11.11.2021

В Ужгородському національному університеті триває Конференція ректорів Дунайського регіону (DRC)

Розпочала роботу Конференція ректорів Дунайського регіону (DRC), яку цього року вперше приймає Ужгородський національний університет. У зв'язку з епідеміологічною ситуацією, заходи проводяться у онлайн-режимі. DRC –  це мережа з понад 70-ти університетів в Дунайському регіоні. Організація працює в напрямках покращення вищої освіти, просування університетів-​​членів, сприяння встановленню двосторонніх та багатосторонніх контактів між університетами. В цьому році ключова тема конференції звучить: «Роль університету та його стійкість в епоху глобальних викликів». Триватимуть заходи з 10 по 12 листопада.

На початку виступив з вітальним словом президент DRC та ректор Мариборського університету Здравко Качич: «До останнього ми надіялися, що вдасться провести живу конференцію в Ужгороді. Ще раз дякую ректорові Володимиру Смоланці за важку працю, яку він доклав для проведення цієї конференції, а також всім дотичним до організації працівникам УжНУ. Важко вигадати більш актуальну тему для нашої конференції. З цією проблематикою стикаються не тільки університети, але й все європейське суспільство. Наука страждає від альтернативних фактів і фейкових новин. Політики і науковці, на жаль, не працюють разом, щоб боротися з поширенням таких речей. Університети повинні переглянути свою роль провідника знань, особливо в часи кризи, та докластися до створення громадянського суспільства. Ще раз велике спасибі всім учасникам, бажаю нам продуктивного дня!»

Привітав учасників ректор Ужгородського національного університету Володимир Смоланка: «Сьогодні я щасливий відкривати щорічну конференцію ректорів Дунайського регіону, яка проводиться в УжНУ, хоч і в онлайн-форматі. Ми повинні обговорити поточні проблеми Дунайського регіону та роль університетів в епоху глобальних змін. Хочу подякувати кожному, хто сьогодні присутній на цій важливій події, а також познайомити вас з нашим містом та університетом. Сьогоднішній захід – це унікальна можливість для нас, щоб обмінятися ідеями з колегами з різних сфер. Я впевнений, що всі експерти, дослідники отримають користь від обговорень цієї конференції в теплій, дружній атмосфері. Дійсно шкода, що ми не змогли вас прийняти сьогодні в Ужгороді, в нашому університеті, та поспілкуватися вживу, але все у нас попереду». А також Володимир Смоланка розповів делегатам конференції про Ужгород – його космополітичність, архітектуру, культуру. Та, звісно, про Ужгородський національний університет – окрім загальної інформації про виш, детально зупинився на місце в УжНУ в міжнародних рейтингах, публікаціях науковців у журналах Scopus та Web of Science, успішній співпраці УжНУ з іноземними університетами та міжнародні проєкти.

Крім того, у  першій частині конференції поділилися з учасниками думками на тему: «Пріоритети головування України в стратегії Європейського союзу для Дунайського регіону: сталий розвиток та людські ресурси» начальниця головного управління координації та оцінки ефективності регіональної політики Директорату регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України, проф. Алла Кінщак та в.о. Президента Національного університету «Києво-Могилянська Академія», доц. Олександра Гуменна.

Після перерви розпочала роботу перша секція конференції, яку модерувала проректорка УжНУ, проф. Мирослава Лендьел.

Про «Управління місцевими, регіональними, національними та європейськими політиками і програмами в контексті стійкості – визначену проблему для реалізації стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону» доповідав проф. Франц Янжекович, заступник директора Директорату вищої освіти Міністерства освіти, науки і спорту Словенії. Артур Бєліца, проректор, професор медичного факультету, Університету м. Нові Сад, (Сербія) поділився з присутніми «Моделлю стійкого університету». Юрій Ажнюк, д.ф-м.н., старший науковий співробітник Інституту електронної фізики, НАН України; Ужгородського національного університету (за сумісництвом) готував до конференції разом з вже, на жаль, покійним проф., проректором УжНУ Ігорем Студеняком доповідь «Університети Дунайського регіону – що вивчати та як навчати в епоху глобальних викликів».

Проректорка Мирослава Лендьел зазначила: «Головні інсайти презентацій про нові виклики, пов’язані, зокрема, з пандемією є також актуальними і для нашого регіону, і для нашого університету. УжНУ також звертатиметься до уряду з пропозиціями, які вже використовуються в університетах Європи. Дякую, мені було дуже цікаво прослухати доповіді. Для нашого університету ситуація з Covid-19 стала також найболючішою в минулому році. Чимало подій було перенесено чи скасовано і довелось звикати до нових умов в онлайні».

Після обіду розпочнеться засідання другої секції, а також попереду Церемонія нагородження молодих вчених Дунайського регіону.

Ганна Фельцан,