелешевич, проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, член-кореспондент НАПрН України доктор, професор Юрій Барабаш, доктор, професор Станіслав Погребняк, кандидат юридичних наук, LLM (East-European University), керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков, доктор, професор Львівського національного університету імені Івана Франка Оксана Грищук, суддя Великої палати Верховного Суду, к.ю.н., Дмитро Гудима, LLM, к.ю.н, ад’юнкт-професор Школи права Університету Еморі (США), Оксана Климович, к.ю.н., адвокат, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Дмитро Кухнюк, LLM, національний спеціаліст програм з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Сергій Перемот, к.ю.н., заступник декана юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Сергій Різник, доктор, завідувач кафедри правосуддя юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Оксана Щербанюк.

Робота Літньої школи у своєму розгарі, наприкінці буде проведене модельне засідання конституційного суду, по якій підготовано фабулу справи на гостру тематику яка хвилює сьогодні українське суспільство і стосується розуміння людської гідності.

За інф. Юридичного факультету УжНУ